„Neseniai „Sodros” skyriuje užsisakiau pažymą apie įsiskolinimą valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui. Už parengtą pažymą sumokėjau 12 Lt. Labai nustebau, kai sužinojau, kad mano kolega už tokio pat turinio pažymą sumokėjo tik 8 Lt. Kodėl?”- klausia draudėjas iš Kauno.
Už „Sodros” skyriuje išduodamas vienodo turinio pažymas iš tiesų gali tekti mokėti skirtingo dydžio mokestį. Pažymos kaina priklauso nuo pažymos tipo ir jos parengimo laikotarpio. Pažymos parengiamos per 5, 3 ar 1 darbo dieną. Atitinkamai skiriasi ir kainos. Už pažymą, parengtą per vieną darbo dieną, tenka mokėti brangiau, nei atsiimant ją po 5 dienų. Taigi draudėjas iš Kauno mokėjo už „greitį”.
Juridiniams asmenims išduodamos pažymos yra mokamos, išskyrus pažymas apie įmonės sąskaitos uždarymą. Pažymų kainos skiriasi. Pvz., pažyma apie draudėjo įsiskolinimą valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui gali kainuoti 8 Lt, 10 Lt arba 12 Lt, atsižvelgiant į tai, per kiek dienų ji parengta -5, 3 ar 1 darbo dieną. Jei pažymoje prašoma nurodyti daugiau duomenų, dokumentas taip pat brangsta. Pvz., jei pažymoje apie draudėjo įsiskolinimą valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui papildomai nurodomas dirbančiųjų skaičius bei sumokėtos valstybinio socialinio draudimo įmokų sumos, pažyma, atsižvelgiant į tai, per kiek dienų ji parengta, atitinkamai kainuos 10 Lt, 12,50 Lt ar 15 Lt.
Fiziniams asmenims išduodamos pažymos: apie valstybinio socialinio draudimo laikotarpius; apie įsiskolinimą fondo biudžetui (pažyma teikiama Nacionalinei mokėjimo agentūrai); apie asmeniui išmokėtas ligos, motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas; apie formas FR0466 mokesčių deklaravimui; apie tai, kad asmuo neturi valstybinio socialinio draudimo pažymėjimo, yra nemokamos. Nereikia mokėti ir tada, kai asmuo, pateikęs asmens dokumentą, kreipiasi į „Sodros” teritorinį skyrių, norėdamas susipažinti su darbdavio perduota ir „Sodros” centrinėje apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje sukaupta informacija apie save.
Fiziniai ir juridiniai asmenys, norėdami gauti bet kurią minėtą pažymą, „Sodros” skyriui turi pateikti prašymą. Tipinę prašymo formą (galima rašyti ir laisvos formos prašymą) galima rasti „Sodros” interneto svetainėje www.sodra.lt skyrelyje „Pažymos ir pažymėjimai” arba užpildyti atvykus į „Sodros” teritorinį skyrių. Prašyme juridiniams asmenims būtina nurodyti, per kiek dienų norima gauti pažymą ir visus įmonės, įstaigos ar organizacijos rekvizitus, fiziniams asmenims – asmens duomenis.
„Sodros” Kauno skyriuje pažymas klientai gali užsisakyti atvykę į skyrių A.Mickevičiaus g. 42, 201 kab., telefonais: juridiniai asmenys – tel. 395229, fiziniai asmenys- tel. 395297, faksu – 425704 arba elektroniniu paštu – pažymos.kaunas@sodra.lt. Atsiimant pažymą, reikia pateikti asmens dokumentą ir sumokėto mokesčio kvitą. Užsisakius pažymą telefonu, faksu ar elektroniniu paštu, atsiimant pažymą, be minėtų dokumentų, būtina pateikti ir prašymo originalą.
Mokestį už pažymos parengimą reikia pervesti į „Sodros” Kauno skyriaus surenkamąją sąskaitą. Kiekviename banke sąskaita skirtinga. Ją galima rasti „Sodros” interneto svetainėje. Būtina nurodyti įmokos kodą – 281.
Pažymas apie pensijas ir su jomis susijusias išmokas išduoda pensijų skyriai pagal gyvenamąją vietą: Pakaunės pensijų skyrius – A.Mickevičiaus g.42, Centro pensijų skyrius – Šv. Gertrūdos g.4, Santakos pensijų skyrius – Bajorų g.16. Kartu primename apie „Sodroje” išduodamų pažymėjimų kainas. Mokestis už valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą neimamas: kai valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas išduodamas pirmą kartą; kai senos formos draudimo pažymėjimas keičiamas į naujos formos pažymėjimą, jeigu asmuo pateikia senos formos draudimo pažymėjimą; kai draudimo pažymėjimas keičiamas, pakeitus vardą, pavardę, asmens kodą; kai draudimo pažymėjimas tampa netinkamas naudoti ar pažymėjime yra netikslių įrašų.
Mokestis (5 litai) imamas: praradus draudimo pažymėjimą; keičiant senos formos draudimo pažymėjimą į naujos formos pažymėjimą, jei asmuo nepateikia senos formos draudimo pažymėjimo.
Pensininko, invalido, kompensacijos už ypatingas sąlygas gavėjo pažymėjimai pirmą kartą išduodami nemokamai. Pažymėjimą praradus dėl priežasčių, nepriklausančių nuo asmens (apiplėšimas, vagystė, gaisras, stichinė nelaimė), pažymėjimo dublikatas išduodamas nemokamai, jei asmuo pateikia pažymėjimo praradimą pateisinantį dokumentą. Jei pažymėjimas prarandamas dėl savininko kaltės arba savininkas nepateikia jokių praradimą pateisinančių dokumentų, tenka mokėti 25 litų mokestį.
Birutė Tamaliūnienė,
„Sodros” Kauno skyriaus ryšių su visuomene vyriausioji specialistė