Už astronomijos žinias – kelionė į egzotišką šalį

Respublikinėje jaunųjų astronomų stovykloje mūsų miestui atstovavo tik vienas moksleivis

Kiekvienais metais Respublikiniai moksleivių techninės kūrybos rūmai organizuoja jaunųjų astronomų stovyklą, į kurią suvažiuoja moksleiviai iš visos Lietuvos.

Atvažiuoja ne tik astronomijos būrelių nariai, bet ir astronomijos viktorinos „Po žvaigždėtu dangum” dalyviai, taip pat respublikinių konkursų „Visata ir žmogus” laureatai bei „Nacionalinio jaunųjų mokslininkų konkurso” dalyviai. Taip susiburia apie šimtą moksleivių.

Viliojantys prizai

Pavasarį vykusios astronomijos olimpiados laureatų laukia fantastiškas prizas – rudenį trys moksleiviai vyks į Indiją – į tarptautinę astronomijos olimpiadą. O praėjusiais metais irgi trys Lietuvos moksleiviai buvo apdovanoti kelione į Kiniją.

Kaunietis čempionas

Anot stovyklos organizatoriaus Gedimino Beresnevičiaus, kaunietis aštuntokas Dainius Kilda „mokytojo neturi – jis pats vienas”. Tai išskirtinis atvejis, nes visi kiti moksleiviai priklauso astronomijos būreliams, kuriems vadovauja profesionalūs mokytojai. Bet tai Dainiui nesutrukdė tapti čempionu – jis užėmė pirmą vietą pavasarį vykusioje astronomijos olimpiadoje ir vyks į tarptautinę astronomijos olimpiadą Indijoje.

Akmenukas į savo daržą

Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Varėnoje, Šalčininkuose, Biržuose yra mokytojų – astronomijos entuziastų, kurie kartu su savo mokiniais dalyvauja jaunųjų astronomų stovyklose, o Kaune tokio neatsirado nė vieno. Ir, beje, jau ne pirmi metai. Vienintelis stovykloje dalyvavęs kaunietis moksleivis Dainius Kilda stovyklos organizatorius susirado internetu (www.rmtkr.lt). Tiesa, keletas moksleivių atvyko iš Kauno rajono.

Karmėlavos astronomai

Jauniesiems astronomijos mėgėjams iš Karmėlavos visgi pasisekė, nes jie turi būrelį, kuriam vadovauja mokytoja Rigonda Skorulskienė. Iš Karmėlavos į stovyklą atvažiavo net šeši moksleiviai. Tarp jų irgi yra čempionas – aštuntokas Gintar Sakas, kuris respublikinėje astronomijos olimpiadoje dalyvauja jau antrą kartą. Pernai olimpiadoje jo darbas įvertintas pagyrimu, o šiemet savo amžiaus grupėje užėmė trečią vietą. Be to jis yra Nacionalinio jaunųjų mokslininkų konkurso laureatas – šiemet jam skirta pirmoji vieta.

Nuo knygos iki laikraštuko

Įdomu tai, kad abu mūsų čempionai – ir kaunietis Dainius, ir Gintar iš Karmėlavos astronomija susidomėjo per knygas. Dainiui Kildai dar būnant ketvirtoku po ranka pakliuvo astrofizikės Zinos Sviderskienės knyga „Planetos. Žvaigždės. Galaktikos” ir nuo tada jo gyvenime atsirado astronomija. O Gintar Sakas, būdamas darželinukas ir dar nemokėdamas skaityti, surado spintelėje knygą „Mokslas ir visata” ir susižavėjo paveiksliukais joje. Išmokęs skaityti perskaitė knygą ir taip nuo pat pirmos klasės tapo astronomijos mėgėju. Dar daugiau – jis netgi pats sudarinėjo ir pardavinėjo laikraštuką apie astronomiją (medžiagą jam surasdavo knygose ir internete). Laikraštukas kainavo pusantro lito ir ji susidomėję pirkdavo ir vaikai, ir suaugusieji. Kartą šis leidinukas pakliuvo į rankas fizikos mokytojai, kuri pasikvietė jį į astronomijos būrelį.

Jaunųjų astronomų stovykla

Šiais metais visas šimtas astronomų – mokytojai su moksleiviais – susirinko Molėtų rajone Kulionių kaime, visai greta Molėtų observatorijos. Mokytojai atsivežė savo būrelių teleskopus, o kai kurie moksleiviai – nuosavus. Buvo galima išvysti įvairių teleskopų – nuo „senuko”, daugeliui ilgamečių astronomijos mėgėjų pažįstamo rusiško teleskopo „Alkor” iki modernių ir labai brangių naujų dangaus stebėjimo prietaisų. Deja, oro sąlygos ne visada leidžia astronomijos mėgėjams žiūrėti į žvaigždes. Bet tai ne bėda, nes stovyklos programoje – daug įdomių renginių: sportiniai ir intelektualūs žaidimai, turnyrai, ekskursija į etnokosmologijos muziejų, paskaitos, kurias skaitė garsūs Lietuvos astronomai (pavyzdžiui, Vytautas Straižys).

Beje, jaunųjų astronomų niekas nelepino – jie nakvojo palapinėse ir patys prisidėjo prie maisto ruošimo. Buvo sudarytas grafikas, pagal kurį vieni skuto 200 bulvių (po dvi kiekvienam stovyklos nariui), kiti plovė indus…

Į Egiptą stebėti saulės užtemimo

Šiemet Lietuvos astronomijos entuziastai: tiek mokytojai, tiek moksleiviai – vyko į Egiptą stebėti visiško saulės užtemimo. Jų neišgąsdino nei kelias dienas trūksianti kelionė autobusu iki pat Libijos sienos – teko važiuoti pusantro tūkstančio kilometrų, nei įtarūs muitininkai, kurie, peršvietę dėžę su teleskopo dalimis sunerimdavo ir liepdavo atidaryti. Kas žino, gal ilgas teleskopo vamzdis jiems primindavo kokį nors ginklą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.