Dėl elektros tilto lenkai jau sukalbamesni

Po premjero Gedimino Kirkilo vizito į Lenkiją Lietuvos pareigūnai planuoja aktyvesnes derybas dėl energijos tilto į Lenkiją

Rugpjūtį arba rugsėjį iš mirties taško turėtų pajudėti daugiau nei dešimtmetį trunkančios Lietuvos derybos dėl elektros tilto su Lenkija.

Po susitikimo su Lenkijos vadovais ir „Mažeikių naftą” perkančios „PKN Orlen” atstovais praėjusią savaitę Kirkilas interviu LŽ užsiminė, jog lenkai parodė norą bendradarbiauti.

„Dėl elektros tilto matau pasistūmėjimą. Aptiktas bendras interesas, kurio anksčiau nebuvo. Atrodo, mums pavyko lenkus įtikinti, kad jiems tai taip pat naudinga”, – sakė Kirkilas.

Ūkio ministerijai pavaldžios Energetikos agentūros direktoriaus pavaduotojas Jonas Kazlauskas patvirtino, kad lenkai parodė dėmesį bendram elektros jungties projektui, todėl tikėtina, jog rugpjūčio ar rugsėjo mėnesiais derybos pagyvės. Kazlauskas sakė, jog Lenkijos pozicija keičiasi į Lietuvai palankią pusę. „Neoficialiai jie kalba norintys atgaivinti derybas ir pradėti elektros tilto projektą. Ko gero, norėtų dalyvauti naujos branduolinės elektrinės statyboje”, – sakė Kazlauskas.

Anot jo, elektros tilto projekto derybų grupė egzistuoja daugiau nei penkerius metus, tačiau derybos buvo nutrūkusios dėl lenkų nenoro bendradarbiauti. Kaimynų pozicija pasikeitė atėjus naujai valdžiai.

„Labai aiškiai pasakėme, kad tilto statybai iš ES numatyti pinigai bus skirti kitam projektui – jungčiai su Švedija. Nors ir kaip ten būtų, projektas finansuojamas ES lėšomis iš Ignalinos atominės elektrinės uždarymo fondo. Kita vertus, lenkai, kaip ES nariai, turi vykdyti ES politiką – sukurti bendrąją energetikos rinką”, – kalbėjo Kazlauskas. Jis pažymėjo, kad kaimynė pagaliau randa ir ekonominį interesą. Uždarius IAE Lietuva elektros energiją galėtų pirkti iš Lenkijos, o ši tiltu elektrą galėtų eksportuoti ir į kitus regionus.

Lietuva šiuo metu rengia projektą, kaip susijungti su Švedijos elektros tinklais („SwindLit”) – studija turėtų būti baigta kitų metų pirmą pusmetį. Kazlauskas teigia, kad idealiausia abu projektus – tiek su lenkais, tiek su švedais – plėtoti kartu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.