Šį sekmadienį, liepos 30 d., Baltijos jūroje ir Kuršių mariose prasidės didžiausia ir garbingiausia Lietuvos regata — XXXIX Kuršių marių regata „Hansabanko” taurei laimėti. Regatoje dalyvaujančių jachtų skaičius jau trečius metus sparčiai didėja — planuojama, kad šiais metais regatoje dalyvaus apie 50 jachtų, daugiau negu 250 pajėgiausių Lietuvos buriuotojų, tarp jų — ir svečiai iš Latvijos. Regata truks iki rugpjūčio 5 d., ją organizuoja ir vykdo Lietuvos buriuotojų sąjunga (LBS). Regatos komodoras — prezidentas Algirdas Brazauskas.
Įgulos kovos dėl vieno pagrindinių LBS rėmėjo „Hansabanko” įsteigtų dviejų pagrindinių regatos taurių: absoliučiai greičiausios jachtos ir greičiausios jachtos pagal perskaičiuotą laiką. Pasak „Hansabanko” Rinkodaros ir ryšių su visuomene departamento direktorės Astos Margevičienės, šis projektas bankui labai svarbus. „Mus su buriuotojais sieja ne tik „Hansabanko” logotipe esanti burė, bankui visų pirma imponuoja vertybės, kuriomis vadovaujasi buriuotojai — partnerystė jūroje yra tokia pati svarbi, kaip ir banko partnerystė su klientu”, — teigia A.Margevičienė. Anot jos, buriavimo, kaip visoje Europoje pripažintos sporto šakos, augimas taip pat prisideda ir prie Lietuvos įvaizdžio stiprinimo užsienio šalyse.
Regatoje dalyvaujančios jachtos skirstomos į devynias įskaitines grupes. Įgulos turės įveikti beveik 260 jūrmylių generaliniu kursu, suskirstytų į penkis etapus. Liepos 30 d. 11 val. Klaipėdos kruizinių laivų terminale startą pirmajam etapui (Baltijos jūra link Palangos) duos Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius. Kiti etapai vyks Kuršių mariose bei dviejų šalių: Lietuvos ir Rusijos teritoriniuose vandenyse. Rimčiausias buriuotojų meistriškumo, ištvermės bei naktinio orientavimosi išbandymas laukia ilgiausiame 2-ajame etape, kuriame buriuotojai plauks apie 17 valandų, o beveik 2/3 distancijos bus Rusijos vandenyse. Šis etapas vyks liepos 31 d. ir vadinsis „Švyturio” etapu. Kitų trijų etapų, kurie vyks rugpjūčio 2-5 d., startus Nidos poilsiautojai galės stebėti nuo Nidos prieplaukos krantinės. Etapai regatos rėmėjų „Omnitel”, „Fujifilm” bei buriuotojus priglausiančio miesto — Neringos — garbei pavadinti jų vardais.
Kuršių marių regata nėra vien tik varžybos — tai buriuotojų bendruomenės, tuo pačiu ir visų poilsiaujančių Neringoje šventė, Nidoje trunkanti ištisą savaitę. Puoselėdami jūrinės kultūros tradicijas, buriuotojai laikysis vėliavų etiketo: kiekvieną vakarą 21-ą valandą vėliavos nuleidimą flagštoke ir jachtose palydės patrankos šūvis. LBS ir toliau populiarina buriavimo sportą visuomenėje, tad ir šiemet žiūrovų lauks ne tik įspūdingos profesionalų varžybos, bet ir tradicinėmis tapusios mėgėjiškos regatos: trečius metus organizuojama „Publikos regata”, antrasis šiemetės „Žurnalistų regatos” etapas, kapitonų varžybos vaikiškomis „Optimist” jachtomis, katerių varžybos. Jau antrą kartą bus surengtos „Match Race” varžybos, kuriose susikaus dvi stipriausios Lietuvos jachtų įgulos. Nidos prieplaukoje kasvakar vyks etapų laimėtojų apdovanojimai ir koncertai, o rugpjūčio 5 d. — regatos nugalėtojų apdovanojimai ir įspūdinga regatos uždarymo šventė.
Pirmoji Kuršių marių regata, vadinta „Aplink Kuršių marias”, įvyko 1954 m. rugpjūčio 29 – rugsėjo 4 dienomis. Tuomet regatos dalyviai plaukė nedidelėmis dar prieš Antrąjį pasaulinį karą statytomis „Hay” tipo kilinėmis jachtomis ir tuomet populiariais Sovietų sąjungoje „M” klasės šverbotais. Distancija buvo suskirstyta į 5 etapus ir siekė 126 jūrmyles.
Daugiau apie regatą: www.lbs.lt