Žinome, kad labai retai vaiko plaukų spalva būna tokia, kokios gimė. Vėliau plaukai pradeda slinkti, keisti spalvą, galbūt tiesūs – garbanotis, o garbanoti tiesintis. Bet kuriuo atveju, jie reikalauja didelės priežiūros. Tad patarsime, kaip lengvai prižiūrėti kūdikio galvos odelę, kaip besiblaškančiam mažyliui išplauti galvytę, į kokias vaikiškų šampūnų sudėtines dalis reikėtų atkreipti dėmesį bei kokią šukuoseną parinkti vaikui. Štai ką pataria specialistai.
1. Kodėl slenka kūdikio plaukučiai ir kada jie ataugs?
Ką tik iškeptiems tėveliams gali būti šokas su vešliais plaukais gimęs kūdikis pradėjo plikti. Tai atsitinka visiems kūdikiams – tik vieniems anksčiau, kitiems vėliau. Tikroji kūdikių plaukų slinkimo priežastis nėra žinoma, bet manoma, kad tai lemia hormonai. Pirmieji plaukai po gimimo nuslenka gana greitai, o atauginėti pradeda 9 – 12 mėnesių amžiaus kūdikiams. Bet kai kurie kūdikiai gali sulaukti ir savo pirmojo gimtadienio būdami visiškai pliki.
2. Ar dažnai kūdikiams plaukučiai slenka tik nuo vienos galvytės pusės?
Dėl nuolatinio gulėjimo ant nugaros ant kūdikio pakaušio išsitrina plikas plotelis, bet dėl to tikrai kūdikiui nėra jokio pavojaus, tačiau galima bandyti stengtis to išvengti.
Kadangi gydytojai dažniausiai rekomenduoja naujagimius guldyti ant nugarytės, vis dažniau yra pastebimas kūdikių praplikimas išgulėtoje galvytės vietoje. Todėl nemiegančius mažylius siūloma guldyti ant pilvo. Ir tai reikėtų pradėti daryti kuo anksčiau, kad vaikelis priprastų ir galėtų tuo mėgautis.
3. Galvos odos dermatitas ir kaip jo atsikratyti?
Jeigu pastebėjote ant mažylio galvytės paraudimus, šašus ar gausiai krentančias pleiskanas, tai to priežastis ko gero yra seborėjinis dermatitas. Šį odos pažeidimą sukelia padidėjęs riebalų išsiskyrimas. Tokia odos liga dažniausiai kamuoja kelių mėnesių kūdikius, ir tik retais atvejais – vyresnius nei 1 metų amžiaus vaikus.
Norint išvengti šių nemalonumų, reikėtų kasdieną po truputį masažuoti vaiko galvytę, visuomet įprasta tvarka plauti ją bei gerai išskalauti šampūną. Padėti gali ir mineralinis aliejus, kuris suminkština galvos odą.
4. Mano vaikui jau 11 mėnesių, o jis dar beveik plikas. Ar tai problema?
Norint atsakyti į šį klausimą, dėmesį reikėtų atkreipti ne į plaukus, o į galvos odą. Jeigu ji atrodo sveikai, tuomet nuslinkę plaukai yra normalus reiškinys, būdingas kiekvienam kūdikiui. Sveika galvos oda yra minkšta, nepleiskanojanti ir neparaudusi. Ir tik tuomet, jeigu dviejų metų amžiaus mažyliui vis dar sunkiai auga plaukai, reikėtų kreiptis į gydytoją.
5. Ar mano vaiko plaukai visuomet bus tokie rausvi ir garbanoti?
Didžiausią įtaką plaukų struktūrai ir spalvai turi genetika. Pati pažvelkite į savo vaikystės nuotrauką ir palyginkite, kokie jūsų plaukai buvo tuomet ir kokie yra dabar. Čia ir rasite atsakymą.
Mažylių plaukučiai dažniausiai garbanojasi daug lengviau, nes yra plonesni ir mažiau sveria. Tiek plaukai, tiek vaikučių oda tamsėja per pirmuosius du ar tris jų gyvenimo metus.
6. Ar yra priemonių, galinčių padėti išplauti vaikui galvytę be verksmų ir ašarų?
Vienintelis dalykas – tai vaiko dėmesio atitraukimas ir jo išblaškymas. Leiskite mažyliui žaisti, dainuokite jam ir tuo pat metu švelniai plaukite galvytę. Naudokite specialias apsaugas galvai plauti, kad šampūno burbulai nepatektų ant veido. Taip pat galite naudoti dušo galvutės apsaugą, kuri suteiks žaismingumo bei sudomins mažylį. Paprastai, vaikai labiausiai nemėgsta, kai vanduo patenka jiems į veidą. Jeigu vaikas irzlus, svarbiausia nesinervinkite. Stenkitės kalbėti ramiai ir švelniai ir po truputį mažylis supras, kad čia tikrai nėra nieko baisaus.
7. Ką daryti, kad mano mergytės plaukai nesusiveltų? Ar čia gali padėti kondicionierius?
Kondicionieriaus naudojimas po šampūno visuomet gera mintis. Tai padeda išvengti plaukų sužalojimo šukuojant. Tinkamiausias yra vaikiškas šampūnas „du viename”.
8. Į kokias šampūno sudėtines dalis reikėtų atkreipti dėmesį?
Ant šampūnų, kurie skirti kūdikiams ir vaikams, pakuočių dažnai galime pamatyti užrašą „nesukeliantis ašarų”. Šiuose šampūnuose yra elementų, kurie negraužia akyčių. Be šių cheminių elementų taip pat galima rasti vaikiškų šampūnų su natūraliais komponentais, tokiais, kaip eteriniai ar jojobos aliejai, įvairios žolelės. Tačiau, pavyzdžiui, levandų ar ramunėlių kvapais aromatizuoti šampūnai nėra tinkami kūdikiams ir vaikams.
9. Kada reikėtų pirmą kartą kirpti vaikui plaukus?
Skubėti tikrai nereikia. Kirpimai pirmaisiais metais tikrai nesustiprins vaiko plaukų, tad tai gali būti tik stiliaus pasirinkimas. Pas kirpėją reikėtų apsilankyti jau tuomet, kai jums atrodo, kad plaukai per ilgi, sukelia vaikui nepatogumo jausmą, nes yra netvarkingai sukritę ar pradeda šakotis.
10. Ar yra kas nors ypatingo, ką turėčiau žinoti apie vaiko šukuosenos stilių?
Kadangi mažylių plaukai yra daug jautresni ir silpnesniįvairios įmantrios šukuosenos gali juos pažeisti, tad jie gali pradėti slinkti. Todėl reikėtų vengti dažnų šukuosenų pokyčių ir ypač cheminių priemonių naudojimo. Tiek berniukui, tiek mergaitei geriausia parinkti paprastą klasikinį šukuosenos stilių.