Pusantrų metukų berniuko mama, keturias paras klaidžiojusi sveikatos priežiūros įstaigų koridoriais ir nesulaukusi deramos pagalbos, nusivylė valdiška medicina.
Klajones baigusi privačioje gydykloje moteris sakė neįsivaizduojanti, ką daryti tiems, kurie neturi už ką gydytis privačiai. Situacijos nedramatizuojantys medikai tikino, jog vaikas pagalbą gavo, o mama vis kitų įstaigų duris varstė savo iniciatyva.
Nukrito nuo kėdės
Vos pusantrų metukų sulaukusiam Maksimui nelaimė nutiko šeštadienį gerokai po pietų. Berniukas lipo ant kėdutės, paslydo ir nukrito. Vieną priekinį dantuką išsimušė, o kitas persisuko ir įlindo į dantenų vidų.
Vaiko mama Tatjana Timofejeva iškvietė greitąją, kuri sūnų nuvežė į Vaikų ligoninę. Čia apžiūrėjęs chirurgas pasakė, jog berniuko žandikaulis sveikas, tačiau vaiką reikėtų parodyti stomatologams. Jis patarė kreiptis į Stomatologinę polikliniką, tačiau tik po geros paros, nes sekmadienį ši nedirba.
Po neramios nakties rytas neguodė – mažylis nuolat verkė, jo skruostas ir lūpa buvo ištinę.
Informacijos telefonu mama bandė išsiaiškinti, kur Klaipėdoje sekmadienį rasti budintį stomatologą. Sužinojusi, jog jis iki pietų dirba Stomatologijos poliklinikoje, suskubo ieškoti pagalbos.
„Telefonu prisiprašiau budinčios gydytojos, kad bent pažiūrėtų vaikutį. Po ilgų atsikalbinėjimų ji sutiko. Sėdau į taksi ir atskubėjau ten. Apžiūrėjusi vaiką ji pasakė, kad nieko padaryti negali, bet davė kelis patarimus ir pasiūlė iš ryto ateiti pas vaikų stomatologę. Buvau dėkinga jai už tai, kad sutiko apžiūrėti vaiką ir patarė kur kreiptis”, – prisiminė T.Timofejeva.
Ištiko isterija
Pirmadienio rytą moteris su vaiku vėl sėdo į taksi ir važiavo ten, kur patarė konsultavusi gydytoja.
„Su ašaromis akyse prašiau registratūroje, kad priimtų, o slaugytoja į mane pažiūrėjusi šaltai pasakė: „Jūs priklausote Jūrininkų poliklinikai. Ten ir kreipkitės. Mes jų klientų neaptarnaujame. Viso gero”, – savo išgyvenimus prisiminė T.Timofejeva.
Moteris pasakojo, jog verkdama su vaiku ant rankų nuvažiavo į Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC). Tačiau registratūroje išgirdo mažai paguodžiančius žodžius, jog vaikų stomatologė šiandien nedirba, teks ateiti talono rytoj.
Berniuko mama neslėpė, jog tuomet ją ištiko isterija. Tai pamačiusi slaugytoja pažadėjo, kad vaiką apžiūrės suaugusiųjų stomatologė.
Gydytoja išvarė
„Atėjome prie stomatologo kabineto. Žmonių daug, karšta, atsisėsti nėra kur. Stoviu koridoriuje ir ant rankų laikau 14 kilogramų sveriantį vaiką. Ašaros bėga. O čia ateina kažkokia gydytoja ir pareiškia, jog mano vaikas trukdo, nes triukšmauja. Ji dar pasiteiravo, kelintai valandai mūsų talonėlis pas gydytoją. Pasakiau, jog talono neturiu, ir pradėjau pasakoti, kokia nelaimė mums nutiko. Bet tai jos nesujaudino. Kadangi talono neturėjome, ji liepė mums išeiti”, – įspūdžius iš gydymo įstaigos pasakojo berniuko mama.
Stomatologė pasigailėjo
Tačiau jai pasisekė. Pasivijusi stomatologė mamą su vaiku susigrąžino ir leido pabūti savo kabinete, kol galėjo apžiūrėti mažylį.
Padariusi rentgeno nuotrauką, ji bandė susisukusį dantuką ištiesinti, tačiau pasakiusi, jog daugiau padaryti nieko negali, patarė kitą dieną nuvažiuoti į Klaipėdos ligoninę, pas ten dirbančius stomatologus-chirurgus, kurie vieninteliai gali padėti.
Padėti negalėjo
Nuo šeštadienio popietės iki antradienio ryto besiblaškiusi ir pagalbos nesulaukusi T.Timofejeva su sužalotu vaiku atskubėjo į Klaipėdos ligoninę. Talono ji neturėjo, tad už kabineto durų teko pralaukti apie pusantros valandos.
Pasak moters, gydytojas net nepakėlęs galvos ir nepažiūrėjęs į rentgeno nuotrauką paklausė, ko čia atvažiavo. Pasak T.Timofejevos, jis net neapžiūrėjęs vaiko pasakė, jog mama be reikalo čia atvažiavo – niekuo negalįs padėti.
Neėmė pinigų
Keturias paras klaidžiojusi po valdiškas įstaigas moteris su vaiku ryžosi vykti į privatų medicinos centrą „Lorna”.
„Ten stomatologė mane priėmė tuoj pat, apžiūrėjo vaiko dantis, išklausė, patarė, kaip Maksimą reikėtų maitinti, kuo ir kada skalauti burnytę, kad nesupūliuotų atviros žaizdos dantenose. Ji rekomendavo pagalbos kreiptis po dviejų savaičių, kai išjudinti dantukai sutvirtės. Tada juos bus bandoma atstatyti į vietą”, – pasakojo T.Timofejeva.
Stomatologė iš susijaudinusios mamos nepaėmė jokio atlygio.
Gydysis privačiai
Pasiryžusi nuo šiol gydytis tik privačiai T.Timofejeva dėl savęs sakė esanti rami. Tačiau retoriškai klausė, kokios medikų pagalbos sulaukia vaikai, kurių tėvai vos suduria galą su galu.
Mažylio mama stebėjosi, kodėl dėmesys į netvarką medicinos įstaigose atkreipiamas tik tuomet, kai atsitinka tragedija. Ji nutarė netylėti vardan to, kad tragedijų būtų išvengta.
Kaltės nejautė
Kalbinti sveikatos priežiūros įstaigų vadovai situacijos, į kurią pakliuvo moteris su mažamečiu, nedramatizavo ir visi jautėsi teisūs.
Vaikų ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotoja Marė Palepšienė sakė, jog ligoninėje vaikui buvo suteikta visa reikalinga pagalba. Stomatologinė pagalba čia teikiama tik vaikams su negalia ar turintiems emocinių problemų, kai procedūros atliekamos jiems esant bendros nejautros būsenoje.
Jei vaikas patenka į ligoninę po didelių sužalojimų, jam bet kuriuo paros metu kviečiamas konsultantas – veido ir žandikaulių chirurgas iš Klaipėdos ligoninės.
Kadangi trauma nebuvo didelė, tokios konsultacijos nereikėjo.
Priima ne visus
Stomatologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja Gražina Macnorienė taip pat nesutriko paklausta, kodėl vaikas, nesuteikus pagalbos, buvo išvarytas į Jūrininkų PSPC.
Ji pasakojo, kad darbo dienomis šioje įstaigoje aptarnaujami tik Klaipėdos PSPC, Brožynų, „Salgimedos” sveikatos centrų ir privačios bendrovės „Mano šeimos gydytojas” pacientai.
Sekmadienį budintis stomatologas, be šių įstaigų, aptarnauja ir Jūrininkų PSPC pacientus.
Kiti pirminiai sveikatos priežiūros centrai, pasak G.Macnorienės, turi patys užtikrinti visą pagalbą savo pacientams, nes už tai gauna pinigus iš Ligonių kasų.
Vadovė taip pat tvirtino, kad Stomatologijos poliklinikoje dirba bendrosios praktikos stomatologai. Atskiro vaikų stomatologo čia nėra.
Jūrininkų PSPC vyriausiasis gydytojas Viktoras Grigalauskas sakė, jog jų įstaigoje vaikų stomatologė dirba tik puse etato, o skubiu atveju vaikus priima bet kuris stomatologas.
Patarė laukti
Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis patikino, kad ko jau ko, o veido ir žandikaulių chirurgo pagalbos mažyliui tikrai nereikėjo.
Pasak jo, mama sako netiesą, kad gydytojas į vaiką nekreipė dėmesio. Medicininiuose dokumentuose parašyta, kad gydytojas mažametį apžiūrėjo. Taip pat užfiksuota, kad gydytojas motinai paaiškino, kad šiuo metu vaiko sužalotiems dantims nieko daryti nereikia. Buvo patarta laukti, kol viskas sugis savaime.
Be to, įstaigos vadovas pridūrė, kad jų ligoninėje stomatologinė pagalba taip pat neteikiama.
Tačiau jis pripažino, jog didžioji dalis konfliktų, kaip ir šis, kyla dėl laiko stokos ar medikų nenoro kalbėtis su pacientu.
Šitiek metų gyvenam nepriklausomoj Lietuvoj,o medikai dirba stalinistiniu metodu.Baigia vaikai užaugti ,tenka daug kartų varstyti poliklinikų duris, tad vaizdelis nekoks.Mes turim galimybių gydytis privačiose klinikose ir kokia ten miela ir gera aplinka ,o ir gydymas neprastesnis.Duok Dieve,kad visi žmonės galėtų gydytis privačiose klinikose,tai ir mūsų poliklinikų ereliams nusvirtų sparnai.Juk mes tokie patys mirtingi kaip ir jie.
abi puses teisios, kas valdo informacija, tas valdo pasauli.Siuo atveju kalta informacija kiek emociju reikejo ir mamai su vaiku ir medikams, koks valdymas, svietimas, taipogi seimos gydytojas, toks „prisviles blynas”. kai jau blogai tik tada iskyla faktai ir griebiames siaudo.Nera nuoseklumo.
cia ne pirmas atvejis ir nepaskutinis. Esu patyrusi panasiu situaciju ir esu bejege, nes nesalai galiu sau leisti privatu guduma, bet pradedu suprasti, kad tai man kainuos zimiai maziau, nei gydytis valstybineje istaigoje. Ir zinau, kad visada sulauksiu tiek as tiek mano vaikas demesio ir pagalbos. Gal valstybe sito nori, kad butu panaikintos valstybines istaigos? o gal sitaip vykdoma naturali atranka? nezinau nezinau