Šturmuoti Artūro Zuoko bastioną Vilnių per savivaldybių tarybų rinkimus konservatoriai ruošiasi į savo kariauną įtraukę ir nepartinius sostinėje gerai žinomus žmones
Iki savivaldos rinkimų likus kiek daugiau nei pusmečiui, partijos jau rikiuoja kariaunas kovai dėl valdžios miestuose ir rajonuose.
Viltis perimti valdžią Vilniuje, kurį jau antrą kadenciją valdo prieštaringai vertinamas Liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas, puoselėja Tėvynės sąjungos (TS, konservatorių) atstovai. Rinkimams į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą TS stengiasi pasitelkti ir nepartinius asmenis. Vienas jų – statybų bendrovės „Eika” vadovas, buvęs Rolando Pakso Vyriausybės kancleris Robertas Dargis.
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, konservatorius Kęstutis Masiulis jau kalbėjosi su Dargiu apie jo galimybes užimti vietą TS rinkimų sąraše. „Kol kas negaliu konkrečiai komentuoti, juoba kad Dargis tuomet dar nebuvo apsisprendęs dėl dalyvavimo rinkimuose. Jokio atgalinio signalo nesu gavęs”, – sakė jis.
Sąrašas atviras
Masiulio teigimu, motyvus kviesti Dargį į TS rinkimų sąrašą lėmė sostinėje stebimos itin didelės statybų verslo disproporcijos – esą daliai šiuo verslu užsiimančių kompanijų teikiamos privilegijos, dėl tokio protekcionizmo kenčia kitos statybų firmos ar investuotojai, pastariesiems net sudaromos dirbtinės kliūtys.
Anot Masiulio, kalbos dėl dalyvavimo rinkimuose vyksta ir su kitų verslo struktūrų atstovais, nes „po rinkimų gali tekti prisiimti būti pozicijoje, prisiimti valdymo naštą ir rimtai tvarkyti reikalus”. „Jei kokie nors specialistai nori su mumis bendradarbiauti, mūsų sąrašas yra atviras”, – teigė Vilniaus konservatorių lyderis. Jis taip pat leido suprasti, kad „negatyviąja prasme” vienas tokios strategijos tikslų – siekis sumažinti „Rubicon group” ir su ja susijusių asmenų įtaką Vilniaus savivaldybės sprendimams.
Griežto „ne” nesako
Pats Dargis LŽ teigė dėl darbų gausos neturėjęs pakankamai laiko apsvarstyti Masiulio siūlymą. „Apsikeitėme nuomonėmis apie galimybes, bet kol kas tuo ir baigėme”, – sakė verslininkas.
Tačiau jis užsiminė gana rezervuotai vertinantis perspektyvą dalyvauti savivaldos rinkimuose. „Gerai pagalvojus apie giluminius dalykus, pasvarsčius savo verslo ateitį, manau, kad dabar tam nėra tinkamas laikas. Sumanius rimtai užsiimti politika, reikėtų visus verslo reikalus atidėti į šalį”, – tikino Dargis. Vis dėlto, jis pažymėjo galutinio sprendimo nepriėmęs ir patikino su konservatoriais dar kalbėsiantis.
Kas mes pirštinę Zuokui?
Politikos kuluaruose jau kalbama, kad Dargis galėtų sudaryti deramą konkurenciją Zuokui, kai naujoji Vilniaus taryba suskubs rinkti sostinės merą. Tačiau Masiulis LŽ tikino, kad tokių svarstymų ne tik negirdėjęs, bet ir nematantis jiems jokio pagrindo. „Jei tokie gandai sklando, jie yra labai keisti. Oficialus kandidatas esu aš”, – pabrėžė konservatorius.
Iš 15 kandidatų būtent Masiulis buvo patvirtintas sąrašo lyderiu per Vilniaus konservatorių rinkimų konferenciją. Todėl esą neįmanoma, kad iš šalies atėjęs asmuo, kad ir koks trokštamas jis būtų, pretenduotų tapti sąrašo lyderiu.
Be to, rinkimų sąrašas, į kurį kandidatai dar bus įtraukiami iki rugpjūčio vidurio, turės būti reitinguojamas. Masiulis abejojo, ar kviestiniai asmenys sulauktų reikšmingos paramos tarp partijos narių.
Tačiau LŽ žiniomis, Dargiui siūloma dalyvauti savivaldos rinkimuose būtent dėl perspektyvos tapti sostinės meru.
Pragmatizmas nekliudo
LŽ kalbintas TS prezidiumo narys, parlamentaras Jurgis Razma pabrėžė, kad rinkimų sąrašo lyderiui (šiuo atveju Masiuliui) už jo formavimą tenka daugiausia atsakomybės, todėl jis neprivalo derinti savo veiksmų su centrinėmis partijos struktūromis. Seimo narys teigė esąs girdėjęs apie Dargiui Masiulio pateiktą siūlymą.
Beje, kalbėdamas apie rinkimų sąraše esančių asmenų reitingavimą, Razma pažymėjo, kad sąrašo lyderiui suteikta tam tikrų galių vieną ar kitą asmenį savo nuožiūra „kilstelėti”. Tačiau nepartinių asmenų kvietimas dalyvauti rinkimuose po TS vėliava šios partijos atstovams – gana delikatus klausimas būtent dėl reitingavimo.
Razma teigė siūlysiąs TS tarybai patvirtinti tam tikrą specialią tvarką, pagal kurią tokie asmenys greičiausiai išvengtų partijos narių vertinimo. Pragmatizmo būtinybę parlamentaras sieja su tuo, kad pastaruoju metu Lietuvoje partijos tampa itin nepopuliarios, todėl, jo manymu, nieko baisaus, jei rinkimų sąraše rastųsi vietos vienam kitam nepartiniam.
Konservatoriai neslepia puoselėjantys planus po savivaldos rinkimų perimti valdžią Vilniaus mieste. Apie tikėtiną TS ir galimų jos partnerių sėkmę esą byloja ir visuomenės nuomonės tyrimai.