Klaipėdos jaunimo centre įsikūręs liaudies instrumentų jaunimo ansamblis „Ralio” šiuo metu atostogauja, tačiau kanklės ir birbynės pamirštos nelieka.
Nespėja mokytis
„Praėjusiais metais tokiu metu koncertavome Italijoje, – rodydama pilną ansamblio nuotraukų albumą pasakoja „Ralio” vadovė Rima Spalinskienė. – Koncertavome esant 30 laipsnių karščiui, o dieną, kai būdavo apie 40 laipsnių, gulėdavome paplūdimyje.”
Kelionė į Italiją – ne vienintelė per dešimtį „Ralio” gyvavimo metų. Ansamblis koncertavo Ispanijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, keletą kartų muzikavo Vokietijoje ir Lenkijoje.
Iš kiekvienos koncertinės kelionės jaunieji liaudies muzikos atlikėjai parsiveža didžiulį įspūdžių bagažą. Kalbos apie puikias keliones ilgai netyla repeticijų metu.
Lietuvių liaudies muzikos atlikėjai mielai koncertuoja beveik nieko apie lietuvių senąją kultūrą nežinantiems užsieniečiams. Lietuvoje koncertuoti ne taip įdomu kaip užsienyje.
Lietuvišką muziką jaunieji muzikantai puoselėja ne tik užsienyje: dešimties metų jubiliejų atšventęs ansamblis per metus suskaičiuoja apie 20 koncertų įvairiose Lietuvos vietovėse.
„Labai populiarūs esame tarp šokėjų – jiems dažniausiai prireikia mūsų pagalbos akomponuojant liaudies šokiams”, – sako ansamblio vadovė.
Kartais „Ralio” net tenka atsisakyti koncertų, nes vaikai pavargsta ir nespėja paruošti namų darbų.
Dirba užsienyje
Ansamblyje „Ralio” muzikuoja vaikai nuo 5 metukų bei jaunimas iki 20 metų ir vyresni. Vadovė R.Spalinskienė ansamblyje suskaičiuoja 24 liaudies muzikos atlikėjus.
Vyriausieji muzikantai, kaip ir daugelis lietuvių, šiuo metu dirba užsienyje, todėl jų pakalbinti nepavyko.
Mielai pabendrauti sutiko mažiausieji muzikantai: Kazys, Vytenis, Antanas ir Ieva. Visi jie – R.Spalinskienės mokiniai: Kazys groja molinukais, skudučiais, skrabalais, lumzdeliu, Vytenis – lumzdeliu ir skudučiais, Antanas – skrabalais, liaudiška „tarka”, skudučiais, molinukais ir lumzdeliu, o Ieva – kanklėmis.
Vaikai pasakojo, jog į ansamblį juos atvedė tėvai, tik Kazį pakvietė draugas. Antanas, pasakodamas apie muzikavimo pradžią, neslėpė, jog iš pradžių muzikuoti prašė mama, o vėliau pats labai pamėgo liaudies instrumentus.
Žinoma, vaikai nesiklauso liaudies muzikos namie, tačiau groti ją labai patinka. Tik Ieva prasitarė, jog mėgsta klausytis popmuzikos atlikėjų perdainuotų liaudies dainų.
Pradžioje vaikams būdavo nejauku apsivilkti tautiniais drabužiais. Tautiniai rūbai vaikams buvo labai nepatogūs, atrodydavo net juokingi, tačiau ilgainiui jaunieji muzikantai priprato ir prie neatskiriamos koncertų detalės – „keistų kaimietiškų rūbų”.
„O aš mėgstu namie apsivilkti tautinius rūbus ir puikuotis jais prieš veidrodį – man jie labai gražūs”, – į berniukų kalbas įsiterpė Ieva.
Vaikai nesišaipo
Kazys, Vytenis, Antanas ir Ieva sakė niekada nepatyrę patyčių dėl to, kad groja liaudies instrumentais.
Vaikai nesigėdija draugams papasakoti, jog lanko liaudies instrumentų kolektyvą, kuris jų bendraamžiams atrodo kaip senelių muzikos grojimas.
Jaunieji muzikantai kartais net pasigiria lankantys liaudies instrumentų ansamblį. Vaikams groti atrodo linksmiau ir smagiau, nei važinėti riedlente ar šokti breiką. O ir šokti pagal liaudies muziką vaikams smagiau.
Balso nekelia
Ansamblyje „Ralio” muzikuojama ne tik kanklėmis ir birbynėmis. Instrumentų, kuriais grojama, gausu: skudučiai, lumzdeliai, skrabalai, būgnai, molinukai ir liaudiška „tarka”.
Muzikantai repetuoja pagal amžiaus grupes. Pasak ansamblio vadovės R.Spalinskienės, kitaip neįmanoma, nes jaunesnieji nespėja pagal vyresniųjų tempus.
„Dažniau koncertuoja vyriausieji muzikantai, tačiau ir jaunesnieji moka labai gražių liaudies muzikos kūrinių”, – sakė ansamblio vadovė.
Vaikai teigė, jog vadovė niekada nėra pakėlusi prieš juos balso. „Mūsų vadovė labai gera ir mes ją labai mylime, todėl groti mums dar smagiau”, – pasakojo jaunieji muzikantai.