Šalyje prasidėjus javapjūtei, žemdirbiai, žvalgydamiesi į nieko gera nelemiančius nuolatinio lietaus debesis, prognozuoja negausų derlių ir ieško galimybių grūdus džiovinti, sandėliuoti. Jie žino, kad išloš tie, kurie turės galimybę palaikyti derlių vėlesniam pardavimui. Tačiau dar daug ūkininkų neturi džiovyklų, todėl yra priversti derlių išvežti iš karto. Jau dabar pradedama nuogąstauti, kiek pajamų bus prarasta džiovinant.
Rugpjūčio 7 d. Žemės ūkio ministerijoje susirinkę Ūkininkų sąjungos, Žemės ūkio rūmų, Valstybinės augalų apsaugos tarnybos, Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ir kitų institucijų specialistai aptarė šiuo metu žemdirbiams ypač aktualaus grūdų džiovinimo įkainio taikymo prielaidas.
Pasak Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriaus Rimanto Krasuckio, daugelis grūdus superkančių įmonių, teikiančių džiovinimo paslaugas, žemdirbių atvežtų grūdų džiovinimo išlaidas apskaičiuoja pagal visą drėgnų grūdų kiekį, turintį dar ir nemažai nereikalingų priemaišų: šiaudų, kitų grūdų ir kt. Pagal reglamentą, džiovinimui pateikti grūdai turi būti švarūs, tačiau vis dažniau ūkininkai pastebi, kad jų grūdus džiovina kartu su visomis priemaišomis.
Ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė ir kartu su ja atvykę Joniškio, Kaišiadorių, Vilkaviškio rajonų ūkininkai pabrėžė, kad jų netenkina grūdų džiovinimo įkainio skaičiavimo metodika, kurią reikėtų keisti. Anot jų, niekas nenori mokėti už šiukšlių džiovinimą. „Grūdų rinkoje didžiulė konkurencija, gamtinės sąlygos darosi vis blogesnės, ūkininkai skaičiuoja kiekvieną centą, todėl nesutinkame, kad grūdus superkančios įmonės taip pelnytųsi mūsų sąskaita. Norime gauti sąžiningą atlygį už savo triūsą”, – teigė G.Staliūnienė.
Grūdų perdirbėjų asociacijos vykdančioji direktorė Dalia Stasiūnienė priminė, kad anksčiau buvo vieningi džiovinimo įkainiai, dabar kiekvienos įmonės komercinis reikalas, kokį įkainį nustatyti. Pasak jos, daugelis įmonių turi skirtingas technologijas, todėl ir įkainiai skirtingi. Grūdų perdirbėjų nuomone, už taip vadinamų šiukšlių džiovinimą priskaičiuojami labai nedideli pinigai.
Susitikime diskutuota, kaip būtų galima atskirti pirminį grūdų valymą nuo džiovinimo. Tokiu būdu atsirastų dvi atskiros paslaugos, turinčios skirtingus įkainius. Diskusijų dalyviams niekaip nesutarus, džiovinimo įkainio pagrindimą buvo nutarta pavesti atlikti moksliniams institutams. Direktoriaus R.Krasuckio teigimu, teikiant ir gaunant paslaugas pagal žemdirbiams palankius įkainius, būtinas bendras geranoriškas susitarimas.
Susitikimo metu akcentuota, kad ūkininkai visuomet turi galimybę pareikalauti, kad grūdai būtų išvalyti nuo šiukšlių ir tik tada džiovinami. Kilus bet kokiam neaiškumui, jie gali tuoj pat telefonu išsikviesti Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistus, dirbančius visuose rajonuose. Tarnybos specialistai pasiruošę operatyviai nagrinėti ir spręsti visus pasitaikančius nesutarimus tarp grūdų pardavėjų ir pirkėjų dėl grūdų kokybės įvertinimo, teikti konsultacijas superkamų grūdų kokybės reikalavimų klausimais. Jų telefonus galima rasti Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos tinklapyje www.vsgt.lt. Susitikimo metu nutarta, kad šie specialistų telefonai žemdirbių patogumui privalo būti iškabinti visų grūdus superkančių ir perdirbančių įmonių laboratorijose, kur vertinama tiriamų grūdų kokybė.