V festivalyje „Operetė Kauno pilyje” dirigento Aleksandro Sladkovskio profesionalumu gėrėjosi 16 tūkstančių susirinkusiųjų
Peterburgietis A.Sladkovskis Kaune viešėjo jau ketvirtąjį kartą. Jis buvo svarbiausias dviejų gala koncertų muzikos režisierius, beje, V festivaliui parengęs ir 80 muzikantų orkestrą – Rusijos nacionalinį simfoninį studentų kolektyvą.
Tarp Sankt Peterburgo ir Maskvos
Įspūdinga maestro kūrybinė biografija ypač reikšmingais koncertais pasipildė pastaraisiais metais: 2001-aisiais Sankt Peterburgo Ermitažo teatre A.Sladkovskis dirigavo muzikos vakare, skirtame Nyderlandų karalienės Beatrisės vizitui pagerbti, po poros metų dalyvavo koncerte, skirtame Sankt Peterburgo įkūrimo 300-osioms metinėms pažymėti. Šiame renginyje dalyvavo 46 valstybių vadovai. Pernai maestro dirigavo Labdaros koncerte, kurį pagerbė JAV eksprezidentas Bilas Klintonas, šių metų pavasarį jis rengė programą kito eksprezidento – Michailo Gorbačiovo jubiliejui.
Prieš metus A.Sladkovskiui suteiktas Rusijos nusipelniusio artisto garbės vardas (Lietuvoje jau seniai tokių nėra, o Rusijoje tai pakankamai aukštai vertinamas pripažinimo ženklas).
Šiuo metu A.Sladkovskis yra seniausios Sankt Peterburgo profesinės muzikos įstaigos – Akademinės kapelos, kuriai pernai sukako 525 metai, vyriausiasis dirigentas. Jis taip pat dėsto Sankt Peterburgo N.Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, yra simfoninio dirigavimo katedros vedėjas. A.Sladkovskį pastaraisiais metais glaudūs ryšiai sieja su Maskva – čia jis diriguoja Rusijos nacionaliniam orkestrui, neseniai pradėjo bendradarbiauti su kitu orkestru – „Naujoji Rusija” („Novaja Rosija”), kurio vyriausiasis dirigentas yra visiems gerai pažįstamas pasaulinio garso altininkas Jurijus Bašmetas.
Paklaustas, kaip derina darbą Sankt Peterburge ir Maskvoje, pedagogines pareiga, ar toks „juodas tvarkaraštis” neskatina paviršutiniškumo, maestro tikina, jog tikrai ne.
„Maskvos orkestrai yra labai aukšto, nepatogu girtis, bet pasaulinio lygio, – pasakoja A.Sladkovskis. – Ten darbas sustyguotas penkeriems metams į priekį. Todėl aš labai tiksliai žinau, kada važiuosiu į Maskvą, kiek ten turėsiu repeticijų, kiek reiks koncertuoti. Nėra jokio chaoso, blaškymosi, padrikumo, viskas veikia kaip šveicariško laikrodžio mechanizmas. Štai dabar, kai esu Kaune, Rusijos nacionalinis orkestras, kurio vyriausiasis dirigentas yra Michailas Pletniovas (Lietuvoje labiau žinomas kaip puikus pianistas – A.R.), Vokietijoje įrašinėja visas L. van Bethoveno simfonijas”.
Žanrų hierarchijoje svarbiausia – opera
Dirigento A.Sladkovskio repertuare – daugybė įvairių žanrų ir stilių kūrinių: operų, baletų, simfonijų, pramoginės muzikos, nuo V.A.Mocarto iki rusų nūdienos kompozitoriaus A.Čaikovskio. Koks žanras artimiausias maestro?
„Negalėčiau išskirti, – sako A.Sladkovskis. – Sunkiausia, tai visi žino, diriguoti operas. Žanrų hierarchijoje ši teatro dama, kurios gundymams negalime atsispirti jau 400 metų, užima pirmąją vietą. Diriguoti operą – didžiulis malonumas. Man ypač įdomus tas darbo procesas, kurį mes paprastai vadiname repeticijomis. Jos prasideda nuo pašnekesių, po to visi išsiskirstome: solistai – mokytis savo partijų ir dirbti su koncertmeisteriais, dirigentas – „styguoti” orkestro, chormeisteriai – choro. Po to visi palaipsniui pradedame jungtis: tuomet prasideda tikroji kūryba, atradimų džiaugsmas ir skausmas. Prie viso to dar pridėkime scenos specifinį kvapą, visą paslaptingą tuščios erdvės atmosferą, kurioje iš lėto užsimezga nauja gyvybė, naujas kūrinys. Tai nepakartojamas jausmas”.
Maestro A.Sladkovskis neslepia, kad jo planuose – ir Kaune padiriguoti operą. Veikiausiai tai bus Dž.Rosinio opera buffa „Sevilijos kirpėjas”, taip pat maestro su Kauno muzikinio teatro solistais ir orkestru parengs V.A.Mocarto „Requiem”.
Lietuvos muzikai gerai žinomi Sankt Peterburge
A.Sladkovskis sako, kad jam ypač malonu, jog visi žymiausieji Lietuvos dirigentai: Juozas ir Stasys Domarkai, Gintaras Rinkevičius, šviesaus atminimo Jonas Aleksa – yra Sankt Peterburgo konservatorijos ar aspirantūros auklėtiniai.
Lietuvio Sauliaus Sondeckio vardą žino kiekvienas peterburgietis, nors kiek simpatizuojantis muzikai. „S.Sondeckis – tam tikra vertybių suma”, – neslepia pagarbos Lietuvos dirigentui A.Sladkovskis. Dirigentas pasakoja, jog yra daug girdėjęs apie mūsų fenomenalią dainininkę Violetą Urmanavičiūtę, jį ypač sužavėjo pianistas Petras Geniušas, dažnai Sankt Peterburge girdi dainuojantį tenorą Algirdą Janutą, kurio balsas, A.Sladkovskio požiūriu, yra nuostabus.
Dirigento specialybė – išskirtinė
A.Sladkovskis neslepia apmaudo ir ironijos, jog nūdienos laikais labai daug savamokslių dirigentų – praeityje žinomų pianistų, smuikininkų, violončelininkų. Jo nuomone, tik tokios genialios asmenybės kaip Jurijus Bašmetas gali laisvai jaustis bet kurioje muzikinėje profesijoje.
A.Sladkovskis – gerbiantis savo specialybę menininkas, netikintis, kad vadovaujant dideliam orkestrui galima vaidinti didelį demokratą. Jis prisimena neseną istoriją, kuomet žymusis italų dirigentas Rikardo Muti buvo atleistas iš „La Scala” meno vadovo pareigų.
„Tačiau ir netekęs posto, – tvirtina A. Sladkovskis, – R.Muti liks didžiu maestro, aristokratiškos linijos muzikoje sergėtoju. Kai groja 80 ar 100 žmonių, kažkas juk turi atsakyti už kūrinio visumą, už kokybę, repertuarą, muzikavimo įgūdžių tobulinimą. Tokia jau susiklostė per šimtmečius tradicija, kad už visa tai atsako dirigentas – lygiai taip pat, kaip smuikininkas ar klarnetininkas už nepriekaištingai pagrotą savo partiją. Dirigentas – viešas žmogus. Jis turi rūpintis savo valstybės kultūros politika, matyti gabius jaunus žmones, rengti labdaros koncertus, dalyvauti įvairiose akcijose. Šioje specialybėje, kad ir kaip norėtum, tarp partitūros lapų nepasislėpsi. Kai būna juodos dienos, o tokių dirbant su orkestru niekaip neišvengsi – atsiverčiu A.Puškino istorinę tragediją „Borisas Godunovas” ir ją iš naujo perskaitau. Dar pasiklausau M.Musorgskio ištraukų iš to paties pavadinimo operos – ten randu nemažai atsakymų, o dar daugiau klausimų amžinąja – vadovo ir jo santykio su liaudimi – tema. Mažesniais masteliais, bet ši tema ir orkestre yra viena pagrindinių”.