Du klaipėdiečiai kalės Didžiojoje Britanijoje

Mančesterio karališkajame teisme paskelbtas nuosprendis vienoje didžiausių kontrabandos bylų. Kartu su likusiais gaujos nariais keliolika metų už grotų Didžiojoje Britanijoje turės praleisti ir du klaipėdiškiai – 27 metų Marius Renkė ir 25 metų Antanas Vaišnoras.

Beje, M. Renkės tėvas uostamiesčio policininkas Zigmas Renkė 1995 metais žuvo atlikdamas tarnybinę pareigą – saugodamas juvelyrinių dirbinių parduotuvę nuo ją apiplėšti bandžiusių nusikaltėlių.

Du nuteisti, vienas – išteisintas

Anot britų žiniasklaidos, lietuviai teisme buvo pripažinti kaltais dėl ginklų kontrabandos ir neteisėto disponavimo, ketinant sukelti pavojų.

Prokurorai įrodė, kad vienoje didžiausių ginklų kontrabandų dalyvavusių klaipėdiečių M. Renkės ir A. Vaišnoro užduotis buvo saugiai paslėpti ginklus automobilyje ir juos pervežti į Didžiąją Britaniją. Vėliau krovinį perėmė britai bei jį pardavė Mančesterio nusikaltėliams.

Teismo sprendimu ginklus Mančesterio gaujoms gabenę lietuviai kalėjime praleis ne po vieną dešimtį metų: M. Renkė kalės 18, A. Vaišnoras – 14 metų. Teismas taip pat nusprendė, kad klaipėdiečiai bausmes atliks Didžiojoje Britanijoje ir tik tada bus deportuoti į Lietuvą.

Kartu su jais nusikaltime dalyvavusiam 31 metų britui Dousonui Rėjui iš Ekleso miesto skirta 11 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, 24 metų Džeimsui Parkeriui iš Koventrio – 13 su puse metų laisvės atėmimas.

Gaujos vadeiva – 27 metų britas Ričardas Soltmaršas – liepos pradžioje nuteistas 20 metų nelaisvės. Tokio nuosprendžio jis sulaukė po to, kai prokurorams pavyko įrodyti, jog būtent jis sugalvojo vieną didžiausių per pastaruosius metus Jungtinėje Karalystėje kontrabandos sąmokslų.

Tik 43 metų klaipėdiečiui Robertui Baužiui, vairavusiam automobilį, kuriuo buvo atgabenti nelegalūs ginklai, prieš mėnesį pavyko išvengti bausmės. Teisėjus įtikino jo argumentai, esą jis nežinojo, kokia siunta vežta automobiliu.

Planas sužlugo

Nusikaltėliai buvo sulaikyti praėjusių metų rugpjūčio 3-iąją. Mančesterio teisėsaugininkai gavo informacijos, kad automobiliu „Volvo” iš Rytų Europos gabenami ginklai turi būti pristatyti į Mančesterį, o vėliau išparduoti vietinėms nusikalstamoms grupuotėms.

Nieko nelaukdama Mančesterio teisėsauga surengė keletą reidų įvairiose vietose. Viename Stretfordo miesto garaže stovinčiame „Volvo” automobilyje pareigūnai aptiko 30 vokiečių gamybos perdarytų 9 mm automatinių pistoletų su duslintuvais ir apie 1 220 įvairių šaudmenų. Siunta slėpta dviejose slėptuvėse automobilio grindyse.

Anot pareigūnų, pagal išankstinį planą Lietuvoje pakrovę nelegalią ginklų siuntą, M. Renkė ir A. Vaišnoras į Didžiąją Britaniją išskrido lėktuvu. Čia jie kartu su Dž. Parkeriu pasitiko krovinį ir toliau vyko į Mančesterį pas D. Rėjų.

Pastarasis su gaujos vadeiva R. Soltmaršu turėjo pasirūpinti, kaip paimti ginklus iš slėptuvės ir paslėpti kitoje vietoje. Iš pradžių jie bandė patys atidaryti slėptuvę, tačiau nepavykus, „Volvo” buvo nuvežtas į garažą Stretforde.

Tuo metu, kai mechanikas ėmė traukti iš automobilio kontrabandą, nusikaltėlius ir sulaikė policininkai.

Ne pirmas kartas

Nustatyta, kad kontrabandininkams buvo sumokėta 30 tūkst. svarų sterlingų grynaisiais, o Lietuvoje suruošta siunta keliavo per Lenkiją ir Vokietijos Kukshaveno uostą į Harvičą, o iš jo – į Mančesterį.

Britų teisėsaugininkai įtaria, kad kontrabandininkai, su kuriais kartu veikė ir lietuviai, vietines gaujas ginklais galėjo aprūpinti jau keletą metų. Maždaug po 6 mėnesių nuo siuntos sulaikymo, kai byla pasiekė teismą, Mančesterio pareigūnai aptiko kitų perdarytų pistoletų.

Ekspertai nustatė, kad šie ir sulaikytoje siuntoje rasti ginklai perdirbti analogiškai, o tai leidžia įtarti, jog jie atkeliavo iš tų pačių rankų ir buvo skirti nusikaltėlių pasauliui aiškintis santykius kovoje dėl narkotikų rinkos, plėšikaujant ar prievartaujant turtą.

Tėvo pėdomis nesekė

M. Renkė, kaip ir ketveriais metais vyresnis jo brolis Saulius, yra labai gerai žinomi Klaipėdos teisėsaugininkams. Jų tėvas 45 metų uostamiesčio VPK Apsaugos policijos vyresnysis policininkas Z. Renkė 1995 m. kovo 23 d. žuvo atlikdamas tarnybinę pareigą. Jis budėjo uostamiesčio „Deimanto” juvelyrinių dirbinių parduotuvėje, kai ją užpuolė ginkluoti plėšikai. Sužeistas pareigūnas mirė ligoninėje.

Per šį nusikaltimą žuvo ir parduotuvės pardavėja Edita Skrinskienė. Nusikaltimą įvykdė buvę Klaipėdos VPK policininkai Aleksejus Poškus (gim. 1972 m.) ir Sigitas Norkus (gim. 1968 m.).

Žuvusio policininko sūnūs Marius ir Saulius po tėvo mirties stojo kiton barikadų pusėn.

M. Renkei 1997 metų lapkritį pritaikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas – jis metams įrašytas operatyvinėn-prevencinėn policijos įskaiton.

Tą patį mėnesį jis nuteistas už turto prievartavimą. Beje, po mėnesio šis įstatymas buvo pritaikytas ir jo vyresniajam broliui Sauliui, kuris buvo įtartas ir policininko nužudymu.

2001 metų spalį M. Renkei iškelta baudžiamoji byla už melagingus parodymus – taip Marius bandė nuo atsakomybės išgelbėti teismo įpareigojimus (nevairuoti automobilį) pažeidusį brolį. Dar anksčiau, tų pačių metų balandį, M. Renkė įtartas ginkluotu apiplėšimu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.