Šiandien į Klaipėdą atplaukia keturios seniausio Vokietijoje privataus buriavimo klubo „Rhe” jachtos, dalyvaujančios klubo 150-ajam jubiliejui skirtame žygyje po Baltijos jūrą.
Vokietijos buriuotojai atplukdo Hamburgo mero oficialų laišką, kuris penktadienį bus įteiktas Klaipėdos merui Rimantui Taraškevičiui. Hamburgo meras Olė fon Boistas (Ole von Beust) parašė po laišką visų uostamiesčių, kuriuos aplankys jachtos, merams.
Laišką įteiks kapitonas
Į Klaipėdą atplaukia žygyje „Aplink Baltiją” dalyvaujančios jachtos „Rhe”, „Halibo”, „Capuccino” ir lietuviškai pavadinta „Undinė”. Laivai švartuosis jachtklube Smiltynėje.
Dar iki buriuotojų pasirodymo Klaipėdoje čia atvyko žygio organizatorius, buvęs ilgametis Hamburgo buriavimo klubo „Rhe” prezidentas Eduardas fon Alvėrdenas (Eduard von Allwoerden) su žmona Gizela (Gisela). Mūsų redakcijoje apsilankęs patyręs buriuotojas sakė turįs pasirūpinti jachtų sutikimu ir kitais organizaciniais reikalais.
Buriuotojai kitiems Baltijos šalių buriavimo klubams pristato savąjį jau 150 metų gyvuojantį „Rhe” klubą ir jo istoriją – siekiama kartu paminėti šį garbingą jubiliejų.
E. fon Alvėrdenas pasakojo, kad jachtos žygį pradėjo birželio 15 dieną Hamburge. Birželio 18-ąją aplankyta Varnemundė, 23-iąją – Gdanskas, o į Klaipėdą buriuotojai atplaukia iš Kaliningrado, kurį turėjo pasiekti 30 dieną. Paviešėję Lietuvoje, laivai pasuks į Rygą, kurioje turėtų būti liepos 21 d.; rugpjūčio 1 d. suplanuotas apsilankymas Hapsalu uoste, 4 d. – Taline, 10 d. – Helsinkyje, 18 d. – Stokholme, 27 d. – Vizbyje, rugsėjo 1 d. – Karlskronoje, 15 d. – Kopenhagoje, 29 d. – Kylyje. Į Hamburgą jachtos sugrįš tik spalį.
Pasak pono Eduardo, kiekvienam merui Hamburgo galva parašė skirtingą laišką. Kas parašyta Klaipėdos merui skirtame laiške, kurį penktadienį į miesto Savivaldybę įpareigotas atvežti „Rhe” jachtos kapitonas Manfredas Viringas (Manfred Wirinng), mūsų pašnekovai pasakyti negalėjo. „Aš tikrai šito nežinau”, – juokdamasis pečiais gūžčiojo E. fon Alvėrdenas.
Jis pridūrė, kad meras O. fon Boistas šiuos laiškus parašęs ne tik todėl, kad „Rhe” klubas esąs Hamburge: „Jis pats yra aistringas buriuotojas ir tokių žygių rėmėjas”.
Priėmė Memelio buriuotojus
Pasak E. fon Alvėrdeno, „Rhe” klubą ir Klaipėdą sieja glaudus ryšys.
Klubas buvo įkurtas 1855 metais tuometiniame Kėnigsberge (dabar – Kaliningradas). II pasaulinio karo metu klubo veikla buvo sustojusi, o vėliau – vėl atnaujinta, bet jau Hamburge.
„Memelis irgi turėjo buriavimo klubą, tik įkurtą kiek vėliau nei mūsiškis – 1884 metais. Po karo mūsų klubas perėmė globoti Memelio klubą: likę gyvi jūsų krašto buriuotojai, kurie buvo pasitraukę į Hamburgą, prisijungė prie mūsų klubo”, – apie sąsajas su Klaipėda pasakojo E. fon Alvėrdenas, pažymėjęs, kad Hamburge tebegyvena keletas iš senosios Klaipėdos kilusių buriuotojų veteranų.
Jau keliolika metų „Rhe” klubas bendradarbiauja ir su Klaipėdos jachtklubu: anot pono Eduardo, yra pasirašyta ir iki šiol tebegalioja bendradarbiavimo sutartis.
„Dabar vėl aplankysime Klaipėdos buriuotojus ir atnaujinsime draugystę. Papasakosime apie savo klubą, kaip jam pavyko pasiekti 150-ąjį jubiliejų, be to, tikimės įdomių dalykų išgirsti ir iš jūsų buriuotojų”, – pasakojo redakcijos svečias.
Pats p. Eduardas Lietuvoje lankosi anaiptol ne pirmą kartą. Jis su žmona buvo Lietuvoje ir svarbiausių šalies įvykių metu. Štai prieš penkiolika metų, Lietuvai atkuriant nepriklausomybę, sutuoktiniai buvo atvykę palaikyti valstybės. Siekdami morališkai paremti Lietuvą, jie čia specialiai organizavo žymių atlikėjų koncertus.
„Rhe” klube šiuo metu yra apie 300 narių. Anot E. fon Alvėrdeno, klubas dėjo daug pastangų, kad įsigytų savų jachtų, kuriomis visą pasaulį yra išnaršę jų buriuotojai. Pašnekovas pasakojo, kad dalis buriuotojų turi savo asmenines jachtas, tačiau dauguma naudojasi klubui priklausančiais laivais. Didžiausioji iš jų yra jachta „Rhe”, pavadinta klubo vardu – 12,25 metro.
Giedrė Petkevičiūtė
„Vakarų ekspresas”