Statybininkai moka baudas ir dirba naktimis

Policija yra bejėgė prieš gyventojams ramybės neduodančius naktinius triukšmadarius

Statybininkai gali dirbti nors ir visą naktį, taip trikdydami miestiečių ramybę, jeigu nesijaudina dėl jiems skiriamų baudų. Už viešosios rimties trukdymą baudžiamoji atsakomybė nenumatyta, todėl dažniausiai atsiperkama kelių šimtų litų baudomis, o kartais policija ir jų neskiria.

Palikta teisė savavaliauti

I.Kanto ir Kęstučio gatvių gyventojai naktį iš pirmadienio į antradienį negalėjo ramiai miegoti dėl šalia dirbusių statybininkų ir sunkiosios technikos keliamo triukšmo. Minėtų gatvių sankryžoje pastatą statanti AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST), anot gyventojų, dirbo iki pusės penkių ryto.

„Neapsikentę ėmėme skambinti policijai. Pareigūnai atvažiavo du kartus, surašė du protokolus. Vėliau jie sakė, kad yra bejėgiai kažką padaryti. Jie sakė neturį teisės neleisti dirbti statybininkams, negali atjungti elektrą. Tai reiškia, kad bet kuri statybos organizacija gali dirbti visą naktį, jeigu sutinka sumokėti kelių šimtų litų baudas“, – stebėjosi vienas gyventojas.

„Taip, pareigūnai gali tik rašyti protokolus ir bausti baudomis. Nenurodoma, kiek kartų galima bausti už tą patį pažeidimą, vadinasi, tai galime daryti daug kartų. Taip ir elgsimės, jeigu statybos bendrovės vadovai nejaučia atsakomybės ir neturi žmoniškumo. Už viešosios rimties trikdymą baudžiamoji atsakomybė nenumatyta“, – sakė Kauno miesto Vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus vyr. specialistas laikinai einantis viršininko pareigas Ramūnas Ambrulis.

Nesiryžo nubausti piniginėmis baudomis

PST reklamos vadybininkė Jūratė Mondeikienė teigė, kad statybininkai negalėjo nutraukti betonavimo darbų, todėl jie buvo tęsiami ir naktį. „Neturėjome kitos išeities. Suprantu, kad gyventojai turėjo nepatogumų“, – sakė ji, paskui pridūrė, kad panašūs atvejai pasikartos ir ateityje.

Anot PST atstovės, policijos pareigūnai atvykę pirmą kartą tik paprašė statybininkų netriukšmauti, o antrą kartą surašė protokolą, tačiau apsiribojo įspėjimu ir neskyrė piniginės baudos. „Kodėl neskyrė baudos? Pareigūnų veiksmų negalėčiau vertinti“, – sakė J.Mondeikienė.

Centro policijos nuovados viršininkas Vilius Velička sakė, kad pareigūnai rėmėsi statybininkų teiginiu, kad jie naktį negalėjo sustabdyti darbų. „Dėl to ir nutarta nebausti. Be to, ką didelei statybos bendrovei reikš kelių šimtų litų bauda?“ – svarstė pareigūnas.

Pernai vienos didžiausių Lietuvoje statybų bendrovių PST apyvarta siekė beveik 192 mln. litų. Grynasis neaudituotas pelnas daugiau kaip 4 kartus viršijo 2004 metų rezultatą ir buvo 10,9 mln. litų.

V.Velička sakė, kad pareigūnai patys negali įvertinti, ar statybininkai tikrai negali pertraukti statybos proceso. „Tuo užsiima Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Nurodėme, kad bendrovė su ja išsiaiškintų“, – sakė jis.

Užsakovai atsakomybės nejaučia

Komercinės ir gyvenamosios paskirties pastatą stato UAB „Arno vila“, kuriai vadovauja Arūnas Stravinskas. Jo pavaduotojas Žygimantas Smolskas pripažino girdėjęs apie konfliktą. „Tai statybininkų problemos. Mes esame tik užsakovai“, – teigė jis. Tačiau verslininkas mano, kad statybininkai galėjo dirbti ir naktį, jeigu to reikalavo statybos specifika.

Į objekto statybą bus investuoti 25 milijonai litų. Pastato pirmuosiuose dviejuose aukštuose turėtų įsikurti rami kavinė, konferencijų salė, kiti komerciniai objektai. Kituose aukštuose suprojektuoti modernūs gyvenamieji būstai.

Baudos padidėjo

Už viešosios rimties trikdymą bet kuriuo paros metu Seimas šiemet nustatė tris kartus didesnes baudas – iki 300 litų, o už pakartotinį pažeidimą – nuo 300 iki 1 tūkst. litų. Triukšmo valdymo įstatymas numato baudas iki 2 tūkstančių litų.

Anksčiau rimties laikas prasidėdavo nuo 22 valandos, dabar, įvedus įstatymų pataisas, garsiai klausytis muzikos, dainuoti, šaukti, švilpti ir kitaip trikdyti ramybę nebegalima nuo 18 valandos, kada prasideda vakaro laikas.

Kauno miesto Vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus laikinai einantis viršininko pareigas R.Ambrulis sakė, kad kol kas gyventojų skundų nepadaugėjo.

Darbo inspekcija rūpinasi darbuotojais

Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus vedėjo pavaduotoja Inesa Brundzienė sakė, kad inspekcija domisi tuo, ar darbuotojai dirba legaliai, ar laikomasi Darbo kodekso nuostatų, t.y., rūpinasi pačiais dirbančiaisiais.

VDI inspektoriai nuvyko peržiūrėti darbo sutartis, kaip įformintas pamaininis darbas. Inspekcija vertina, kaip laikomasi Darbo kodekso reikalavimų.

Kodekse yra vartojamos sąvokos „nakties laikas“ ir „naktinis darbas“. Nakties laikas yra metas nuo 22 val. iki 6 val. Tam, kad darbas būtų laikomas naktiniu, nebūtina dirbti visą darbo laiką tik nakties laiku, t.y. nuo 22 val. iki 6 val. Jeigu bent trys darbo valandos tenka nakčiai, visas darbas laikomas naktiniu, o darbo laikas trumpinamas viena valanda, t.y. maksimali darbo pamainos naktį trukmė yra septynios valandos. Darbo užmokestis naktiniu tarifu mokamas tik už faktiškai naktį dirbtas valandas. Darbo kodekse nustatyta, kad už darbą naktį mokama ne mažiau kaip pusantro valandinio atlygio (mėnesinės algos).

Kontroliuoja veikiančius objektus

Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Jonas Tartėnas „Kauno dienai“ jau ne kartą aiškino, kad jų institucija į statybos eigą negali kištis. „Šį procesą kontroliuoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Statybų keliami nepatogumai – neišvengiamas dalykas. Jei statybininkams reikia kalti polius – tai ir darys. Statybos inspekcija gali nurodyti, kad triukšmingi darbai nebūtų atliekami anksti ryte ar vėlai vakare“, – sakė J.Tartėnas.

Kai objektas pradeda veikti, triukšmą keliančius įrenginius kontroliuoja jau visuomenės sveikatos centrai. Triukšmą keliančius įrenginius naudojančios įmonės kiekvienais metais turi pateikti ataskaitą apie jų būklę.

Pasak specialisto, statybų objektams nėra nustatoma sanitarinė zona, kurioje tam tikru paros metu ribojamas triukšmas. Be to, statybose nėra stacionarių triukšmo šaltinių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Statybininkai moka baudas ir dirba naktimis"

  1. hh

    o ar galima bausti kas penkios minutės? 😛

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.