Įpusėjus vasarai ir itin atšilus orams, ieškome atgaivos. Lengviausia atsivėsinti ledais. Nors jų gamyba – sezoninis verslas, žiemą neduodantis didelio pelno, vasarą paklausa padidėja net kelis kartus.
Per karščius rankas trina ledų gamintojai. Skanaudami ledus, nuo didžiųjų miestų neatsilieka ir panevėžiečiai, per vasaros sezoną suvalgantys tonas įvairiausių ledų.
Telšiuose įsikūrusi AB „Žemaitijos pienas”, turinti ledų sandėlius ir Panevėžyje, šiemet ledų pardavė beveik du kartus daugiau nei pernai.
„Planuojame parduoti daugiau nei pernai, nes ledų pirkimą nulemia karšti orai. Jei palygintume šalčiausią žiemos ir karščiausią vasaros mėnesius, pardavimas skiriasi maždaug 10 kartų”, – sako AB „Žemaitijos pienas” Panevėžio filialo direktorius Saulius Dilys.
Direktoriaus teigimu, perkamiausi „Žemaitijos pieno” ledai „Jums”. Nusipirkus porciją ir atplėšus popierėlį, ten galima rasti juostelę. Visose parduotuvėse su šia juostele galima nemokai įsigyti tos pačios rūšies dar vieną porciją.
Ledai ant pagaliuko populiarėja
Daugybę metų pirkėjai labiausiai mėgsta ledus vafliniais indeliais, tačiau į rinką grįžta ir vadinamieji ledai ant pagaliuko. S.Dilys sako, kad populiariausi vafliniai puodeliai. Perkamiausi karameliniai ir šokoladiniai ledai. Taip pat labai populiarūs tapo ir ant pagaliuko. Per didžiuosius karščius itin perkami ir vaisiniai.
Kaina atitinka kokybę
Dabar prekybos centruose ledų galima įsigyti nuo 45 centų iki kelių litų. Pasak Panevėžio visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotojo Viktoro Grincevičiaus, ledų kaina priklauso nuo suvartotos gamyboje energijos, žaliavų, ledų sudėtinių dalių, pakavimo medžiagų ir kitų kainų. „Kuo ledai yra brangesni, tuo jų kokybė yra geresnė. Brangesni ledai yra gaminami tik iš natūralių produktų”, – teigia specialistas.
Geriausi ledai – pagaminti iš natūralių produktų.
Nors pagrindines ledų gamybos žaliavas dauguma Lietuvos bendrovių perka šalyje, įvairias specializuotas uogienes, sirupus, saldiklius, tirštiklius ir kitus skonį gerinančius produktus vežasi iš užsienio.
Ledų gamybai dažniausiai naudojami pieno milteliai, pienas, grietinėlė, kiaušiniai. Aromatas, skonis priklauso nuo panaudotų maisto priedų. Labai dažnai naudojami šie natūralūs maisto priedai: įvairios sultys, švieži konservuoti bei džiovinti vaisiai, šaldytos uogos, uogienės, sirupai ir kt. Kuo natūralesni sudedamieji produktai, tuo sveikesni ledai”, – tikina sveikatos specialistas.
Negenda metus
Parduotuvėje norėdami išsirinkti ledus, pirkėjai dažniausiai dėmesį kreipia į pakuotę ar rūšį, dažnai neatsispiria įtaigiai reklamai. Tačiau niekam net nekyla mintis pažiūrėti ledų galiojimo terminą. Daugelis nustebtų pamatę, jog šiandien parduodamų ledų galiojimo laikas baigsis tik kitais metais. Kad produktas išliktų tinkamas vartoti kuo ilgiau, jam gaminti naudojami įvairūs maisto priedai. Tai dažikliai, dirbtiniai saldikliai, antioksidantai ir konservantai. Šios medžiagos sustiprina aromatą, suteikia spalvą ir skonį.
„Ledų realizacija priklauso nuo jų sudėties, tai nurodyta pakuotėje. Šaldytų ledų realizacijos laikas – tik keli mėnesiai”, – teigia V.Grincevičius.
Rizikuoja sveikata
Dažnas vartotojas, išvydęs ant pakuotės maisto priedų tarpvalstybinį kodą, žymimą raide E ir triženkliu skaičiumi, ne visada supranta, ką jis reiškia. Produkte, kurį vasarą itin mėgsta vaikai ir nevengia suaugusieji, yra daug konservantų. Dažniausiai ant ledų pakuočių būna pažymėtos E410, E412, E407. Šie konservantai gali sumažinti cholesterolio kiekį. Taip pat nenatūralūs priedai silpnina imuninę sistemą, skatina organizmo senėjimą.
Pasak specialisto, Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymas nustato maisto produktų tiekiamo į rinką saugą, garantuoja, kad rinkoje būtų tik saugūs produktai. Nuodingų ledų pardavimo vietose nebūna. Jie turi ir reikalingų medžiagų. „Ledai yra didelės energetinės vertės pieno produktas, turintis apie 3,5-4,5% baltymų, 2,8-17% pieno riebalų, sacharozės 12-30%, taip pat kalcio, fosforo druskų, A ir B grupės vitaminų”, – teigia specialistas.
Atitirpę ledai kenksmingi
Dažnai žmonės pirktus ledus nešasi namo. Kartais kelionė šiek tiek užtrunka, o per tą laiką ledai atitirpsta. V.Grinevičius ledus pataria suvalgyti tik nusipirkus.
„Prekyba atitirpusiais ledais, pakartotinai užšaldytais, yra draudžiama. Todėl prieš pirkdami atidžiai pažiūrėkite, ar ledai yra tikrai šaldyti. Ar jie buvo ištirpę, galima matyti – forma tampa deformuota, yra išbėgusio ir sušalusio turinio. Ledai yra priskiriami greit gendančių maisto produktų grupei, todėl jie turi būti laikomi tik minusinėje temperatūroje”, – sakė V.Grincevičius.