Tam, kad į Kaliningrado uostą galėtų įplaukti Sankt Peterburgo fregata „Štandart” ir prisišvartuoti prie krantinės Priegliaus upėje, teko pakelti vadinamąjį geležinkelio tiltą.
Jachtos, kurių stiebai aukštesni nei 20 metrų, į Kaliningrado centrą patekti negali dėl dviaukščio dar vokiečių laikais statyto tilto, kurio viršutine dalimi važiuoja traukiniai, apatine – mašinos.
Praėjusį savaitgalį Kaliningrade kelias dienas vykusią miesto 750 metų jubiliejaus šventę, be abejo, papuošė ir laivai. Netgi sekmadienio rytą, kai daugelis kaliningradienčių dar ilsėjosi po naktinių koncertų ir mieste jų buvo nedaug, Sankt Peterburgo burlaivis „Štandart” jau buvo aplipęs žmonėmis.
„Štandart”
Fregata „Štandart” vadinama svajonių išsipildymo laivu. Caras Petras Pirmasis pirmą Baltijos laivyno laivą fregatą „Štandart” pagal savo brėžinius pastatė tik per 5 mėnesius 1703 metais. Pats caras tapo pirmuoju fregatos kapitonu. Iki 1719 metų „Štandart” dalyvavo koviniuose veiksmuose Baltijos jūroje ir padėjo Petrui Pirmajam siekti savo tikslo – stiprinti Rusiją.
Dabartinis mokomasis burlaivis „Štandart” yra tiksli Petro Pirmojo fregatos kopija. Beje, originalas buvo statomas tik 5 mėnesius, o kopija – apie 5 metus ir į vandenį nuleista 1999 metais. Šis burlaivis tapo naujos atgimstančios Rusijos simboliu. Sakoma, kad ir dabar jis padeda spręsti Petro Pirmojo iškeltus uždavinius. Beje, per šventę krantinėje prie Pasaulinio vandenyno muziejaus buvo pardavinėjami medžiaginiai lėliniai petrai pirmieji.
Laivų paradas
Į vieną iš Kaliningrado jubiliejui skirtų renginių – šventę ant vandens „Pakelt bures” – atvyko net du burlaiviai iš Sankt Peterburgo. Be minėto „Štandart”, dar ir „Šv. Nikolaj”.
Priegliaus upėje, prie memorialinio paminklo Baltijos jūrininkams, vyko jachtų, katerių, baidarių, kanojų paradas. Jachtos į Kaliningradą plaukė iš Baltijsko. Tarp jų buvo ir garsioji mūsų Respublikos jachta „Lietuva”. Nors geležinkelio tiltas buvo paketas iki 26 metrų aukščio, o „Lietuvos” stiebas tik 23 m, vis dėlto Lietuvos buriuotojai nerizikavo plaukti į miesto centrą, nes iškart už tilto 19 m aukštyje kabo aukštos įtampos laidai, be to, „Lietuvos” grimzlė pakankamai didelė, kitų jachtų buvo mažesnė. Tad „Lietuva” stovėjo upių prieplaukoje, o jos buriuotojai vaikštinėjo po miestą kaip turistai. Beje, per šventę į Kaliningradą buvo atplaukusi ir viena jachta iš Klaipėdos.
Priegliaus upėje prie krantinių švartavosi apie 50 įvairių tipų jachtų. Beje, miesto gyventojai buvo raginami dalyvauti vandens šventėje ir plaukti bet kokiomis priemonėmis, kurios laikosi ant vandens. Plaukusius nestandartinėmis vandens transporto priemonėmis žadėjo apdovanoti barono Miunhauzeno anūkų klubas.
Gubernatoriai laive negyveno
Kompanijos „Rosmorport” ro-ro keltas „Georg Ots” Vyriausybės nutarimu praėjusią savaitę nutraukė reisus tarp Baltijsko ir Sankt Peterburgo ir atplaukė į Kaliningrado jūrų prekybos uostą. Šis laivas, galintis plukdyti apie 300 keleivių, buvo naudojamas kaip viešbutis į Kaliningrado jubiliejaus šventę atvykusiems svečiams apgyvendinti.
Iš pradžių manyta, kad „Georg Ots” gyvens 40 Rusijos gubernatorių, atvykusių į iškilmes, tačiau jie buvo apgyvendinti kitur. Užtat prieglobstį šiame laive šventinėmis dienomis surado ir akredituoti žurnalistai, netgi tie, kurie atvyko iš Maskvos specialiai Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitui nušviesti. Beje, laive „Georg Ots” gyvenama Maskvos laiku. Prieš patenkant į laivą visų svečių daiktai buvo tikrinami kaip oro uostuose.
. Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.
Sankt Peterburgo laivas „Šv. Nikolaj” taip pat dalyvavo šventėje. Sekmadienį jachtų gretos Priegliuje jau buvo gerokai praretėję
Keltas „Georg Ots” nutraukė reisus ir tapo Kaliningrado viešbučiu. Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.
Per šventę Kaliningrade nesnaudė ir vandens milicija
Šis geležinkelio tiltas buvo pakeltas, kad galėtų įplaukti burlaivis „Štandart”
Dalia Bikauskaitė
„Vakarų ekspresas”