Užsieniečiai nebegalės įsivaikinti vaikų iš Lietuvos

Užsieniečiai iš Lietuvos jau išvežė beveik visus sveikus, bet tėvų neturinčius vaikus. Siekdama pažaboti šį įvaikinimo procesą, kuris kai kam tapo pasipelnymo šaltiniu, valdžia nuo rugpjūčio 1 dienos sustabdys tarptautinį įvaikinimą.

„Mažų vaikų nebeturime”, – dūsavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) direktorė Odeta Tarvydienė. Belieka pridurti – ir sveikų, rašo dienraštis L.T.

Gerokai vėluodama Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagaliau išleido įsakymą, kuris skelbia, kad nuo rugpjūčio 1 dienos nebebus priimami užsienio valstybių įvaikinimo agentūrų prašymai veikti Lietuvoje.

Agentūros, kurios užsiregistravo jau anksčiau, galės per vienus metus pateikti ne daugiau kaip dviejų užsienio šeimų ar asmenų prašymus įvaikinti vaiką ar vaikus iki šešerių metų iš Lietuvos.

Be apribojimų užsieniečiai galės Lietuvoje įsivaikinti tik specialių poreikių vaikus.

Oficialiai tokio dokumento atsiradimas aiškinamas tuo, kad Lietuvoje beveik nebeliko sveikų betėvių vaikų. Nebėra ko įvaikinti.

Neoficialiai įvardijama dar viena priežastis – įvaikinimas tapo klestinčiu verslu, kurį reikia pažaboti.

Agentūros neteks darbo

Šiuo metu eilėje laukia apie trys šimtai užsienio piliečių ir šeimų, kurios Lietuvoje nori įsivaikinti 5–6 metų vaikus.

Lietuvoje akredituota septyniolika užsienio įvaikinimo organizacijų – devynios JAV, trys Italijos, po vieną Ispanijos, Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos ir Naujosios Zelandijos. Visos jos neteks darbo ir pajamų šaltinio.

O.Tarvydienė pripažino, kad už tarpininkavimą įvaikinant agentūroms ir advokatams nubyra nemaži pinigai, tačiau konkrečias sumas atsisakė įvardyti.

Tarnybos direktorė apgailestavo, kad užsieniečiams Lietuvoje įsivaikinant vaikus, pinigai ir mokesčiai nukeliauja į užsienio valstybių verslininkų kišenes ir biudžetus.

Nors tarptautinis įvaikinimas netrukus bus sustabdytas, VVTAĮT kreipėsi į mokesčių inspekciją, prašydama nustatyti, ar įvaikinimo metu veikę tarpininkai ir advokatai teisingai nurodė pinigų sumas, gautas už suteiktas paslaugas.

Italams – kas liko

Sumaištį Lietuvoje sukėlė ir Italijos piliečiai, kurie čia įsivaikindavo vis daugiau vaikų. Pernai italai tapo įvaikinimo lyderiais – jie iš Lietuvos išsivežė net 48 vaikus.

Šiemet 23 italų šeimos įsivaikino 31 vaiką. 22 iš įvaikintų vaikų – daugiau kaip 7 metai.

Tačiau Italijos piliečiai Gallo Biagio ir Rosa Lucia di Mauro tapo pas­kutiniai, kuriems šią savaitę Lietuvoje leista įsivaikinti sveiką vaiką iš Švenčionėlių globos namų.

Kodėl italai Lietuvoje įsivaikina daugiau vaikų nei kitų šalių piliečiai, O.Tarvydienė aiškino paprastai.

Anot jos, į Lietuvą įsivaikinti atvyksta vyresnio amžiaus, 48–50 metų italų poros. Yra nustatyta, kad tarp vaiko ir jo įtėvių turi būti ne didesnis kaip 45 metų amžiaus skirtumas.

Todėl italams pasiūloma įsivaikinti vyresnius vaikus. Mat paprastai užsieniečiai, atvykę iš kitų šalių, pageidauja įsivaikinti mažesnius vaikus.

Be to, italai nevengia įsivaikinti specialių poreikių vaikų. Kadangi Italijoje didelės šeimos – tradicija, atvykėliai neretai įsivaikina po kelis vaikus iš karto.

Teks išbraukti iš sąrašo

Nors apie pasipelnymą iš tarptautinio įvaikinimo kalbama daugiau nei dešimtmetį, O.Tar­vy­die­nė tvirtino, kad Lietuvoje veikiančios užsienio agentūros privalo gauti akreditaciją, jų veiklą tiria speciali komisija.

Agentūros privalo nurodyti, kaip dirbs, kokius įkainius už įvaikinimą taikys.

Tarkime, JAV įregistruota įvaikinimo agentūra „Main Street Adoption Service” už vieno vaiko suradimą Lietuvoje prašo 7 tūkst. JAV dolerių (19 600 litų), už dviejų – 10 tūkst. dolerių (28 tūkst. litų). Vakarų Europos šalių agentūrų įkainiai šiek tiek mažesni.

Be to, dar reikia mokėti įvairiems tarpininkams, advokatams.

Užsienio įvaikinimo agentūros nurodo ir „medžioklės plotus” – šalis, kuriose ieško vaikų. Minėta amerikiečių organizacija, be Lietuvos, veikia Gvatemaloje, Ukrainoje, Kazachstane, Bulgarijoje, Vengrijoje ir Rusijoje.

Italų „Associazione Adozioni Alfabeto” „medžioja” ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Latvijoje bei Kazachstane, ketina savo veiklą išplėsti Gruzijoje ir Estijoje.

Nesunku pastebėti, kad įvaikinimo agentūros klesti ne paties aukščiausio gyvenimo lygio šalyse. Bet iš šių valstybių sąrašo Lietuvą užsienio verslininkams teks išbraukti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Užsieniečiai nebegalės įsivaikinti vaikų iš Lietuvos"

  1. Algis

    Sveikinu, pagaliau Lietuvoje nugalėjo sveikas protas ir atsirado žmogus (ar žmonės) sugebėję pasipriešinti korumpuotam iki kaulų smegenų VVTAĮT klanui!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.