Smulkusis Kauno įmonės akcininkas dėl 10 mln. litų paskolos su vadovybe aiškinsis teisme
Bendrovės „Merkurijus”, valdančios to paties pavadinimo prekybos centrą, stambieji akcininkai 10 mln. litų paskolą gali panaudoti savo asmeniniams interesams, o ne ilgai planuotai rekonstrukcijai.
To baiminasi vienas smulkusis įmonės akcininkas, kuris ryžosi kreiptis į teismą. Tuo tarpu įmonės vadovybė tokius kaltinimus kategoriškai neigia.
Suabejojo stambiųjų planais
Prieš tris savaites rašėme apie neeiliniame akcininkų susirinkime priimtą sprendimą įgalioti bendrovės valdybą įkeisti, remontuoti bei išnuomoti visas nuosavybės teise priklausančias patalpas. Taip pat pritarta siūlymui imti 10 mln. litų paskolą, įkeisti bankui turtą ir rekonstruoti Laisvės alėjos centre esantį pastatą.
Šis sprendimas sukėlė įtarimų smulkiajam „Merkurijaus” akcininkui Darjušui Dudovičiui, kuris praėjusią savaitę kreipėsi į Kauno miesto apylinkės teismą ir paprašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – uždrausti įmonės vadovybei iš banko paimtą apie 10 mln. litų paskolą naudoti kitiems tikslams nei pastato rekonstrukcijai.
Smulkiajam akcininkui atstovaujanti advokatė Reda Kurlavičienė „Kauno dienai” teigė, kad jos klientas turi pagrįstų įtarimų, jog stambieji akcininkai ir įmonės vadovybė gali siekti asmeninės naudos. Smulkiųjų bendrovės akcininkų atstovas Darjušas Dudovičius ieškinyje nurodo abejojantis įmonės akcininkų planais – už gautą paskolą plėtoti „Merkurijaus” veiklą įkeitus bankui statinį bei įtaria, kad gautos lėšos būtų panaudotos asmeniniams pagrindinių akcininkų interesams tenkinti, o įmonei būtų padaryta didelė turtinė žala.
„Jeigu taip atsitiktų, būtų pažeisti smulkiųjų akcininkų interesai”, – teigė R.Kurlavičienė.
Įtartini ryšiai
Teismo prašoma taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir neleisti už 10 mln. litų paskolą sudaryti jokių sandorių, išskyrus tuos, kurie susiję su pastato rekonstrukcija.
Ieškinyje smulkusis akcininkas nurodo įmones „Abromika” ir „Gaivilė”, kurios neva gali būti atsakingos už gautos paskolos „legalizavimą” bei įtariamos ryšiais su buvusiu Kauno apskrities viršininko pavaduotoju, Darbo partijos atstovu Valdemaru Šerkšniu, kuris yra buvęs vienas iš skandalingai pagarsėjusio koncerno EBSW vadovų.
Advokatės įsitikinimu, ieškinys yra pagrįstas, tačiau ji nesiryžo prognozuoti, kaip smulkiojo akcininko motyvus įvertins teismas. Kauno miesto apylinkės teismas praėjusios savaitės pabaigoje ieškinį priėmė, tačiau jam nagrinėti teisėjo kol kas nepaskyrė.
Siekdamas apginti savo teises, smulkusis „Merkurijaus” akcininkas kreipėsi ir į šalies teisėsaugos institucijas – Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą bei Valstybinę mokesčių inspekciją.
Paskola dar nepaimta
Bendrovės „Merkurijus” valdybos pirmininkas, „Abromikos” vadovas Arūnas Zalba tikino nieko negirdėjęs apie teisme atsidūrusį smulkiojo akcininko ieškinį.
„Pirmą kartą apie tai girdžiu. Ieškinio nemačiau ir negaliu komentuoti. Man tai yra naujiena”, – „Kauno dienai” teigė A.Zalba ir pridūrė, kad D.Dudovičius net nedalyvavo prieš tris savaites vykusiame akcininkų susirinkime, kurio metu ir buvo priimtas sprendimas skolintis pinigų.
„Paskola iš banko dar nėra paimta. Tačiau nė vienam iš akcininkų nekilo minčių, kad kreditas galėtų būti panaudotas ne pagal paskirtį. Tikrai nieko apie tai nesu girdėjęs”, – kalbėjo „Merkurijaus” valdybos pirmininkas, smulkiojo akcininko kaltinimus vadindamas „tikra nesąmone”.
Jis svarstė, kad toks keliamas triukšmas gali būti vertinamas kaip siekimas spausti stambiuosius akcininkus, kad šie brangiau mokėtų už smulkiųjų akcininkų valdomus vertybinius popierius.
Permainos tebeplanuojamos
Tiesa, iki šiol „Merkurijaus” vadovybė taip ir nepristatė seniai žadamų prekybos centro investicinių planų. A.Zalba ne kartą yra sakęs, kad pagrindinė trukdžių priežastis – lėšų stygius.
„Pastatą būtina rekonstruoti, tačiau įmonė tokių pinigų neturi. Šiuo metu ieškome finansavimo šaltinių, tariamės su architektais, rengiam projektus, deriname juos su atitinkamomis tarnybomis. Sovietmečiu pastatytas pastatas yra morališkai pasenęs. Be to, yra labai daug neišnaudoto ploto, todėl rekonstrukcija yra būtina”, – prieš tris savaites „Kauno dienai” aiškino bendrovės atstovas.
Jo teigimu, pastato rekonstrukcija galėtų prasidėti ne anksčiau kaip kitąmet.
Permainų nepaspartino ir pernai pasikeitę bendrovės akcininkai. 2005 metų rugsėjo pabaigoje Didžiojoje Britanijoje registruota bendrovė „Marshell Oil LLP” iš taip pat Didžiojoje Britanijoje registruotos „West Energy Enterprises Limited” įsigijo beveik pusę Kauno prekybos centro „Merkurijus” akcijų.
Naujieji savininkai už 43,51 proc. bendrovės vertybinių popierių sumokėjo 1,219 mln. litų, už vieno lito nominalios vertės akciją mokėta 0,99 lito. Laisvės alėjos centre