Šeštadieniais liepą atgyja Lietuvos jūrų muziejaus senoji žvejo sodyba.
Joje laikomasi senųjų Pamario krašto papročių, verdama žuvienė, pasakojamos sakmės, tikros istorijos, vyks teatralizuoti koncertai. Taip apie šio krašto praeitį svečiams ir klaipėdiečiams primena etnokultūros festivalis „Žuvys išgalvojo giesmes”.
Žvejų dainos
Festivalio atidarymo koncerte skambėjo folkloro ansamblių „Alka”, „Giedružė”, „Mėguva” dainos. Šventosios, Palangos, Karklės ir net Kurzemės pajūrį geriausiai atspindėjo palangiškių ansamblis „Mėguva”, vadovaujamas Zitos Baniulaitytės.
Į jūrą visais laikais žvejai plaukė dirbti. Dainuodavo vyrai grįžę į krantą susirinkę smuklėje. Jų dainos paprastos, apie tai, kas artima, žinoma, brangu. Viena iš tų dainų lobyno „Pušį kirsiu, laivelį dirbsiu” pasiekė ir mūsų dienas. „Mėguvos” repertuare ir artimiausių kaimynų iš prūsininkų krašto, Kurzemės dainos apie lašišas, strimeles, krante laukiančią mergelę.
Etnografinės žvejo sodybos šeimininkams įteikdami lauktuvių, Palangos žemaičiai sakė: „Mes atėjome aplankyti savo kaimynų ne tušti”. Be žuvų, jie pradžiugino ir gražiomis senovinėmis po kruopelytę surinktomis Pajūrio krašto dainomis.
Bus ir žaidimų, ir žvejiškų patiekalų
Jūrų muziejaus ryšių su visuomene skyriaus vedėja Nika Puteikienė pripažino, kad etnografinė žvejo sodyba be gyvų renginių nebūtų traukos centras.
Šią vasarą Jūrų muziejus kartu su etnografe Irena Nakiene svečius ir klaipėdiečius kviečia į šeštadieninius pasibuvimus sodyboje. Beje, I.Nakienė prieš 20 metų yra vadovavusi muziejaus ansambliui, kuris tapo uostamiestyje žinomu ir populiariu ansambliu „Kuršių ainiai”. Dabar sutelkus pajėgas, rengiamas etnokultūros festivalis.
Šį šeštadienį Kopgalyje skambės Žemaičių krašto dainos, bus audžiamos tautinės juostos. Žada atvykti folkloro ansambliai „Gondinga”, „Platele”, „Šateikee”.
Per Jūros šventę žvejo sodyboje bus verdama tikra žuvienė, svečiai ragaus rūkytų nėgių, kitokių žvejiškų skanumynų. Teatralizuotame koncerte „Vėjai ir milžinai” pasirodys ansambliai „Kuršių ainiai”, „Verdainė”, „Velnio tuzinas”. Mėnesį trukusias žvejo sodybos linksmybes vainikuos vaidinimas „Pamario žemaičių vestuvės”.
Gyvybės ratas
Vasarą Lietuvos jūrų muziejuje lankytojų antplūdžiai eina vienas paskui kitą. Jie nuo liepos iki rugsėjo stiprinami delfinariume rengiamais vandens spektaklių koncertais „Gyvybės ratas”. Tai valandą trunkantis renginys apie žmogaus ir gamtos harmoniją. Pagal renginio sumanytojų kūrybinės agentūros „Šou akademija” scenarijų – žmogaus gyvenimas tik vienas gyvybės ratas iš jų begalybės. Vaikystė, meilė, branda – natūralaus „gyvybės rato” dalys. Gyvūnų ir žmonių sukurtas spektaklis, kuriame dalyvauja delfinai, Kalifornijos jūrų liūtai, akrobatai, choreografai, pasitelkę meistriškai atliekamus triukus, žiūrovą įtikina, kad visi esame jos didenybės gamtos kūriniai.
Jūros šventei – delfinų piešinių paroda
Liepą Jūrų muziejus siūlo ir „puokštę” parodų. Jūros šventei Prano Domšaičio galerijoje rengiama spalvinga piešinių paroda „Viskas pasaulyje kalba ta pačia kalba”. Jai paveikslus nutapė Jūrų muziejaus delfinariumo gyventojai – delfinai.
Kartu su kitais muziejininkais dar parengtos Laikrodžių muziejuje eksponuojama laiko ir erdvės matavimo prietaisų paroda bei Mažosios Lietuvos muziejuje rengiama ekspozicija, skirta Lietuvos karinio jūrų laivyno 60-mečiui.
Pačiame Kopgalyje, muziejaus prieigose stovinčiame vidutiniajame žvejybos traleryje „Dubingiai” Jūros šventei skiriama žinomo fotomenininko marinisto Savelijaus Golubevo darbų paroda, kurioje įamžintos Klaipėdos jūrininkų gyvenimo ir darbo akimirkos akistatoje su vandenynu.
Adelė Žičkuvienė