FK „Ekranas” varžovas – grėsmingas ir tituluotas

Mėlynųjų komanda – taip vadinama Kroatijos čempionė ir šių metų šalies Supertaurės laimėtoja Zagrebo „Dinamo” vienuolikė – turi teisę didžiuotis ir praeitimi, ir dabartimi. Ji – vienintelė Kroatijos komanda, laimėjusi „Fairs” taurę (dabar – UEFA taurė). Didelė tikimybė, kad rytoj „Aukštaitijos” stadione su „Ekranu” susitiksiančioje kroatų ekipoje bus galima išvysti ir žymų Vokietijos rinktinės gynėją Jensą Nowotny.

Klubo istorija…

2005-2006 metų Kroatijos futbolo čempionato nugalėtojas, būsimasis FK „Ekranas” varžovas UEFA Čempionų lygos antrajame etape Zagrebo „Dinamo” net tris kartus keitė pavadinimą.

„Dinamo” klubas įkurtas 1911-ųjų balandžio 26 dieną ir vadinosi kaip dabar. 1991 metais klubas pervadintas į „HAŠK-Gradanski”, po dvejų metų pasivadino „Croatia”, o nuo 2000-ųjų jis vėl „Dinamo”.

Šiandien klubas tęsia puikias žymių Zagrebo klubų tradicijas. Seniausias jų – HAŠK – įkurtas 1903 metais (1911-aisiais pakeitė pavadinimą į „Gradanski”). Po Antrojo pasaulinio karo, kai komunistai Europoje tapo pagrindine jėga, žymieji Zagrebo klubas buvo išformuoti ir, kaip ir daugelis futbolo klubų Rytų Europoje, buvo pavadintas „Dinamo”. Tai įvyko 1945-ųjų birželio 9-ąją.

Į naująjį klubą buvo pakviesti visi geriausi „Gradanski” komandos žaidėjai. Darbą „Dinamo” klube tęsė ir „Gradanski” vadybininkas Martin Bukovy. Naujai suformuotas „Dinamo” perėmė net „Gradanski” komandos spalvą – mėlyną. Tad ir šiandien „Dinamo” vadinama mėlynųjų komanda.

Per visą istoriją populiariausias Zagrebo klubas laimėjo daug trofėjų: 19 kartų tapo čempionatų nugalėtoju, 11 kartų iškovojo Nacionalinę taurę, 1967-aisiais „Dinamo” ekipa tapo vienintele Kroatijos komanda, iškovojusia dabartinę UEFA taurę (iki 1971-ųjų ji vadinosi „Fairs” taure).

Būsimasis „Ekrano” varžovas dar „Gradanski” pavadinimu čempionu tapo šešis kartus (1923, 1926, 1928, 1937, 1940 ir 1943 metais), HAŠK pavadinimu – vieną kartą (1938 metais), „Croatia” pavadinimu – penkis kartus (1993, 1996, 1997, 1998 ir 1999 metais) bei septynis kartus „Dinamo” pavadinimu (1948, 1954, 1958, 1982, 2000, 2003 ir 2006 metais).

Praėjusių metų pirmenybėse (jas pradeda 12 komandų, kurios, įpusėjus sezonui, pagal pasiektus rezultatus suskirstomos į dvi grupes po šešias ekipas) „Dinamo” 24 kartus šventė pergales ir po keturis kartus pralaimėjo bei sužaidė lygiosiomis. Per 32 rungtynes (iškovoti 76 taškai) komandos žaidėjai įmušė 78, o į savus vartus praleido vos 21 įvartį.

…ir dabartis

„Dinamo”, treniruojamas Josip Kuže, 2006-2007 metų Kroatijos pirmenybes pradės liepos 29-ąją rungtynėmis su Belupo „Slaven” vienuolike. Kroatai žais namuose, 40 tūkstančių žiūrovų telpančiame „Maksimir” stadione.

Bene didžiausias klubo pirkinys per visą Kroatijos futbolo istoriją – Vokietijos nacionalinės rinktinės gynėjas Jensas Nowotny. Su minėtu Leverkuzeno „Bayer” futbolininku „Dinamo” klubas sutartį pasirašys prieš pat rungtynes su „Ekranu” Panevėžyje.

Kartu su J.Nowotny du sezonus (nuo 1998 iki 2000 metų) minėtoje Vokietijos aukščiausiojo diviziono komandoje žaidė ir šiuo metu Zagrebo ekipoje rungtyniaujantis saugas Zoranas Mamičiumas.

Pranešama, kad su Vokietijos rinktinės veteranu gynėju, 31 metų Jensu Nowotny „Dinamo” sutarė dėl trejų metų maždaug 3 mln. eurų vertės kontrakto. Tai bus vienas didžiausių sandorių Kroatijos futbolo istorijoje.

Į „Bayer” J.Nowotny perėjo 1996 metais iš „Karlsruher” klubo. „Bayer” siūlė sutartį pratęsti ir šią vasarą, tačiau veteranas atsisakė tai padaryti. Viena perėjimo į Kroatijos klubą priežasčių – draugystė su „Dinamo” gynėju Zoranu Mamičiumi.

Vokietijos rinktinėje J.Nowotny yra sužaidęs 47 rungtynes, įskaitant šių metų pasaulio čempionato rungtynes dėl trečiosios vietos su Portugalija.

„Dinamo” vadovybė susigrąžino ir patyrusį saugą 31-erių metų Jasminą Agičą, 18 mėnesių žaidusį Korėjoje.

Be to, Kroatijos čempionų ekipoje žaidžia Kroatijos nacionalinės rinktinės saugas 27-erių metų Ivanas Bošnjakas. Jis kartu su šalies komanda dalyvavo šių metų Pasaulio taurės čempionate Vokietijoje.

Iškovojo Supertaurę

Prieš naująjį sezoną 24 „Dinamo” žaidėjai stovyklavo Šveicarijoje, kur žaidė draugiškas rungtynes su žymiomis Europos komandomis – aukščiausiame Šveicarijos divizione žaidžiančiu „Basel 1893” (rungtynės baigėsi taikiai 2:2), tos pačios šalies pirmosios lygos ekipa „Yverdon Sport”, Prancūzijos „Premier” lygos „Auxerre” (nugalėta 2:1) ir „Sochaux” bei Donecko „Šachtar”. Pastarajai Ukrainos vienuolikei „Dinamo” pralaimėjo 0:2.

Iš Šveicarijos kroatai grįžo liepos 13-ąją, o liepos 19 dieną jau žaidė šalies Supertaurės rungtynes su šalies taurės laimėtoja „Rijeka” ekipa. Būsimi „Ekrano” varžovai šventė pergalę 4:1 ir šiais metais pasipuošė dar vienu įspūdingu trofėjumi.

Taurės varžybose Zagrebo ekipai du įvarčius pelnė brazilas puolėjas Eduardas Da Silva, po vieną – dar vienas brazilas Etto ir saugas Luka Madričius.

Burtais patenkinti

Pasak patikimų šaltinių, ištraukus 2006-2007 m. UEFA Čempionų lygos burtus, „Dinamo” vadovybė labai nudžiugo, sužinojusi, kad antrame etape teks žaisti su poros „Ekranas” ir „Elbasani” nugalėtoju. PB žiniomis, kroatai labai nenorėjo žaisti su Zalcburgo „Austria”, Čekijos Boleslavo „Mlada” ar Slovakijos „Ružomberok” ekipomis, nes jas („Dinamo” ir minėtos ekipos UEFA Čempionų lygos turnyrą pradeda nuo 2-ojo etapo) „Dinamo” vadovai ir treneriai laiko daug stipresnėmis varžovėmis.

Apie miestą ir šalį

Zagrebas – Kroatijos sostinė ir didžiausias šalies miestas. 2005 metų duomenimis, Zagrebe gyveno 973 tūkstančiai 667 gyventojai.

Miestas, 1994-aisiais šventęs 900 metų jubiliejų, įsikūręs pietinėje Medvednicos kalno papėdėje, šiauriniame Savos upės krante, 120 m virš jūros lygio. Viename seniausių Europos miestų yra Zagrebo universitetas (įkurtas dar 1669 metais), operos rūmai, muzikos ir meno akademijos, Kroatijos mokslų akademija.

Zagrebas didžiuojasi 1275 metais pastatyta Šv. Stepono Karaliaus katedra, Akmens vartais, Šv. Kotrynos šventove, Šv. Marko bažnyčia, kurios sienas puošia piešiniai, vaizduojantys tris Kroatijos karalystes – Kroatiją, Slavoniją ir Dalmatiją. Be to, čia galima pasigrožėti Jėzuitų namais, 1895 metais pastatytu Kroatijos nacionalinio teatro pastatu.

Zagrebas – žalias miestas. Tad nenuostabu, kad jame daug parkų ir sodų: Zrinjevaco, Tuškanaco ir Ribnjako parkai, Botanikos sodas, Maksimiro parkas, kur yra ir Maksimiro, kuriame žaidžia „Dinamo”, stadionas. Pasak šaltinių, Maksimiro parkas – vienas gražiausių ir didžiausių parkų šioje Europos dalyje.

Žodis „Kroatija” kroatų kalba reiškia kaklaraištį. Būtent šioje šalyje ir buvo pirmą kartą rišamas iki mūsų laikų atėjęs kaklaraištis. Ir tušinukas, kuriuo rašome, yra kroatų inžinieriaus S.Penkalo, kuris pirmasis pasaulyje jį patentavo, išradimas.

Kroatijoje yra ir seniausia katalikų bažnyčia pasaulyje – Splito katedra, kuriai 1700 metų. Taip pat kroatai sukūrė pirmą slavų Konstituciją. Tai įvyko 1214 metais.

Tarp Viduržiemio jūros ir Alpių esančios Kroatijos Adrijos jūros pakrantė yra neginčijamai viena labiausiai poilsiautojų lankomų vietų. Ši šalis yra viena ekologiškai švariausių Europoje ir tikra rekordininkė pagal Nacionalinių parkų kiekį (jų čia net septyni).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.