Naujausi pasaulio medicinos pasiekimai jau taikomi ir Kauno bei Vilniaus ligoninėse
Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje dviem ligoniams dėl grėsmingų kelio sąnario kremzlės pažeidimų buvo implantuota iš jų pačių paimta ir specialiose laboratorijose atnaujinta bei užauginta sąnario kremzlė.
Tai atlikta įgyvendinant bendrą Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, Lietuvos artroskopijos chirurgų asociacijos ir Kauno bei Vilniaus ortopedų traumatologų projektą.
Pusė milijono ligonių
JAV mokslininkai nustatė, kad kasmet dėl sąnario kremzlės pažeidimų ligoninėse gydoma apie 500 tūkst. ligonių, o 39 mln. žmonių apsilanko pas gydytojus.
Prognozuojama, kad 2020 metais degeneracine sąnario liga (osteoartroze) sirgs apie 60 mln. žmonių. Pastarųjų metų medicinos mokslo atradimai suteikė vilčių, kad sąnario kremzlę galima išsaugoti arba atkurti.
Visų sąnarių paviršių dengia unikalios sandaros hialininė kremzlė. Šiuo metu žinoma, kad ji turi tik vieninteles unikalias ląsteles-chondrocitus, kurie išlaiko visą žmogaus kremzlės sandaros ląstelinį vientisumą. Kremzlėje nėra nervinių galūnėlių ir kraujagyslių, todėl neteisinga nuomonė, kad sudilusi sąnario kremzlė yra sąnario skausmo priežastis. Sąnario kremzlės sudilimas laikui bėgant sukelia biomechaninių ir biocheminių reakcijų grandinę, kuri ir paleidžia skausmo mechanizmus.
Chondrocitai, reaguodami į aplinkos krūvius, reguliuoja tarpląstelinės kremzlės medžiagos gamybos ir irimo pusiausvyrą, vandens bei kitų medžiagų balanso palaikymą.
Taip užtikrinamas sąnario kremzlės audinio vientisumas, elastingumas bei gebėjimas atremti fizinius krūvius.
Aiškėja, kad didysis sportas nėra kenksmingas sąnario kremzlei, jeigu ji yra palaipsniui pripratinama prie nuolatos besikeičiančių fizinių krūvių.
Tačiau jei susiduriama su vadinamaisiais ilgai trunkančiais perkrovos sindromais ar ūmiomis traumomis, reikia specialisto konsultacijos, kad būtų laiku nustatytas ir panaikintas „ydingas ratas”, vedantis prie sąnario kremzlės „mirties”. Pavojus slypi tame, kad sąnario kremzlė pažeista „miršta” ne iš karto, o labai lėtai – per keletą ar net keliolika metų o žmogus nejaučia ir nežino, kad pažeista jo sąnario kremzlė.
Negydant sąnario kremzlės pažeidimų vystosi degeneracinė sąnario liga – osteoartrozė. Tuomet padėti dažniausiai gali tik sąnario endoprotezavimas.
Persodinamas kremzlės audinys
Pasaulyje pagrindinis tikslas gydant sąnarinės kremzlės pažeidimus – atstatyti sąnario paviršiaus vientisumą ir sugrąžinti žmogų į įprastą jam fizinio aktyvumo lygį. Prieš keletą metų taikyti gydymo metodai neužtikrino visaverčio sąnario kremzlės atstatymo. Pastaruoju metu sporto ortopedai ir traumatologai pradėjo taikyti kremzlinio audinio transplantacijas.
Ypač populiari tapo vadinamoji mozaikinė transplantacija, kurios metu persodinamas to paties žmogaus kaulo bei kremzlės audinys. Cilindriniai kaulo ir kremzlės transplantatai paimami iš to paties sąnario biomechaniškai mažiau svarbių vietų ir persodinami į defekto vietą. Tačiau esant dideliam sąnario kremzlės pažeidimui mozaikinės kremzlės transplantacijos pritaikyti neįmanoma dėl donorinės kremzlės stokos, todėl pradėtos taikyti autologinių chondrocitinių ląstelių implantacijos. Šios procedūros esmę sudaro artroskopinės biopsijos metu paimtų ir specialiose laboratorijose išaugintų natūralių to paties žmogaus chondrocitinių ląstelių paskleidimas ant trimatės palaikomosios membranos ir jos įsodinimas į sąnario kremzlės defekto vietą.
Tai sudėtinga procedūra. Pirmiausia iš ligonio sąnario, nepažeidžiant sveikos kremzlės, paimama kremzlės audinio. Ligonis išvyksta namo, kol bus išauginta reikalingas chondrocitinių ląstelių kiekis. Vidutiniškai po keturių savaičių pacientas stacionarizuojamas chondrocitinių ląstelių implantacijai.
Technologinis šuolis
Šis metodas padarė tikrą revoliuciją sąnario kremzlės pažeidimų gydymo srityje. Užsodintos ant specializuotose laboratorijose sukurtų palaikančių membranų chondrocitinės ląstelės lengviau integruojasi į defekto vietą bei išlaiko savo genetiškai paveldėtas savybes gaminti normalų kremzlinį audinį.
Šis technologinis šuolis sumažino operacinį invaziškumą ir pagerino regeneracinio audinio kokybę. Procedūra ypač efektyvi gydant didelio pažeidimo ploto sąnario kremzlės defektus. Šios operacijos yra vienos iš sudėtingiausių ortopedijoje ir traumatologijoje. Ortopedas privalo detaliai žinoti ne tik sąnario anatomiją, fiziologiją ar biomechaniką, bet ir ląstelinius fiziologinius pažeidimo, gijimo terminus. Tik tuomet gydymas bus sėkmingas.
Labai svarbus ir biologinės reabilitacijos procesas, nes po sėkmingos operacijos būtinas teisingas gijimo terminais pagrįstas reabilitacijos kursas. Neretai gijimo kokybę tenka kontroliuoti taikant aukštos technologijos elektroninės mikroskopijos, kontrastinės branduolių magnetinio rezonanso ir imunohistochemijos metodus. Todėl šias metodikas sėkmingai pritaikyti galima tiktai dideliuose specializuotuose gydymo centruose, kuriuose būtų sukaupta ne tik diagnostinė, operacinė ir monitoringo įranga, bet ir dirbtų koordinuota specialistų brigada.
Operacijos atliktos dviejose ligoninėse
Jau įrodyta, kad sąnariniai kremzlės pažeidimai savaime nesugyja, išlieka sąnario defektai, kurie progresuoja bei sukelia degeneracinę sąnario ligą – osteoartrozę. Yra daug sąnarinės kremzlės pažeidimų operacinio gydymo metodų, tačiau tiktai mozaikinis sąnario kremzlės ir kaulo persodinimas bei autologinis chondrocitų persodinimas atstato visavertę sąnario kremzlės struktūrą.
Per metus Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinikoje atliekama nuo 70 iki 100 įvairių su sąnario kremzlės atstatymu susijusių operacinių procedūrų, iš kurių apie 20-30 proc. sudaro autologinė mozaikinė transplantacija. Apie 10-15 atvejų per metus, esant didesniam nei 2 kv. cm. sąnario kremzlės pažeidimo plotui, turėtų būti taikoma autologinė chondrocitų implantacija, kitais atvejais – kiti metodai.
Šiuo metu tokias operacijas gali atlikti Kauno medicinos universiteto klinikų bei Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės ortopedai. Šiose gydymo įstaigose šiemet ir buvo atliktos pirmosios Lietuvoje chondrocitinių ląstelių implantacijos operacijos. Šių procedūrų taikymo dažnis prilyginamas širdies transplantacijai kardiochirurgijoje.
KMU Ortopedijos ir traumatologijos klinikoje sąnario kremzlės transplantacijos, sąnario kremzlės ankstyvos diagnostikos, prevencijos ir gydymo priemonės yra prioritetinė sritis. Šia tema, padedant Švedijos mokslininkams, apgintas disertacinis darbas, palaikomi dalykiniai ryšiai su žymiausiais Švedijos, Norvegijos, Vengrijos ir Austrijos sąnario kremzlės procedūras ir mokslinius tyrimus atliekančiais specialistais.
Šiuo metu tęsiamas pasaulinės reikšmės bendras tarptautinis sąnario kremzlės minimalios invazijos projektas po vienerių metų turėtų dar labiau pagerinti sąnario kremzlės pažeidimų gydymo efektyvumą.
Norėčiau suzinoti-ar mozaikines sanario kremzles operacijas Kaune atlieka tik doc.Gudas, ar ir kiti traumatologai? Ir kiek mazdaug kainuoja si operacija(jei jos nekompensuoja Ligoniu kasa?)
Dekoju uz atsakyma.
Ar taikoma autologinė chondrocitų implantacija sergant reumatoidiniu artritu. Pažeistas kelio sanarys. Ar šios operacijos kompensuojamos ligonių kasos? Kokia jos kaina? Kokie chirurgai Kaune atlieka šias operacijas?
si operacija Lietuvoje kainuoja 25 000 lt. , o Austrijoje 14 000 e