Daugiabutis liko be elektros ne dėl stichinės nelaimės

Rytų skirstomųjų tinklų bendrovei nepavyko sklandžiai ir neskausmingai perimti elektros tiekimo dešimtims sostinės šeimų. Pirmąją pažintį su naujuoju tiekėju gyventojai teigia prisiminsiantys ilgai: monopolinė įmonė tvarkingai mokesčius mokėjusiems asmenims net neįspėjusi išjungė energijos tiekimą. Tiekėjai tai pavadino „technine klaida”.

Vilniaus Popieriaus gatvės 82 namo gyventojus pribloškė žinia: jiems be priežasties išjungtas elektros tiekimas.

Bjauri staigmena

„Grįžau namo, žiūriu – viskas plaukia, – pasakojo vienas gyventojų Raimundas Šmitas. – Iš atšilusio šaldytuvo ant grindų pribėgę skysčio, vanduo telkšo grietinės ir uogienių indeliuose, produktai apvarvėję, mėsos virtinukai sugedę… Teko išmesti ir juos, ir be cukraus gamintas ir sušaldytas uogienes. Daugelis produktų nebetiko vartoti”.

Šis namas kadaise buvo bendrabutis. Ir dabar tualetais, dušu dalijasi keletas kaimynų. Kadangi elektra buvo išjungta ir pastato bendrosiose patalpose, gyventojų naktį laukė nemenki keblumai.

Šmitas džiaugėsi dėl vieno: jo buto langai yra į gatvę, todėl truputis šviesos vidun patekdavo nuo lempos ant stulpo. Tačiau daugelis kitoje namo pusėje įrengtų butų naktį skendėjo visiškoje tamsoje.

Perdavimo nesklandumai

Gyventojų bėdos prasidėjo, kai namą administravusi bendrovė „Verkių ūkis” nutarė elektros ūkį perleisti tvarkyti akcinei bendrovei Rytų skirstomieji tinklai (RST).

Perėmę elektros tiekėjo funkcijas, RST gyvenamuosiuose namuose ar įstaigose įrengia elektros skydines, skaitiklius ir pasirašo sutartis dėl elektros tiekimo.

Popieriaus gatvės 82 namo gyventojams buvo pranešta, kad ketindami tapti klientais iš pradžių privalo pasirašyti prašymą, o vėliau – atvykti į bendrovę ir sudaryti sutartį.

Dalis gyventojų prašymus pasirašė, tačiau nespėjo sudaryti sutarčių. Mat tai reiktų atlikti darbo metu iki 16.30 val. (iki šios valandos dirba minėtą rajoną aptarnaujantis RST filialas). Tačiau daugumai žmonių ištrūkti iš darbo nėra paprasta. Šmito teigimu, bendrovė ne visiems asmenimis įrengė elektros skaitiklius.

Šmitas pasakojo, kad elektra nebuvo išjungta 5 butuose. Jų šeimininkai buvo spėję pasirašyti sutartis arba tai už juos padarė savivaldybė (keletas butų neprivatizuoti). Pasak Šmito, tarp laimingųjų, kurie turėjo elektrą, pasitaikė ir tokių, kurių skolos energijos tiekėjams siekė šimtus litų.

Piktinosi ir laimingieji

„Čia – bendrabutis, todėl mus laiko antrarūšiais žmonėmis, girtuokliais ir valkatomis?! – apsilankius žurnalistams piktinosi gyventojai. – Prabangesniame name elektros tiekėjai tokių dalykų tikriausia neiškrėstų, nes bijotų.”

Tiekėjų elgesiu piktinosi ir tie gyventojai, kurie sutartis buvo pasirašę ir elektrą turėjo. Anos Stefanovič, auginančios 4 vaikus, bute elektra nebuvo išjungta. Tačiau Ana bendrovei negailėjo karčių žodžių: „O kaip su mažais vaikais tamsiais koridoriais eiti į tualetą, dušą? Dušas visam dviejų aukštų namui vienas – pirmame aukšte”.

Šiame name gyvena apie 70 žmonių.

Ponios Anos tvirtinimu, jos vargai dėl sutarties su Rytų skirstomaisiais tinklais prasidėjo baigiantis gegužei.

„Gal 10 kartų važinėjau, maniau, kad pasirašysime sutartį iš karto, tačiau vis išgirsdavau, jog kažkas neturi laiko arba kažko trūksta, – guodėsi moteris. – Sakydavo, kad atėjus laikui, paskambins. Iš tiesų liepos pabaigoje man grąžino pasirašytą sutartį”.

Janina Žarina skundėsi, kad prašymą dėl būsimos sutarties ji bendrovei pateikė liepos gale. Pasirašyti sutarties būtų turėjusi važiuoti dar kartą. „O kodėl šimtą kartų turiu važinėti?” – stebėjosi moteris. Ji pateko tarp tų nelaimėlių, kuriems elektra buvo išjungta.

Gyventojai tvirtino, kad bendrovės darbuotojai anksčiau jiems buvo žadėję, jog patys atvyks į namą sudarinėti sutarčių.

Tačiau elektrą įjungti ir skaitiklius statyti RST specialistai atvyko tik vakar apypiečiu.

Žmonės jų klausinėjo, kodėl elektra buvo išjungta ir bendrosiose pastato patalpose, nors šių patalpų apšvietimas Rytų skirstomiesiems tinklams iš „Verkių ūkio” neperduotas.

Techninė klaida

Akcinės bendrovės Rytų skirstomųjų tinklų Vilniaus miesto Šiaurinio klientų aptarnavimo skyriaus viršininkas Algirdas Petrušonis vakar „Lietuvos žinioms” tvirtino, kad elektros tiekimas buvo nutrauktas „dėl techninių kliūčių”.

„Reikėjo atlikti elektros perjungimą, todėl jos tiekimas nutrūko, – teigė Petrušonis. – Elektra vėl bus įjungta, jau išsiųsti žmonės, jie įrengs elektros skaitiklius, pasirašys sutartis ir įjungs elektrą”.

Pasiteiravus, kiek tiesos gyventojų žodžiuose, kad elektra neteikiama tiems, kurie nespėjo pasirašyti sutarčių, Petrušonis tai pripažino „iš dalies”. Įrengus skaitiklius, elektra prijungiama per juos, tad keli butai ją turėjo.

Vakar po pietų į Popieriaus gatvės 82-ąjį namą nuvykę LŽ žurnalistai jau rado triūsiančius RST elektrikus. Skydinėje paskubomis buvo jungiami elektros skaitikliai, o darbininkų triūsą akylai prižiūrėjo dėl ilgiau nei parą trukusios „tamsos” ne juokais įsižeidę gyventojai.

Neturėjo teisės

Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė LŽ teigė, kad toks energijos tiekėjų poelgis ją nustebino.

„Tikrai negalima šitaip elgtis su žmonėmis! – teigė Čeponytė. – Net jei gyventojai būtų įsiskolinę už energijos tiekimą, tiekėjai neįspėję apie savo ketinimus neturėtų teisės išjungti elektros. Tačiau nutraukti elektros tiekimą mokiam, tai yra neįsiskolinusiam klientui, ir dar apie tai iš anksto neįspėjus, – tuo labiau negalima!”

Čeponytės nuomone, taip pasielgusi bendrovė turėtų atlyginti gyventojų patirtą žalą be teismo. Tai turėtų būti kiekvienos save gerbiančios bendrovės garbės reikalas. Kita vertus, gyventojai turi teisę dėl patirtos žalos kreiptis į teismą.

„Tiesa, nemanau, kad kas nors kreipsis: bylinėtis yra nepigu, be to, reikia laiko. Žmonės tokius dalykus paprastai ištveria nesibylinėdami”, – apgailestavo vartotojų teisių gynėja.

Žalos dydis dar nežinomas

LŽ kalbintas Šmitas teigė, kad netikėtai išjungus elektrą, galėjo sugesti ne tik gyventojų šaldytuvuose buvęs maistas, bet ir sustreikuoti buitiniai prietaisai.

Antai vienas Šmito kaimynas, namuose dirbęs kompiuteriu, nespėjo išsaugoti duomenų. Šmitas tvirtino, kad žmonės gali pareikalauti, jog kaltininkai padengtų nuostolius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.