Klaipėdos jaunimas skirstosi į grupeles, išpažindamas savo ideologiją ir stilių.
Jau nieko nestebina juodai apsirengę, išsiskutinėję plaukus, apsiauskaravę paaugliai, tačiau jie patys dar tebesistebi praeivių piktais žvilgsniais ir vieni kitų nepakantumu.
Skiria plaukų ilgis
Jaunimas savo priklausomybę vienai ar kitai grupelei demonstruoja išskirtiniais drabužiais ir įvairiais aksesuarais.
16-metės Kristina ir Živilė, besisukančios bendraamžių susibūrimuose, pasakojo, kad išsiskiria dvi jaunimo kategorijos – plaukuotieji ir plikiai, kurie skaidosi į dar mažesnes grupeles.
Plaukuotiesiems priklauso „metalistai”, arba gotikinio stiliaus propaguotojai. Jie rengiasi juodai, ant kelnių kabinasi grandines, merginos stengiasi veidą tepti kuo šviesesne arba net visiškai balta pudra. O pats svarbiausias akcentas yra kareiviški sunkūs batai, vadinamieji kerzai.
„Pankai”, anot merginų, yra panašių pažiūrų kaip ir „metalistai”, tik dabinasi kur kas ryškesnėmis spalvomis, „kerzų” nenešioja ir stengiasi pasidaryti kuo įspūdingesnę šukuoseną.
Nešiojantieji ilgesnius plaukus, bet slepiantys juos po plačiasnapėmis kepurėmis vadinami reperiais. Jie dar išsiskiria nusmukusiomis plačiomis kelnėmis ir vis labiau populiarėjančiais batais, vadinamais skeitšiuzais (pagal anglų k. „skate shoes”). Dar kiek anksčiau tokius batus, panašius į sportbačius, nešiodavo tik vaikinai, dabar vis dažniau jais apsiavusias galima pamatyti ir paneles.
Beplaukiai – už Tėvynę
Tie, kurie nemėgsta patys ant galvos turėti plaukų ir netgi nekenčia tų, kurie plaukų neskuta, taip pat skirstomi į atskiras kategorijas. Kristina pasakojo, kad vyresniems žmonėms tokie skustagalviai kažkodėl priimtinesni, bet ji mananti, kad jų išvaizda kur kas labiau atstumia.
Pasak Kristinos, tikrieji skustagalviai, vadinamieji forsai, visada dėvi tik sportinius drabužius. „Sprendžiant iš vaikščiojimo manierų, panašu, kad jie serga pažastų uždegimu”, – pasakojo Kristina.
Šiek tiek panašūs į šį tipą, bet turintys ir pirmosios – plaukuotųjų – kategorijos bruožų, vadinami skinais. Jų galvos visada švariai nuskustos, tačiau ant kojų puikuojasi kareiviški batai.
„Skinų” pažiūros labai patriotiškos. Jų šūkis yra „Lietuva – lietuviams”, todėl ignoruodami kitataučius, „skinai” gali be vargo „papuošti” mėlynėmis jų veidus. Tokius savo veiksmus jie įvardina kaip „tautos valymą”.
Stumdosi pagal ritmą
Savo laisvalaikį jaunimo grupelės taip pat leidžia skirtingai. Kiekvienas tipas turi savo mėgstamus užsiėmimus, kuriems vasarą paskiria didžiąją savo dienos dalį.
Ypač paplitęs tarp netradicinį gyvenimo būdą propaguojančių merginų yra žaidimas megztu kamuoliuku, pripildytu kruopomis, vadinamasis soksas. Jis žaidžiamas mušinėjant kamuoliuką kojomis, galva, tačiau negalima jo liesti rankomis.
Kristina tikino, kad žaisti „soksą” daug įdomiau, nei staipytis prieš veidrodį, kaip tą daro „barbių” tipo merginos, kurias gatvėje galima atpažinti iš rožinės spalvos drabužių ir aukštakulnių batelių.
„Pankai” savo susibūrimuose dar žaidžia vieną žaidimą, vadinamą „poginimusi”. „Tai stumdymasis pagal muzikos ritmą”, – aiškino Kristina.
Žaidžiant dažnai nukenčia kojos, todėl vyrauja nerašyta taisyklė, kad jeigu neturi kareiviškų batų, „pogintis” net nemėgink.
Kyla karai
Pasak Kristinos ir Živilės, kiekviena jaunimo kategorija aršiai laikosi savo įsitikinimų, todėl neretai tarp jų kyla karai.
Kristina pasakojo, kad visai neseniai jos draugė buvo sumušta skustagalvių už tai, kad dėvėjo apsmukusius drabužius ir daug aksesuarų. Eidami į tam tikras miesto zonas, paaugliai taip pat apsižiūri, kokio tipo žmonės ten susirinks, kad apsidraustų nuo bereikalingų muštynių.
Vienintelė vieta, kur kyla mažiausiai rūpesčių, yra koncertai. Kristina ir Živilė yra įsitikinusios, kad muzika yra pagrindinis dalykas, skirstantis ir vienijantis jaunimą. Todėl į vieno ar kito pobūdžio koncertus susirenka tuos pačius interesus turintis jaunimas.