Vasarą studentai konspektus keičia į šluotas

Anekdotais ir legendomis apipintas studentiškas gyvenimas sunkus ne tik mokslo metais. Jaunuoliai, devynis mėnesius sunkiai mokęsi ir gyvenę pusbadžiu, likusius tris nesiruošia poilsiauti. Grįžę į gimtuosius miestus čiumpa šluotas, prižiūri vaikus ir maišo betoną už minimalų atlyginimą.

Valydama tualetus mąsto apie Nyčę

Teisės fakultete studijuojanti Elvija parduotos vasaros nesigaili, nes mokydamasi suprato, kad kiekviena minutė brangi ir reikia ją tinkamai išnaudoti. „Gulėjimas pliaže tikrai ne man”, – šypsosi mergina.

Būsima teisininkė tvarko tarnybines patalpas: plauna grindis, langus, šveičia tualetus, valo dulkes. „Darbas nesunkus, bet ir atlyginimas minimalus”, – prisipažįsta studentė.

Merginą truputį spaudę tėvai patys ir padėjo rasti darbą. „Darbdaviai sezoniniam darbui dažniausiai ieško padavėjų arba kasininkių. Man atrodo, kad tai dvi baisiausios specialybės – esi išnaudojamas už centus. Aš susitvarkau, išsivalau ir niekas nešaukia ant manęs”, – atvirauja Elvija.

Studentė prisipažįsta, kad būna labai juokinga, kai valydama tualetą apmąsto Nyčės ar Kanto filosofiją.

Paklausta, ar nebandė ieškoti darbo pagal studijuojamą teisės specialybę, mergina tik šypteli. „Tai tiesiog neįmanoma. Nebent tavo tėvai dirba šioje srityje ir turi daug pažinčių”, – neslepia apmaudo studentė.

Mergina nesijaučia pažeminta dėl valytojos darbo, bet supranta esanti verta daugiau. „Kartais mąstau, kiek kartų į rankas dar paimsiu šluotą, kol tapsiu tikra teisės specialiste”, – ironizuoja pašnekovė.

Gera patirtis

Istoriją studijuojanti Aistė dirba vadove dieninėje vasaros stovykloje socialiai remtiniems vaikams.

„Nėra labai sunku, bet nuolat jauti didžiulę įtampą ir atsakomybę – ar vaikai nedingo, ar viskas gerai”, – pasakoja mergina.

Būsima istorikė antrina Elvijai ir sako, kad darbą pagal specialybę susirasti labai sunku. „Turbūt kalta patirties stoka”, – mąsto Aistė.

Studentė, turėjusi galimybę paatostogauti, rinkosi darbą. „Negaliu ir nenoriu sėdėti tėvams ant sprando. Negražu suaugusiam žmogui prašyti pinigų iš tėvų”, – tikina mergina.

Aistė neatostogauja jau ketvirtą vasarą. Dirbo padavėja, remontavo mokyklą, padėjo bibliotekoje.

„Nesakau, kad visada būdavo lengva ar uždirbdavau labai daug pinigų, bet patirties įgijau, – džiaugiasi būsima istorikė. – Dabar lengvai susiremontuočiau kambarį.”

Negavo net minimumo

Veterinariją studijuojanti Gintarė jau kurį laiką dirba padavėja vienoje uostamiesčio kavinėje. Pirmoji alga merginą šokiravo. „Vietoj žadėto minimumo gavau 368,25 Lt. Kankinuosi slenkančiu grafiku 12 valandų per dieną, o po darbo dar turiu susitvarkyti. Be abejo, pinigų už tai niekas nemoka”, – piktinosi Gintarė.

Paprašyta papasakoti apie darbo sąlygas studentė tikina, kad jos siaubingos. „Man priklausančios pietų pertraukos iki šiol ir neturėjau. Nėra net kur atsisėsti, o jei ir atrandi, tai valdžia tiesiog išvaro”, – skundžiasi pašnekovė. Apie nuovargį, amžinai skaudančias kojas ir priverstinę šypseną siekiant gauti daugiau arbatpinigių mergina net nenori kalbėti.

Kita padavėja uždirba daugiau

Gintarė pasakoja apie dar vieną kuriozą. „Kita panelė, dirbanti kartu tiek pat valandų, gauna didesnį atlyginimą už mane. Aš čia būsiu tik vasarą, o ji dirbs nuolatos. Darbdaviai tuo ir naudojasi”, – apmaudo neslepia studentė.

„Apskritai šalia padavėjos darbo aš dar ir valytoja. Šveičiu viską: stalus, prieskonines, dėklus servetėlėms, grindis. Gerai, kad indų neliepia plauti”, – ironizuoja mergina.

Studentė tikina, kad nuolat patiria psichologinį spaudimą. „Administracija liepia šypsotis ir būti maloniai. Klientai šaukia dėl vėluojančių ar neskanių patiekalų, nors dėl to kalta virtuvė. O jei žmogus atsisako patiekalo, už jį moku pati.”

Pralaimi nepilnamečiams

„Šią vasarą sezoninio darbo daugiau ieškojo nepilnamečiai, o ne studentai”, – teigia Klaipėdos jaunimo darbo centro konsultantė Rima Ambrozaitė.

Galima daryti prielaidą, kad nemažai jaunuolių išvyko į užsienį.

Paklausta apie vasaros darbų pasiūlą, R. Ambrozaitė informavo, kad, kaip ir kiekvienais metais, darbdaviai ieškojo padavėjų, barmenų, kambarinių, administratorių, statybose galinčių dirbti vaikinų. Nemažai darbo vietų suteikė prekybos centrai.

Jaunimo darbo centro konsultantė dar pridūrė, kad sezoninio darbo pasiūlymų aptarnavimo sferoje vasarą šiek tiek sumažėjo ir ne visi norintieji galėjo susirasti darbą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.