Saulės akiniai – ne tik stiliaus detalė

Lęšiai be apsaugos nuo UV labiau kenkia, nei padeda

Spiginant kaitriai saulei akis dengiame akiniais, kurie ne tik apsaugo nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, bet ir yra madingas aksesuaras, pabrėžiantis mūsų stilių. Tačiau dažnai nežinome, kokie akiniai mūsų akims yra sveikiausi.

Turi būti su apsauga

Gydytoja oftalmologė Rūta Zarakauskienė sako, kad karštą vasarą akinius nešioti būtina, nes ultravioletiniai spinduliai, patekdami į akį, gali pažeisti lęšiuką ir tinklainę. Ultravioletiniai spinduliai sudaro 5 proc. mus pasiekiančios saulės šviesos. 10 proc. saulės spindulių sudaro UVB ir 90 proc. – UVA. UVB skatina kataraktos vystymąsi, o UVB – tinklainės pakenkimus. Jei akys jau būna pažeistos kitų ligų, saulės spinduliai veikia dar labiau. Pavyzdžiui, po kataraktos operacijos akys tampa dar jautresnės UV spinduliams, nes nebėra lęšiuko kaip natūralaus apsauginio barjero. Todėl tada akiniai – ypač būtina apsaugos priemonė.

Gydytojos teigimu, ypač saulei jautrios vaikų ir pagyvenusių žmonių akys. Tokią ligą, kaip senatvinė tinklainės degeneracija, saulė suaktyvina dar labiau ir pablogina ligos eigą. Dėl to gydytoja pataria rinktis saulės akinius su apsauga. Jų galima įsigyti optikos salonuose, bet jokiu būdu nereikėtų pirkti gatvėse ar kitose vietose, nes nėra garantijos, kad akiniai bus su apsauga. Jie, pasak medikės, labiau kenkia nei padeda. Mat juos užsidėjus akis yra pritemdoma, vyzdys prasiplečia, tačiau visi žalingi spinduliai nėra sulaikomi ir dar labiau patenka į akį. Jei negalite įsigyti kokybiškų saulės akinių, gydytoja pataria geriau visai jų nenešioti.

Korekciniai – su papildoma danga

„Jei norim išsaugoti savo akis, karštą vasaros dieną be tamsių akinių į gatvę ar juo labiau prie vandens telkinių eiti neturėtume”, – pataria gydytoja. Esama labai įvairių akinių lęšių – veidrodinių ir įvairiaspalvių, poliarizuotų ir plačiastiklių. Galimybė pasirinkti yra ir tiems, kurie nori tik nuo saulės akis pridengti, ir tiems, kuriems reikia korekcinių akinių. Pastarieji saulės akiniai yra nudažomi, padengiami specialia danga. Galima pagaminti korekcinius akinius ir su papildoma – poliarizuota bei antirefleksine danga. Tai apsaugo ne tik nuo saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių, bet ir nuo natūralių gamtoje esančių horizontalių atspindžių – vandens, asfalto. Tokie akiniai labiau tinka vairuotojams, žvejams, jie neleidžia akims pavargti. Galima rinkti ir akinius su fotochrominiais stiklais („chameleonus”), kurie reaguoja į saulės stiprumą ir priklausomai nuo to keičiasi lęšių spalva.

Tėvai turi žinoti, kad ypač jautrios saulės spinduliams vaikų akys, tad akinius nuo saulės jiems būtinai turėtų nupirkti. Vaikams skirti akinių rėmeliai būna plastikiniai, guminiai, kad jiems sulūžus nepažeistų akies.

Paplūdimyje saulė pavojingiausia

Gydytojos teigimu, saulės akiniai iš stiklo nebegaminami – yra įrodyta, kad stiklas mažiau apsaugo nuo UV. Akinių dizainas – labai įvairus. Dabar madingi dideli, platūs akiniai, uždengiantys vos ne pusę veido. Vyrams ir moterims skirtų akinių mados panašios. Vyrai galbūt labiau linkę nešioti klasikinio, sportinio stiliaus akinius, o moterys – didesnius ar lašo formos. Pasak oftalmologės, sveikiausios akims – ruda ir pilka lęšių spalvos, mažiausiai iškraipančios aplinką.

Galima rinktis ir anksčiau buvusius labai madingus veidrodinius akinius, bet jie – tik dėl grožio, o papildomos apsaugos nesuteikia. Medikės pastebėjimu, jei akiniai nešiojami kasdien, gali būti šviesesnių stiklų. Tačiau gamtos sąlygoms laikinai pasikeitus, kai saulė negailestingai spigina į akis, reikėtų rinktis tamsesnius atspalvius.

Paplūdimy gulėti ir žiūrėti į saulę ypač pavojinga. Ilgiau žiūrint į saulę regėjimo lauke gali pasirodyti netgi tamsi dėmė, o tai tinklainei labai kenkia, ją gali pažeisti. Nuo vandens atspindima daug saulės spindulių, paplūdimyje tas poveikis gerokai sustiprėjęs. Įdomu tai, kad paplūdimyje skėtis nuo saulės surenka smėlio atspindžius ir dar labiau padidina UV srovę.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.