„Jaltos” jūrininkui – 20 metų kalėjimo

Jungtinėse Amerikos Valstijose įvyko teismas, kurio nuosprendis sukrėtė 39 metų jūreivį Arūną Milkintą. Buvęs klaipėdietis pripažintas kaltu dėl stambios partijos narkotikų kontrabandos ir nuteistas kalėti 19 su puse metų.

Kitiems laivo „Jalta” jūrininkams likimas buvo palankesnis. Birželį 11 įgulos narių, kaltintų narkotikų kontrabanda, JAV teismo buvo išteisinti ir grįžo namo į Lietuvą.

Su Panamos vėliava plaukiojusi „Jalta” JAV pakrančių apsaugos tarnybos buvo sulaikyta pernai birželį per jau šešerius metus vykdomą specialią narkotikų gabenimo iš Kolumbijos į JAV užkardymo operaciją „Panamos ekspresas”.

Laive JAV teisėsaugininkai rado per pusketvirtos tonos kokaino, kurio rinkos vertė – daugiau nei milijardas litų.

Pasigailėjo padėjėjo

Klaipėdos rajono Dreižių kaime gyvenantys A. Milkinto tėvai teigia, jog teismo nuosprendis jiems buvo skaudus ir netikėtas.

„Mūsų sūnus laive buvo tik paprastas elektrikas-mechanikas”, – sako Adolfas ir Rūta Milkintai. Jų giliu įsitikinimu, dėl visko kaltas yra ukrainietis „Jaltos” kapitonas arba neigiamai jų sūnaus atžvilgiu nusiteikęs jo padėjėjas, kilęs iš Kolumbijos.

„Jaltos” vyresniojo kapitono padėjėjo pareigas ėjęs bei už laivo krovinį atsakęs kolumbietis kalėjime praleis tik ketverius metus. Jis visiškai pripažino savo kaltę ir parašė teismui malonės prašymą, tuo užsitikrindamas mažiausią bausmę.

Žiaurumas kalėjime

Jūrininkai tvirtina nežinoję kas vežama laive pakrautose dėžėse. Negeros nuojautos užplūdo tik laivą apsupus keturiems amerikiečių pasieniečių laivams.

Jų nurodymus įgulai vertė aštuonerius metus Panamoje gyvenantis A. Milkintas. Tėvai sako, jog tarpininkavimas pasitarnavo sūnaus nenaudai.

R. Milkintienė sako, jog vienintelis ryšys su sūnumi šiuo metu – laiškai. Jų moteris turi sukupusi visą šūsnį. Daugelyje jų Arūnas skundžiasi žmogaus orumą žeminančiomis įkalinimo sąlygomis.

„Duše tik verdantis vanduo, tad sūnus jau keletą kartų nusidegino galvą. Prižiūrėtojai nekreipė dėmesio ir į jo skaudntį dantį. Tik po didelių skausmų pavyko prisišaukti gydytoją. Dėl blogo maisto skauda skrandį, kamuoja kiti negalavimai”, – vardina mama.

Kalėjimo medikė išgirdusi, jog A.Milkintui skauda koją dėl įaugusio kojos piršto nago, atsakė, jog neplanuoja kas kartą dėl jo vargintis – jei tai pasikartos, esą tiesiog nupjaus pirštus.

Moteris pasakojo, kad prižiūrėtojai tyčiojasi iš jo sūnaus nelaimės. Konfiskuoti ne tik Lietuvos ambasadoriaus JAV atvežti vokai ar pašto ženklai, bet ir žodynas. Kartą suįžūlėjusi prižiūrėtojų trijulė atėmė vestuvinį žiedą.

Dingo žadėjusieji pagalbą

Pasak A. Milkinto tėvų, po nuosprendžio paskelbimo dingo pagalbą žadėję garbūs asmenys. Tiesiog nebeįmanoma jiems prisiskambinti, o patys veikėjai Milkintų namuose nebepasirodo.

„Beviltiškai bandau priskambinti Seimo nariui Vaclovui Stankevičiui, Užsienio reikalų ministerijos atstovui Varanavičiui. Vienur išgirstu atsakymą, jog tokio asmens čia nėra, kitur tiesiog niekas nekelia ragelio”, – pasimetusi jūreivio mama.

Paskutiniame laiške tėvams Arūnas rašė, jog jo nuosprendžiu susidomėjo naujas advokatas. Kai jis susipažins su bylos medžiaga, planuojama teikti apeliacinį skundą.

Svarstyta, jog A. Milkintas bausmę galėtų atlikti ir Lietuvoje. Tačiau tada, anot mamos, nebeliktų galimybės apskųsti teismo sprendimą.

„Jaltos” jūrininkai taip pat kreipėsi į juos gynusius Amerikos advokatus. Jie prašo padėti iš JAV vyriausybės išsireikalauti kompensaciją už patirtą moralinę ir materialinę žalą.

Sulaukta atsakymo, jog galimybė inicijuoti teismo procesą, kuriame atsakove taptų Amerikos vyriausybė, neteisingai apkaltinusi Lietuvos jūrininkus padarius nusikaltimą, yra svarstoma.

Kitiems padėti buvo lengviau

„Jaltos” jūrininkams aktyviai padėjęs Seimo narys V. Stankevičius teigia, jog niekas iš A. Milkinto artimųjų pastaruoju metu su juo nebuvo susisiekę.

„Neturiu jokių žinių, apie tai, kad blogai elgiamasi su mūsų šalies piliečiu. Jei tokie skundai mne pasiektų, nedelsdamas susisiekčiau su Lietuvos ambasadoriumi JAV, o jis savo ruožtu kreiptųsi į minėtą įkalinimo įstaigą”, – tikino Seimo narys.

Jis teigia, kad padėti kitiems mūsų šalies jūrininkams buvo lengviau, nes jie šiame laive dirbo kaip svetimtaučiai. A. Milkinto statusas – visiškai kitoks.

„Kita vertus, negalime abejoti vietinėmis institucijomis. Teismas paskelbė griežtą nuosprendį, tačiau jį dar galima apskųsti. Jei jis nebus pakeistas, teks atlikti paskirtą bausmę”,- sako V. Stankevičius.

Kaltas – kapitonas

Vienas iš buvusių laivo „Jalta” įgulos narių Vitalijus Rudnevas sako, jog jam sunku vertinti nuosprendį A. Milkintui. Jūrininkui tiesiog jo gaila.

„Manau, jog dėl šio įvykio labiausiai kaltas laivo kapitonas, tačiau jis sugebėjo išlipti „sausas iš vandens”. Be kapitono žinios tokie dalykai negalėjo vykti”,- yra įsitikinęs klaipėdietis.

Jūrininkas mano, jog kolegą pražudė prisipažinimas teisme. Ten A. Milkintas sakė iš anksto žinojęs, kad laivu bus gabenamos narkotinės medžiagos. „Kapitonas, skirtingai nei Arūnas, visą laiką tvirtino, jog nieko nežinojo ir nematė”,- apgailestavo V. Rudnevas.

Žaneta Skersytė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.