Prezidentas Valdas Adamkus gailisi leidęs valdyti šalį „politbiurui”. Iki šiol savo komandos neatnaujinęs valstybės vadovas ryžosi eksperimentuoti ir su kompromisine naująja Vyriausybe.
Dėl Vyriausybės patvirtinimo peripetijų savo dvejų metų veiklos rezultatų aptarimą savaitei atidėjęs prezidentas Valdas Adamkus vakar nespinduliavo džiaugsmu.
Tiesiogiai transliuotos spaudos konferencijos metu šalies vadovas pripažino, kad neišdrįso kumščio trinktelėjimu į stalą išvaikyti Algirdo Brazausko ir Viktoro Uspaskicho kovos ringu tapusio „politbiuro”. 2005-uosius Adamkus tebenori išbraukti iš savo gyvenimo. Tačiau prezidentas tikisi, kad sunkus šių metų pusmetis užgrūdino jį, o Gedimino Kirkilo Vyriausybės palaiminimas bus sėkmingesnis nei anksčiau buvusio kabineto. Premjeras Kirkilas LŽ taip pat sakė tikįs, kad ir be kumščio politikos pavyks dirbti ranka rankon.
Tačiau lieka neatsakytas klausimas, ar Adamkaus lemtingiems sprendimams kojos nepakišo silpni jo patarėjai. Dviejų veiklos metų proga savo komandą žadėjęs performuoti prezidentas šiuos planus atidėjo iki rudens.
Gailisi netrenkęs kumščiu
Kelių minučių pranešime prezidentas pakartojo, kad jo antrosios kadencijos pirmieji du metai, o ypač pastarasis pusmetis, buvo sunkus laikotarpis – „audringais įvykiais nuspalvintas politinis sezonas”. „Buvau pasakęs, kad 2005-uosius metus noriu išbraukti iš savo kalendoriaus. Nors ir sukėliau tada nemažą audrą, šiandien pažvelgęs atgal, nesigailiu taip padaręs. Šio pusmečio įvykiai, esu įsitikinęs, yra pastarųjų metų veiksmų pasekmė”, – sakė jis.
Adamkus užsiminė apgailestaujantis, kad politinėje padangėje leido egzistuoti Darbo partijos kūrėjo Uspaskicho įtakai, kuriai neatsispyrė ir patyrę politikai, paklusę iš valdžios pasitraukusio politiko nurodymams vadinamajame politbiure.
„Dėl ko aš gailiuosi? Kad neišmokau kumščiu daužyti į stalą. Kai tik pamačiau politbiuro darbus, reikėjo garsiai ir aiškiai
trinktelėti, o ne dar porą mėnesių tampytis su esama situacija, kuri lėmė tai, kas yra šiandien”, – savo klaidą nurodė Adamkus.
Eksperimentas pavyks?
Prezidentas tikisi, kad naujoji mažumos Vyriausybė nedarys pirmtakės klaidų ir paneigs niūrias prognozes – sugebės konstruktyviai dirbti. Adamkus žadėjo, kad šį kartą jam nestigs griežtumo.
Valstybės vadovas atmetė priekaištus, esą buvo pasyvus ir skubotai patvirtino Kirkilo ministrų kabinetą. Adamkus priminė, kad paskirtajam premjerui teko iš Prezidentūros skubėti tartis su partneriais. „Galiu užtikrinti, kad ne vieno asmens pavardė buvo svarstoma ir sprendimas priimtas tikrai ne taip lengvai. Galiu užtikrinti, kad atneštas sąrašas nebuvo iš karto palaimintas”, – tikino šalies vadovas.
LŽ šaltinių teigimu, nors ir ryžosi patikėti valdžią kompromisiniam ministrų kabinetui, Adamkus tebedvejoja dėl kelių personalijų. Spaudos konferencijoje jis patikino neabejojantis liberalcentristo Raimondo Šukio tinkamumu vadovauti Vidaus reikalų ministerijai (VRM), nors dėl šios partijos atstovo delegavimo į VRM kilo bene daugiausiai pasipiktinimo.
Prezidentas taip pat dar kartą patikino, kad nepašalino iš planuoto kabineto buvusio susisiekimo ministro Petro Čėsnos – tai buvęs pačių socialdemokratų arba premjero Kirkilo darbas. Kirkilas LŽ paaiškino, kad socialdemokratams atsisakius pretenzijų į 7-ąją ministeriją jam teko priimti asmeninį sprendimą, o Čėsną nukonkuravo ilgiau partijoje esantis Algirdas Butkevičius.
Komandos nesustiprino
Adamkus teisinosi, kad sugriuvus senajai ir besikuriant naujajai Vyriausybei jis fiziškai nerado laiko įvykdyti savo duotų pažadų – pertvarkyti savo komandą, iš kurios dėl skandalų, karjeros vingių ar nesutarimų jau yra pasitraukę beveik 10 patarėjų. „Didesnių problemų iškilo Vyriausybės komandai. Todėl mano pirmasis rūpestis buvo ministrų kabineto sudarymas ir jo įtvirtinimas”, – sakė jis.
Adamkus paskelbė naują terminą – rugsėjo 1-ąją. Iki tol jis viliasi baigti komandos atnaujinimo procedūrą. Tačiau prezidentas nekonkretizavo būsimų permainų ir neatskleidė kviečiamų
ir keistinų asmenų pavardžių. Didžiausius pakeitimus Adamkus žadėjo Teisės ir Vidaus politikos grupėse. Pastarajai vadovauja Darius Gudelis, kurio darbu, kaip teigiama neoficialiai, prezidentas nepatenkintas.
Vagos nekeis
Vertindamas šalies užsienio politiką, Adamkus pasidžiaugė gražiais laimėjimais ir „apraudojo” eurą. Pastebėjęs, kad pritrūko vos „keleto milimetrų”, jog Lietuvai atsivertų euro zona, prezidentas atmetė jam mestą kritiką. Jis tikino, kad grūmėsi net ir nelabai diplomatinėmis priemonėmis, nes Lietuvos poziciją esą buvo stengiamasi užgniaužti. „Briuselyje pasielgiau gal ir nediplomatiškai – nutraukiau pirmininkaujantįjį ir pasakiau, kad, nors Lietuva neišpildė 100 proc. reikalavimų, Europos Komisija turėtų atkreipti dėmesį į pasaulyje vykstančius procesus. Pareikalavau, kad mano pareiškimas būtų įtrauktas į darbotvarkę. Tai buvo padaryta, nors kai kurie didieji Europos vadai labai supyko. Gal todėl buvo atšauktas vizitas į Lietuvą, kad nereikėtų man į akis pažiūrėti”, – apie Europos Komisijos vadovo Jose Manuelio Barroso atšaukto vizito priežastis užsiminė prezidentas.
Neoficialiai eurokomisarė Dalia Grybauskaitė supeikė Adamkaus užsienio politiką, kuri esą koncentruojama į bendravimą su neįtakingomis, skurdžiomis šalimis, o lemiamą balsą turinčios Europos Sąjungos šalys lieka nuošaly.
„Nesutinku, kad buvo bendraujama ne su tomis valstybėmis. Skurdžios jos ar ne, dovanokit, bet yra bendra užsienio politika. ES žvilgsnis yra nukreiptas į Rytus, o Lietuvos padėtis yra išskirtinė, tarptautinė visuomenė tai vertina. Mes kalbamės su Ukraina, Azerbaidžanu, Armėnija, kuriose visa Europa mato milžiniškus energetinius šaltinius, todėl ateitis yra tame regione, o Lietuva turi ateities viziją”, – sakė jis.
Valdas mėgsta žiūrėti ,,rembo”.Jo nuomone,Lietuva-tai amerika.Bet lietuviai yra aukštesnio intelekto už kaubojus.Tai ko jis čia atsivilko?