Soliariumai ne tik malonumas, bet ir žala

Vis dažniau girdima, jog soliariumai padidina riziką susirgti odos vėžiu. Taip oficialiai pareiškė jau ir Europos Komisija (EK), kuri pasirengusi kovoti su vis sparčiau plintančiu soliariumų verslu. Nors tai jau ne pirmas kartas, kai prabylama apie dirbtinių spindulių daromą žalą, šio verslo atstovai ir toliau teigia, jog naudojamos patikimos apsaugos priemonės.

Anot EK pranešimo, kuris parengtas remiantis moksliniu tyrimu, soliariumai padidina riziką susirgti odos vėžiu, oda greičiau sensta ir suglemba. Taip pat pažymima, kad soliariumų lankytojai rizikuoja susirgti ir akių katarakta. Komisijos pranešime teigiama, kad kai kurių soliariumų lempų spinduliuotė yra stipresnė nei saulės.

Naudoja kremus

Pasak soliariumo studijos „Tropikų saulė” administratorės Justės Kolosovaitės, ji taip pat yra girdėjusi apie neigiamą soliariumų poveikį žmogui, tačiau tam, kad apsisaugotum nuo tiesioginių saulės spindulių tiek soliariumuose, tiek deginantis saulėje, anot jos, reikia naudoti apsauginius kremus. „Soliariumų lempos, kaip ir saulė, skleidžia ultravioletinius spindulius. UV spindulius sudaro trijų tipų bangos: A, B ir C. Trumpieji C spinduliai yra patys žalingiausi, tačiau ozono sluoksnio dėka jie mūsų nepasiekia. C tipo spindulių soliariumų lempos neskleidžia. Gamtoje A ir B spindulių santykis ir intensyvumas priklauso nuo įvairiausių veiksnių. Soliariume spinduliai A ir B suderinti vienas su kitu ir protingai dozuojami, todėl kaitintis soliariume yra gerokai saugiau nei paplūdimyje. Be to, pas mus visi apsilankantys klientai – prieš ir po deginimosi naudoja apsauginius kremus. Todėl manau, kad rizikos susirgti vėžiu jiems visiškai nėra”, – tikina „Tropikų saulės” darbuotoja.

Grožio salono „Monika” darbuotoja Žydrūnė Mikėnaitė teigia, kad ir soliariumų spinduliai, ir tiesioginiai saulės spinduliai gali sukelti odos vėžį. „Saulėje žmonės deginasi labai ilgai. Kai kurie kaitinasi ištisas valandas paplūdimiuose, o soliariume užtenka vos kelių minučių. Žinoma, prieš deginimąsi ir po jo būtina naudoti apsauginius kremus. Jie padeda apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių”, – sako Ž.Mikėnaitė.

Būtina neviršyti normos

Dermatovenerologas Vidas Brazaitis PB teigė, neperžengus leidžiamos medicinės normos, galima išvengti neigiamų soliariumų padarinių. „Svarbiausia viską daryti protingai. Gyvenime viskas žalinga, kas per daug. Šiuo metu yra nustatyta medicininė norma, kurios nepatartina viršyti. Yra nustatyta, kiek žmogus gali būti soliariumuose. Kol nebuvo tos normos, mums, medikams, buvo sunkiau kalbėti apie soliariumus. Jie buvo labiau privatus verslas. Dabar yra nustatytos taisyklės, kurių visi soliarumai turi paisyti”. Mediko teigimu, žmogui kenksmingi bet kokie ultravioletiniai spinduliai. „Saulės spinduliai žmogui taip pat pavojingi. Soliariumai, kaip mes, medikai, sakome – yra savotiška kosmetika, o bet kokios kosmetikos naudojimas padaro savo žalą”, – kalbėjo V.Brazaitis. Tačiau gydytojas vis dėlto patvirtino, jog soliariumai iš tiesų padidina riziką susirgti piktybine melanoma.

Nepilnamečiams reikėtų vengti

Lietuvoje nepilnamečiams naudotis soliariumais kol kas nedraudžiama: šia paslauga gali naudotis visi 16 metų sulaukę asmenys. Gydytojas V.Brazaitis pataria jauniems žmonėms nesinaudoti soliariumų paslaugomis, nes jų oda yra gležnesnė ir jautresnė ultravioletiniams spinduliams nei suaugusiųjų žmonių. Medikas perspėja, kad soliariumų (kaip ir saulės spindulių) turėtų vengti ne tik nepilnamečiai, bet ir žmonės, turintys šviesią odą, strazdanų, daug apgamų bei tie, kurių giminėje buvo sirgusiųjų odos vėžiu.

Pasak grožio salono „Monika” darbuotojos, į soliariumą dažnai ateina jaunos panelės, kurios nori patobulinti savo odos spalvą. „Vaikams, kuriems dar nėra aštuoniolikos, degintis soliariume mes griežtai draudžiame. Išimtis padarome tik tiems vaikams, kurie ateina su tėvais. Kadangi spinduliais yra kenksmingi, būtinas tėvų sutikimas”, – PB tvirtino Ž.Mikėnaitė.

Soliariumų salonuose rasta pažeidimų

Šiuo metu Panevėžyje soliariumo paslaugas teikia 18 įstaigų, o už jų kontrolę atsakingas Panevėžio visuomenės sveikatos centras (VSC). Anot šio centro higienos specialisto Eugenijaus Vilčinsko(nuotraukoje), tikrinamose įstaigose aptikta didesnių ar mažesnių pažeidimų.

Pasak E.Vilčinsko, rasta įvairiausių pažeidimų: dėl dezinfekcijos priemonių naudojimo – 8 pažeidimai, 6 pažeidimai buvo užfiksuoti, kadangi nebuvo įrenginių techninės dokumentacijos, keturiuose soliariumuose trūko informacijos apie teikiamas paslaugas, dviejų soliariumų darbuotojai patys nebuvo pasitikrinę sveikatos ir neišklausę kurso apie higieną.

VSC suteikia šansą soliariumų savininkams ištaisyti klaidas ir kol kas dar nė vieno salono uždaryti neteko. Priešingai – mūsų mieste ketina atsidaryti ir dar vienas soliariumas. Nors už rastus pažeidimus nebuvo nubaustas nė vienas soliariumo salonas, tačiau, anot E.Vilčinsko, pagal naujai įsigaliojusį Administracinių teisės pažeidimų kodekso įstatymą, kaip ir visos grožio įstaigos, taip ir soliariumai, bus baudžiami.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Soliariumai ne tik malonumas, bet ir žala"

 1. mergina

  nuo 16m.? tai kad ejna vaikai ir 13m.ir 14.ir 15m..soliariumu priziuretojai leidzia bet kokio amziaws..

 2. Tadas

  Apsauginiai kremai???
  Istrauka is istatymo: „2003 m. vasario 5 d. Nr. V-64”
  :
  „62. Paslaugų vartotojo oda turi būti švari, sausa, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis.

  63. Veido oda turi būti be makiažo.

  64. Soliariume negalima naudoti jokių apsaugos priemonių (losjonų, kremų) nuo natūralių saulės spindulių poveikio.”

  Galvojat dundukai seip prisigalvojo kvailu taisykliu…
  o ka daryt su tokiom Justem ir Monikom?… gi jei isties taip daro – zmones zaloja…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.