Liepa rikiuoja vidurvasario darbus

Liepą pradeda derėti žirniai, pupelės, ankstyvieji kopūstai, agurkai, intensyviai auga vėlyvosios daržovės. Visa tai reikia rūpestingai prižiūrėti: tręšti, laistyti, purenti dirvą, kovoti su augalų ligomis ir kenkėjais.
Morkos jau ūgtelėjo – galime kai kurias vartoti maistui. Tokiu būdu pagerinsime likusioms dirvoje sąlygas augti. Taip elkimės ir su burokėliais. Po lietaus arba palaisčius kopūstines daržoves ir pomidorus būtina apkaupti, kad jos išleistų pridėtines šaknis.
Prie pradėjusių derėti agurkų žemė jau nebepurenama, o tik laistoma saulėje įšilusiu vandeniu. Nustojusieji megzti agurkai maždaug savaitę nelaistomi, kad sukrautų daugiau žiedų. Nelaistoma ši daržovė ir atvėsus orams. Derėjimo metu agurkams ir kitoms daržovėms reikia azoto ir kalio trąšų.
Kai trūksta kalio, agurkų vaisiai nusmailėja prie vaisiakočio, o kitame gale susidaro bumbulas. Tad agurkai tampa panašūs į kriaušes, o pomidorai ilgai ir nevienodai noksta (vienas vaisiaus šonas sunoksta, o kitame laikosi nesunokusios gelsvai žalsvos dėmės). Kai trūksta azoto, pomidorų vaisiai susmulkėja, o agurkų – susmailėja.
Pagal augalų išorinius požymius galima spręsti, kokių maistinių medžiagų jiems trūksta. Kai trūksta azoto, susmulkėja, išblykšta ar pagelsta apatiniai augalų lapai. Augalai prastai auga. Kai trūksta fosforo, lapai tampa blyškios spalvos, kartais su bronziniu atspalviu. Kai augalai stokoja kalio, jų lapai išblykšta, tampa žydrai žalsvos spalvos, lapų pakraščiai pradeda džiūti, atrodo tarsi nudeginti.
Dažnai augalams trūksta kelių maisto medžiagų ir mikroelementų, todėl itin verta tręšti raugintomis galvijų mėšlo srutomis, praskiestomis vandeniu (1:10). Tinka ir paukščių ar triušių mėšlas. Pastarasis yra didesnės koncentracijos, todėl jį skiesti reikia santykiu 1:20.
Liepą jau kasamos ankstyvosios bulvės. Tuo metu vėlyvesnių veislių bulvienojus puola Kolorado vabalai ir jų lervos. Kartais negelbsti net cheminės ar biologinės kovos priemonės, todėl verta pamėginti vabalus ir jų lervas naikinti mechaniškai. Patogiausia vabalus rankomis nupurtyti į talpų indą, palenkus bulvių stiebą. Ant surinktų vabalų reikia užpilti stiprų druskos tirpalą, ir jie per parą žus.
Sunkiau nupurtyti vabalo lervutes. Pakaks jas nubraukti ant dirvos, kad žūtų, nes lervutės ant augalo nepajėgs užlipti.
Užsimezgus pupų ankštims, reikia nulaužti augalų viršūnes, nes jose dažnai įsiveisia amarai. Jie alina augalus, sumenkina derlių. Pupos be viršūnių greičiau subręsta.
Žieminiai česnakai bus stambesni, jei įlaušite jų žiedstiebius ir prilenksite prie žemės. Svogūnų ropelės užaugs didesnės, jei nuo jų nužersite viršutinį žemių sluoksnį.
Nešildomuose šiltnamiuose šiuo metu intensyviai auga pomidorų bei agurkų vaisiai, kuriems būtina sudaryti kuo palankesnes sąlygas. Ypač svarbu, kad žemėje netrūktų drėgmės, maisto medžiagų. Agurkus reikia laistyti kas antrą dieną, o pomidorus – du kartus per savaitę. Patartina laistyti pirmoje dienos pusėje nešalto vandens plona srovele, nesuplakant žemės ir neapliejant lapų.

Genovaitė Visockienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Liepa rikiuoja vidurvasario darbus"

  1. As

    kada sodinti žieminius česnakus? 😕

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.