Pašalintam prezidentui – ministerijos malonė

Dokumente – keistas įrašas

Diplomatinis pasas, su kuriuo aplink pasaulį skrido pašalintas prezidentas Rolandas Paksas, padėjo jam išvengti nemalonumų užsienyje, bet sukėlė šurmulį Lietuvoje.

Po daugiau kaip mėnesį trukusios reklaminės kelionės sugrįžęs R.Paksas pasigyrė, jog per skrydį kilusias kliūtis jam padėjo išspręsti turimas diplomatinis pasas ir jame esantis įrašas, kad jo savininkas – buvęs Lietuvos prezidentas.

Tačiau toks įrašas R.Pakso pase sukėlė įtarimų „Lietuvos rytui“: kodėl apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintas politikas tebeturi diplomatinį pasą?

Be to, dokumente yra keista, nei Konstitucijoje, nei jokiame įstatyme nesutinkama formuluotė – „buvęs Lietuvos prezidentas“.

JAV pareigūnai tapo draugiški?

Liberaldemokratų lyderis žiniasklaidai pasakojo apie nuotykius, patirtus viename neveikiančiame Amerikos aerodrome, į kurį buvo priverstas nusileisti ruso Vladimiro Makagonovo ir R.Pakso pilotuojamas vienmotoris.

Po apkaltos iš prezidento pareigų pašalintas R.Paksas prisipažino, kad prisistačiusiems amerikiečių pasienio ir imigracinės tarnybos pareigūnams buvo kilę įtarimų dėl dokumentų, tačiau keliauninkus išgelbėjo įrašas pase.

Anot R.Pakso, amerikiečių pareigūnai, supratę, kad bendrauja su buvusiu prezidentu, akimirksniu pasidarė draugiški, o visos formalios procedūros buvo greitai sutvarkytos.

Neteko socialinių garantijų

Diplomatinės tarnybos įstatymas numato, kad diplomatinį pasą turi teisę turėti kadenciją baigę prezidentai, buvę Seimo pirmininkai, ministrai pirmininkai, užsienio reikalų ministrai.

Seimo pirmininkui diplomatinis pasas paliekamas tuo atveju, jeigu apkaltos proceso tvarka iš jo nebuvo atimtas parlamentaro mandatas. Ši sąlyga galioja ir premjerui bei užsienio reikalų ministrui.

Bet 2004 metais Seimui pašalinus R.Paksą iš prezidento pareigų už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ir priesaikos sulaužymą jis neteko kadenciją baigusiam šalies vadovui priklausančių socialinių garantijų: pusės prezidento darbo užmokesčio dydžio pensijos, gyvenamųjų patalpų su aptarnavimu, apsaugos ir transporto.

Teisinasi blogu įstatymu

Manoma, jog po apkaltos R.Paksas turėjo atsisveikinti ir su nemažai privilegijų keliaujant po pasaulį suteikiančiu diplomatiniu pasu.

Tačiau Užsienio reikalų ministerija nusprendė kitaip.

Ministerijos Konsulinio departamento vadovas Vaidotas Verba vakar „Lietuvos rytui“ pripažino, kad buvo kilę diskusijų, ar R.Paksui gali būti paliktas diplomatinis pasas.

„Įstatymas šitoje vietoje yra labai neaiškus. Jame nėra nieko pasakyta apie R.Pakso situaciją. Ji įstatyme nėra aiškiai apibrėžta“, – tvirtino pareigūnas.

Ką noriu, tą ir darau?

V.Verba nesileido į diskusijas, kad R.Paksas nebaigė prezidento kadencijos, o įstatyme pakankamai aiškiai apibrėžta, jog būtent tokia sąlyga būtina norint išsaugoti diplomatinį pasą.

Departamento direktoriaus teigimu, įstatymą kiekvienas gali traktuoti įvairiai: „Aš galiu galvoti vienaip, jūs – kitaip, krūva žmonių – dar kitaip.

Bet aiškinti įstatymą gali tik Seimas, Konstitucinis teismas, bendrosios kompetencijos ir specializuoti teismai. Šita situacija nėra išaiškinta, todėl priimtas toks sprendimas, koks priimtas“.

Požiūriai buvo skirtingi

Konsulinio departamento direktorius užsiminė, kad jo ir ministerijos vadovybės požiūriai į sprendimą R.Paksui palikti diplomatinį pasą buvo išsiskyrę.

Tačiau V.Verba savo požiūrio neatskleidė. Jis tiktai paaiškino, kad ministerijos vadovybė, nusprendusi R.Paksui palikti diplomatinį pasą, greičiausiai rėmėsi principu, jog kas neuždrausta – tas leidžiama.

Anot departamento vadovo, dabartinė Diplomatinės tarnybos įstatymo nuostata tiesiogiai nedraudžia per apkaltą iš pareigų pašalintam prezidentui turėti diplomatinį pasą.

„Jame tik numatyta, kad šio paso negali pasilikti po apkaltos Seimo nario mandato netekęs parlamento vadovas, taip pat iš pareigų pašalintas ministras pirmininkas ar užsienio reikalų ministras.

Tuo tarpu apie pašalintą prezidentą nieko įstatyme nepasakyta“, – bandė gintis skandalingą sprendimą priėmusios ministerijos pareigūnas.

Duomenys atitiko realybę?

R.Pakso diplomatiniame pase įrašyta, kad jo savininkas yra buvęs Lietuvos prezidentas. Įrašas padarytas jau po apkaltos proceso, kai šis politikas neteko prezidento pareigų.

Bet V.Verbai sunkiai sekėsi paaiškinti, kodėl pasirinkta būtent tokia formuluotė: „Šis variantas greičiausiai buvo pasirinktas kaip labiausiai tuomet atitikęs realią situaciją. Juk R.Paksas buvo išrinktas prezidentu ir iki apkaltos ėjo prezidento pareigas?

Todėl nesutinku, kad pase yra pateikti neteisingi ar suklastoti duomenys.

Kitas dalykas, kad dėl R.Pakso statuso po apkaltos yra daug neaiškumų. Įstatymas šioje vietoje taip pat yra miglotas.

Aš labai džiaugčiausi, jei atsirastų daugiau aiškumo ir būtų galima priimti vienareikšmius sprendimus“.

Stebina valdininkų logika

Vienas prezidento apkaltos komisijos narių, dabartinis vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys aiškino, kad prezidento vardas R.Paksui išliko, bet jis neteko tų socialinių garantijų, kurias įstatymas numato kadenciją baigusiam prezidentui.

„Diplomatinės tarnybos įstatymas numato, jog pasas gali būti paliktas tik kadenciją baigusiam prezidentui. Vadinasi, R.Paksui jis neturėtų priklausyti. Jis nėra baigęs kadencijos.

Tai yra faktas, ir vietos įvairioms interpretacijoms negali būti.

Šiuo atveju nereikėtų vadovautis principu: kas neuždrausta – tas leidžiama. Viešojoje teisėje taikomas kitas principas: leidžiama tiek, kiek įstatymas nustato, bet ne atvirkščiai.

Jeigu vadovausimės ministerijos pareigūnų logika, išeitų, kad jeigu įstatyme neparašyta, kad Petrui Petraičiui nepriklauso diplomatinis pasas, vadinasi, jis gali jį gauti.

Toks įstatymo interpretavimas nėra priimtinas“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo R.Šukys.

Turi netekti ir vardo

Pagrindus prezidento apkaltai paklojusios specialiosios Seimo komisijos vadovas Aloyzas Sakalas įsitikinęs, kad po apkaltos paprastu piliečiu tapęs R.Paksas negali pretenduoti ne tik į diplomatinį pasą.

Dabartinio europarlamentaro nuomone, po apkaltos iš tokio asmens turėtų būti atimtas ir prezidento vardas: „Bet Prezidento įstatyme kol kas yra palikta nuostata, kad, nepaisant apkaltos, teisė vadintis prezidentu juo buvusiam asmeniui išlieka iki gyvos galvos“.

Po savireklamos – tyla

Mielai apie kelionę aplink pasaulį palengvinusį diplomatinį pasą gyręsis R.Paksas staiga pritilo, paklaustas, ar šis dokumentas jo kišenėje – teisėtas.

Pašalintas prezidentas, vakar išgirdęs „Lietuvos ryto“ klausimą apie diplomatinį pasą, suskubo jį peradresuoti pasą išdavusiai institucijai: „Paskambinkite į Užsienio reikalų ministeriją ir ten pasiteiraukite dėl man išduoto paso. Ten gausite visus atsakymus“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.