Š. m. liepos 29 d. Trakų istorijos muziejus ir Italijos Bario miesto Švabų pilis pasirašys sutartį, numatančią bendradarbiauti rengiant konferencijas ir parodas bei publikuojant mokslinius straipsnius.
Būsimi partneriai planuoja kaupti ir keistis medžiaga apie abi šalis jungiančią asmenybę – Bario kunigaikštytę, Lenkijos-Lietuvos karalienę Boną Sforcą bei abiejų šalių istorijos raidą ir su ja supažindinti Lietuvos ir Italijos visuomenę.
„Džiaugiamės, kad bendradarbiavimas su Bario Švabų pilimi, turinčia istorinių sąsajų su Lietuva, ne tik praplės muziejaus užsienio ryšių geografiją, bet ir atvers naujas galimybes mūsų istorikams, tyrinėjantiems viduramžius”, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius.
Nors manoma, kad Bario pilį XII a. pradžioje pastatė Rodžeris Normandietis, pilies vardas siejamas su pilį rekonstravusiu jo provaikaičiu Frydrichu II Hohenštaufenu (Švabu), valdžiusiu Barį 1220-1250 m. XVI a., valdant Izabelei iš Argono ir jos dukrai Bonai Sforcai, Bario kunigaikštytei ir Lenkijos-Lietuvos karalienei, pilis buvo rekonstruota, pastatyta gynybinė siena. XIX a. pilis buvo paversta kalėjimu, o dar vėliau – kariuomenės sandėliais.
Šiuo metu dalis pilies patalpų priklauso Bario ir Fodžijos provincijų Architektūros ir kraštovaizdžio priežiūros tarnybai, kitose regiamos laikinos parodos.
Baris yra Apulijos srities provincijos centras Italijos pietryčiuose. Prie Adrijos jūros esantis ir per 300 tūkst. gyventojų turintis miestas pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 89 m. pr. Kr.
Trakų istorijos muziejus jau ne vienerius metus sėkmingai bendradarbiauja su Lenkijos Olštyno Varmijos ir mozūrų bei Brodnicos muziejais, Malborko pilimi-muziejumi, o taip pat su Estijos Rakverės muziejumi.
Vykdydamas partnerystės sutartis, Trakų istorijos muziejus keitėsi parodomis su Brudnicos, Olštyno muziejais, paroda apie Trakus ir jų apylinkes buvo ekponuojama Rakverėje. Muziejaus darbuotojai dalyvavo numizmatikos konferencijoje Olštyne. Trakų istorijos muziejaus organizuojamose Viduramžių šventėse dažnai dalyvauja Olštyno pilies riterių brolija.
Trakų istorijos muziejaus ir Bario pilies bendradarbiavimo sutartis bus pasirašoma liepos 29 d. 11 val. Trakų Salos pilyje.