Dėl neatsargumo – atostogos ligoninėje

Ištroškę aštrių pojūčių ir savo galimybių neapskai čiavę jaunuoliai rizikuoja atostogas praleisti ligoninės palatoje.

Tyko traumos

Nacionalinės sveikatos tarybos metiniame pranešime skelbiama, kad sužalojimai yra dažniausia vaikų ir jaunimo mirties priežastis. Nors pastaraisiais metais vaikų ir paauglių mirė vis mažiau, Lietuvos įvairaus amžiaus vaikų mirtingumo rodikliai yra kelis kartus didesni nei daugelyje Europos šalių. Vasaros sezono metu ypač padaugėja traumų dėl neatsargumo ir besaikio alkoholio vartojimo.

Klaipėdos vaikų ligoninės traumatologas ortopedas Jonas Baltrūnas teigė, kad vasarą patiriančiųjų traumas ženkliai padaugėja. „Suvažiuoja jaunimas į pajūrį, stovyklauja, aktyviau sportuoja.

Todėl dažniausios traumos – sumušimai, galvos sutrenkimai, kaulų lūžiai. Pasitaiko ir sudėtingesnių atvejų, kai persipjauna sausgysles. Tokiais atvejais gydymas užtrunka ilgiau”, – pasakojo J.Baltrūnas.

Dugne – šukės

Atostogų sezono metu dėl neatsargumo jaunuoliai susižeidžia vandens telkiniuose. Priežastis, anot gydytojo, ta, kad maudomasi prieš tai neištyrus telkinio dugno. Dėl to susipjaustoma dugne esančiomis stiklo šukėmis. Kur kas skaudesnių pasekmių galima sulaukti neatsargiai šokinėjant į vandenį ant galvos. „Tokiais atvejais gresia invalidumas, dėl stuburo pažeidimų žmogus gali nevaldyti galūnių visą likusį gyvenimą”, – konstatavo vaikų ligoninės priėmimo skyriaus traumatologas ortopedas.

Gydytojas nesistebi, kad kasmet daromos tos pačios klaidos ir iš jų, deja, nepasimokoma. „Kiekvienas turime užlipti ant savo grėblio”, – sakė J.Baltrūnas.

Dviratininkai nesisaugo

Vasarą į priėmimo skyrių patenka nemažai neatsargių dviratininkų. Važiuojant dviračiu dažniausiai patiriama galvos traumų, kurios ir yra pagrindinė mirties bei sunkių sužalojimų priežastis. Dėvint šalmus galima išvengti apie 85 proc. galvos ir smegenų sužeidimų. Gydytojas pabrėžė, kad vis dar retai saugomasi traumų tam skirtomis priemonėmis. „Daug riedutininkų, dviratininkų patenka į mūsų skyrių dėl sumušimų, galvos traumų. Jie teisinasi tuo, kad jau seniai važinėja be apsaugos ir neva iki tol nieko nenutikdavo. Užsienio šalyse apsaugos nuo traumų priemonės yra savaime suprantamas ir privalomas dalykas”, – pasakojo J.Baltrūnas.

Žudosi dėl meilės

Apskrities ligoninės traumatologijos skyriaus vedėjo Valdo Mačiulio teigimu, sudėtingesnės traumos ištinka tuos, kurie be saiko vartoja alkoholį. „Daugiau išgėrus, sutrinka judesių koordinacija. Girtuokliavimo pasekmės išryškėja vėliau, nes apsvaigę net skausmo nejaučia”, – sakė V.Mačiulis.

Vasaros sezono metu, anot pašnekovo, padaugėja nelaimingų jaunuolių. Išvarginti karščių ir nelaimingos meilės, jie neretai bando žudytis. Gydytojas pabrėžė, kad tai daugiau bandymai, siekiant išgąsdinti.

Prie vairo – nuo trisdešimties

Traumatologijos skyriaus vedėjas „Klaipėdai” pasakojo, kad vasarą į skyrių patenka daug nutrūktgalvių, kurie važinėja galingais motociklais. „Jauni vairuotojai neįvertina savo ir transporto priemonės galimybių, dėl to patiria sunkias traumas. Dažniausiai tai atviri lūžiai, kurie gali sukelti pūlingas infekcijas. Pasitaiko atvejų, kai išgydyti taip ir nepavyksta. Sėsti prie galingo motociklo vairo patarčiau tik sulaukus trisdešimties”, – teigė V.Mačiulis.

Beveik trijų dešimtmečių darbo patirtį turintis medikas sakė, kad dabar jaunuoliai atsargesni, nors traumų, susijusių su alkoholio vartojimu, vis daugėja. Tokius pacientus neretai tenka tramdyti su policijos pagalba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.