Stuburo dalis pakeičia implantai

Vietoj susidėvėjusių tarpslankstelinių diskų implantuojami plastmasiniai

Implantai vis labiau įsigali medicinoje padėdami žmonėms susigrąžinti ne tik prarastas judėjimo funkcijas, bet ir gyvenimo džiaugsmą.

Implantais keičiami ne tik dantys, galūnių sąnariai, bet ir susidėvėję stuburo tarpslanksteliniai diskai.

Operavo kaklą

Klaipėdos apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Jonas Milašius pirmasis uostamiestyje atliko stuburo tarpslankstelinių diskų implantacijas. Prieš keletą savaičių jis pirmą kartą uostamiestyje susidėvėjusį diską pakeitė vienu moderniausių – polietilestero ketoniniu implantu.

Dažytoja dirbančiai 42 metų klaipėdietei kaklo srityje buvo nustatyta tarpslankstelinio disko išvarža. Dėl šios problemos moterį tris mėnesius vargino rankos skausmai, tirpimas, rankos silpnumas ir sutrikęs miegas. Konservatyvūs gydymo metodai nedavė jokių rezultatų.

Operacijos metu buvo išlaisvinti užspaustieji nervai, pašalintas visas tarpslankstelinis diskas ir įdėtas jo pakaitalas.

Sustiprina stuburą

Neurochirurgas J.Milašius pasakojo, kad dėl išvaržos apipjausčius diską ir pašalinus didžiąją dalį jo branduolio, o neretai ir visiškai pašalinus diską, šioje vietoje stuburas lieka šiek tiek silpnesnis. Pacientas privalo reguliuoti savo gyvenimo būdą, negali atlikti staigių judesių, kelti didesnių svorių.

Pasak gydytojo, pradėti naudoti tarpslankstelinių diskų implantai sustiprina silpnąją stuburo vietą.

Kainuoja tūkstančius

Stuburo implantus sukurti bandyta prieš porą dešimtmečių.

Pradžioje buvo bandomi keraminiai implantai.

Tačiau per pastaruosius penkerius metus pašalintus tarpslankstelinius diskus pakeisti implantu tapo itin populiaru.

Mūsų šalyje tai pradėjo populiarėti prieš trejetą metų.

Buvo etapas, kai ir Europoje, ir Lietuvoje tarpslankstelinis diskas buvo pakeičiamas kaulo implantu. Jis suformuojamas iš to paties žmogaus dubens arba blauzdos kaulo gabalėlio. Pasak J.Milašiaus, kasmet ligoninėje padaroma 10 -15 tokių operacijų.

Po kaulinių implantų buvo išrasti titaniniai, dar vėliau – anglies pluošto, tačiau šiuo metu pažangiausiais laikomi polietilesterketoniniai implantai. Šis dviejų gramų plastmasės gabalėlis kainuoja apie du tūkstančius litų.

Protezų nededa

Paskutinis medicinos progreso išradimas – sukurtas viso tarpslankstelinio disko protezas. Jis kainuoja apie 6 – 7 tūkstančius litų. Uostamiestyje kol kas šių implantų neurochirurgai nededa.

J.Milašiaus žiniomis, kol kas keletą tokių implantų išbandymui užsisakiusios yra tik Kauno medicinos universiteto klinikos. Europos klinikose jau keletas tokių operacijų padaryta.

Pasak mediko, viso tarpslankstelinio disko protezas gerokai pranašesnis už iki šiol naudotus implantus, nes išsaugoja operuotosios stuburo dalies lankstumą. Tuo tarpu tarp slankstelių įkaltas disko implantas stabilizuoja greta esančius slankstelius ir neleidžia jiems judėti.

Mokėti nereikės

Tam tikrų organų pakeitimas dirbtiniais – labai populiari medicinos šaka.

Stuburo chirurgijoje tai taip pat labai perspektyvi sritis ir kuo toliau, tuo labiau praktikuojama.

J.Milašius pasakojo, jog kitiems metams per Ligonių kasą užsakė nemažą kiekį tarpslankstelinių diskų implantų, už kuriuos pacientai mokėti iš savo kišenės neturės.

Daugiau nei 25-erius metus stuburus operuojantis J.Milašius konstatavo jog tarpslankstelinių diskų operacijų pastaraisiais metais daugėja.

Šiemet ligoninėje planuojama padaryti beveik 500 stuburo išvaržų operacijų. Prieš porą dešimtmečių per metus buvo padaroma apie 20 operacijų.

Gydydavo vaistais

Anksčiau stuburo išvaržos buvo siejamos su vyresniu amžiumi ir sunkiu fiziniu darbu. Tačiau pastaruoju metu nemažai miestiečių taip pat turi stuburo išvaržą, o ligonių amžius jaunėja. Gydytojui dėl stuburo skausmų neretai tenka konsultuoti 16 – 18 metų jaunuolius.

Pasak J.Milašiaus, išaugusį operacijų kiekį lemia ir žmonių gyvensenos ypatumai, ir strateginiai gydymo taktikos pokyčiai.

„Anksčiau stuburo išvaržų buvo diagnozuojama taip pat daug. Tačiau tada operuodavo ne kiekvieną pacientą. Buvo laikomasi taktikos kiek įmanoma ilgiau tęsti medikamentinį, fizioterapinį gydymą. Ligonis gaudavo vaistų, procedūrų, sanatorinį gydymą ir kentėdavo. Daugelis žmonių operacijai ryždavosi tik skausmų išvarginti ir tuomet, kai sunkiai bejudėdavo“, – prisiminė gydytojas.

Neatlaiko raumenys

Pastarąjį dešimtmetį ši tendencija iš esmės pasikeitė. Pereita prie aktyvesnio chirurginio gydymo taktikos.

Šiandien operuotis rekomenduojama tiems, kuriems tiksliai diagnozuota stuburo išvarža, o medikamentinis gydymas neduoda jokių rezultatų.

Pasak gydytojo, žmonių darbo pobūdis vis mažiau daro įtaką stuburo išvaržoms.

Pastaruoju metu daugėja pacientų, dirbančių ne tik fizinį, bet ir intelektualinį darbą.

Tai medikas sieja su nejudriu gyvenimo būdu. Dabar jaunimas laisvalaikį mieliau leidžia ne sportuodamas, o palinkęs prie kompiuterių.

Nesportuojant nesivysto pilvo preso, juosmens, nugaros raumenys. Jie nusilpsta ir nepadeda stuburui atlaikyti krūvio. Ir atvirkščiai – geras raumenų tonusas apsaugo stuburą nuo traumų.

Nugali paveldimumas

Stuburui kenkia ir antsvoris, kuris kamuoja vis didesnę dalį žmonių.

Ne visada stuburo problemas sukelia tik fiziniai faktoriai. Įvairios problemos dažnai paveldimos. Tarpslanksteliniuose diskuose atsiranda medžiagų apykaitos pokyčių, kurie pamažu pradeda ardyti kremzlę. Dėl to ji praranda visas savybes: tamprumą, elastingumą, tvirtumą, atsparumą. Tokiais atvejais sportas ar chirurgai mažai kuo gali padėti.

Teigiama, kad dėl senatvinių stuburo pokyčių tarpslankstelinių diskų išvaržas turi apie 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių.

Pasak J.Milašiaus, jie sudaro apie 90 proc. visų operuojamų stuburo išvaržų atvejų.

Būtent juosmens srityje esančiam stuburui tenka didžiausias krūvis.

Kaklas yra pati paslankiausia stuburo dalis, tačiau lengvai pažeidžiama staigaus nevykusio judesio metu.

Kamuoja skausmai

Tarpslankstelinių diskų išvaržos – sunkiausi ir skausmingiausi stuburo pakitimai. Išsiveržęs iš kremzlinio žiedo diskas gali pradėti spausti čia pat esančius nervus. Tada kyla didelis skausmas, greta esančių raumenų uždegimas.

Atsiradus išvaržai, nugarą skauda tik iš pradžių, neilgai trukus skausmas nueina į sėdmenis, blauzdą ir pėdą. Ši ima tirpti, sumažėja jautrumas, jaučiamas silpnumas. Keliant koją, gali traukti visą sėdimąjį nervą, o į vietą, kuri yra užspausta, nueiti „elektros smūgis“.

Esant išvaržai skausmingi nervų šaknelių ir raumenų uždegimai gali kartotis periodiškai. Būtina saugotis staigių judesių, sunkių krūvių, peršalimo.

Stuburo išvaržos ir moteris, ir vyrus vargina vienodai dažnai.

J. Mi̇lašius sakė, kad skausmas yra vienas pagrindinių simptomų, kai žmogus laiko save ligoniu ir pradeda ieškoti medikų pagalbos.

Padeda ne visiems

Tačiau, kaip bebūtų gaila, ne visiems padeda netgi operacija.

Stuburo chirurgijoje, kaip ir bet kur kitur, pasak J.Milašiaus, negali būti absoliučiai gerų rezultatų. Tačiau 70 – 80 proc. pacientų po operacijos jaučiasi žymiai geriau. Daliai pacientų pagerėjimas būna nežymus, o keletui procentų pagerėjimo visai nebūna.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Stuburo dalis pakeičia implantai"

  1. karina

    suuuuuuuuuuuuuper

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.