Kova dėl prarastos įtakos tęsiasi

Gruzijoje ir Ukrainoje ieškoma Rusijos pėdsakų

Kaip ilgai užtruks policijos operacija Kodorio tarpukalnėje, ar šis konfliktas nepavirs nauju karu su Abchazija, pagaliau ar maištą Svanetijoje inspiravo Maskva? Atsakyti į šiuos klausimus mėgina Rusijos spauda.

Pergalė ar pralaimėjimas?

„Gruzijos valdžia operaciją Kodorio tarpukalnėje žada užbaigti artimiausiomis dienomis ir didžiąją dalį paskubomis permesto kontingento sugrąžinti atgal. Ar Gruzijos valdžia įvykdys šį pažadą, o gal gruzinų pajėgos žygiuos toliau – į Abchazijos gilumą – ir pradės ten didelį karą”, – spėlioja „Izvestija”.

Laikraščio „Kommersant” apžvalgininkas Sergejus Strokanis pažymi, kad operacija Kodoryje „padarys didelę įtaką tebesitęsiančiam nervų karui, kurio epicentru tapo dvi nepripažintos autonomijos”.

Jeigu prezidentui Michailui Saakašviliui pavyktų Kodorio problemą išspręsti greitai ir be didelių aukų, padidėtų ne tik jo reitingas šalies viduje; jis laimėtų ir didelę moralinę bei psichologinę pergalę, rašo autorius.

„Bet galimas ir kitas scenarijus, jeigu nebūtų pergalingai laimėtas mažas karas. Tokiu atveju toli siekiantiems Gruzijos lyderio planams būtų smogtas triuškinantis smūgis, – prognozuoja apžvalgininkas. – Jeigu amerikiečių parengtas kontingentas nepajėgtų numalšinti Kodorio maištininkų, apie kokias kitas pergales gali svajoti Tbilisis?”

M.Saakašvilis, atėjęs į valdžią, savo tautiečiams žadėjo, kad Abchazijos ir Pietų Osetijos separatistai bus sutramdyti. Pažadas kol kas neištesėtas. Prezidentui pavyko į savo kontrolę sugrąžinti tik Adžariją, kuri irgi dreifavo ne- priklausomybės link.

Maištas lyginamas su politine krize

„Nezavisimaja gazeta” konfliktą Kodorio tarpukalnėje lygina su politine krize Ukrainoje. „Vidaus politinės situacijos paaštrėjimas iš karto dviejose buvusiose sovietinėse respublikose – Gruzijoje ir Ukrainoje – privertė konfliktuojančias puses žaisti „Maskvos korta”, – rašo leidinys.

Tbilisis kaltina Rusiją, kad ji kurstė Kodorio gyventojus sukelti maištą, o Kijeve skamba žodžiai apie tai, kad Rusijos politiniai sluoksniai, susimokę su Viktoru Janukovičiumi, stumia jį į premjero postą, tęsia mintį laikraštis.

Leidinys nesiima spręsti, ar pagristi tokie kaltinimai, ir pateikia politologo Andrejaus Safonovo pamąstymus apie Rusijos politiką posovietinėje erdvėje. Ekspertas pažymi, kad yra dvi tendencijos. Pagal pirmąją Rusija norėtų susigrąžinti anksčiau turėtą įtaką. Ją atgauti galima silpninant valdžią tų lyderių, kurie Kremliui yra nepriimtini.

Bumerango principas

Tačiau, pažymi ekspertas, Rusijoje yra daug politikų, mąstančių pragmatiškai. Jie aiškiai supranta, kad mėginimai sujaukti padėtį kaimyninėse šalyse gali atsigręžti bumerangu prieš pačią Rusiją, kurioje irgi gali kilti neramumų.

„Įdomu, kokia linija nugalės Maskvoje? – klausia „Nezavisimaja gazeta”. – Ar tai bus pragmatinė linija, pagal kurią stabilios valstybės, su kuriomis reikia bendrauti, yra pozityvus faktorius pačiai Rusijai? Ar paims viršų radikalai, kurie pamėgins visiškai sujaukti situaciją Gruzijoje, Ukrainoje, o galbūt ir Moldovoje, kad per kelis mėnesius iš ten būtų išstumti visi politiniai judėjimai, išskyrus priimtinus Rusijai?”

Atsakymo į šį klausimą „Nezavisimaja gazeta” neturi, tačiau dauguma Vakarų politologų mano, kad Kremliuje įsigali pozicija, pagal kurią posovietines respublikas į savo orbitą reikia susigrąžinti bet kokiomis priemonėmis ir kuo skubiau, nes po metų kitų bus vėlu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.