Tušti namai irgi kainuoja

Žmonės, ilgam išvykę į užsienį, negali tikėtis komunalinių mokesčių lengvatų už paliktą būstą, nors paslaugomis jie ir nesinaudoja.

Daugelis mokesčių skaičiuojama ne nuo gyventojų skaičiaus bute, o nuo buto ploto. O šildymo bei temperatūros palaikymo mokesčių negalima išvengti, nes įstatymai draudžia bute išjungti šildymą ir „gyvatuką”.

Sumokės bankas

SEB Vilniaus banko Klaipėdos filialo Privačių klientų aptarnavimo skyriaus direktorius Vaidas Vyšniauskas sakė, kad išvykę į užsienį gali atsiskaityti už komunalinius mokesčius pagal periodinę pavedimų sutartį. „Klientas užpildo banke pavedimą, nurodydamas, kurią mėnesio dieną kokią sumą kaskart pervesti į paslaugų teikėjų sąskaitas”, – paaiškino V.Vyšniauskas.

Kitas būdas, anot jo, pačiam klientui internetu pervesti pinigus į paslaugų teikėjų sąskaitas.

Internetu mokėti mokesčius patarė ir „Hansabanko” komunikacijų vadovė Žydronė Lukšytė. Ji taip pat sakė, kad galima sudaryti tiesioginio debeto sutartis dėl atsiskaitymų už kabelinės televizijos, saugos tarnybos, mobiliojo ryšio bei šalto vandens tiekimo ir nuotekų kanalizavimo paslaugas. Tai yra bankas, gavęs sąskaitą iš paslaugų teikėjo, perveda mokesčius iš kliento indėlio.

Pasak komunikacijų vadovės, mokesčius galima sumokėti ir telefonu. Ši paslauga kainuoja 4,99 lito per mėnesį. Klientas, paskambinęs banko nurodytu numeriu, gali ne tik sumokėti mokesčius, bet ir padaryti kitus pavedimus ir sužinoti savo sąskaitos likutį.

Išlaidų neišvengs

Namus prižiūrinčios bendrovės ir bendrijos neturi teisės atleisti nuo eksploatavimo mokesčių, kai buto savininkas išvyksta į užsienį.

Bendrovės „Debreceno valda” direktorė Vida Kistenienė teigė, kad dažniausiai išvykusieji į užsienį savo butus išnuomoja. Kai kurie patiki būsto priežiūrą artimiesiems ir pažįstamiems.

Anot direktorės, išvykusieji vis tiek turi mokėti už bendrą elektros sunaudojimą, kiemo valymą, administravimo ir kitus mokesčius, skaičiuojamus nuo buto ploto.

„Kai kurie butų savininkai, ilgą laiką gulėję ligoninėse, bandė nemokėti mokesčių, skaičiuojamų nuo buto ploto. Tačiau tiek iš Seimo, tiek iš kitų organizacijų gavo atsakymus, kad nėra galimybės atleisti nuo komunalinių mokesčių”, – sakė V.Kistenienė.

„Šlapios” skolos

Ne visuose butuose yra įrengti buitiniai vandens apskaitos prietaisai. Tokie klientai už vandenį ir nuotekas moka pagal nustatytas normas. Jiems, išvykstant į užsienį, ypač svarbu susitarti su vandens tiekėjais, kad nebūtų skaičiuojami mokesčiai.

Bendrovės „Klaipėdos vanduo” Pardavimų departamento direktorius Dangeras Aleksandrovas sakė, kad ilgam laikui išvykstantiems iš savo namų reikėtų apie tai raštu pranešti bendrovei. Rašte reikėtų nurodyti ir planuojamą sugrįžimo terminą. „Ypač svarbu, kad praneštų butuose neturintys vandens skaitiklių. Nepranešusiems bus sunku įrodyti, kad niekas bute negyveno. Todėl gali būti priskaičiuota suma pagal vandens suvartojimo normatyvą – vienam asmeniui keturi kubiniai metrai šalto ir trys kubiniai metrai karšto vandens per mėnesį.

D. Aleksandrovo teigimu, neturintiems skaitiklių vanduo bute yra išjungiamas ir dedamos plombos. Kai asmuo grįžta, vanduo vėl įjungiamas, patikrinus plombas.

Departamento direktorius patarė pranešti apie ilgalaikę išvyką ir tiems gyventojams, kurie turi bute skaitiklius, tada nekiltų problemų bendrovės specialistams, tikrinantiems skaitiklių rodmenis butuose.

D.Aleksandrovas priminė, kad jau dvejus metus bendrovėje galima pasirašyti tiesioginio debeto sutartį. „Mes patys teikiame bankams sąskaitas, o jie nurašo lėšas iš kliento sąskaitų”, – paaiškino departamento direktorius.

Dujas reikia išjungti

Gamtinių dujų naudotojams, išvykstantiems ilgam laikui į kitas šalis, patariama laikinai išjungti bute dujas, kad neįvyktų nelaimė.

Bendrovės „Lietuvos dujos” Klaipėdos filialo Pardavimų skyriaus viršininkas Regimantas Nausėda paaiškino, kad išvykstantiems ilgesniam laikui reikėtų išjungti dujas. „Mūsų specialistai išima skaitiklį ir įdeda akles. Tai padeda išvengti dujų nutekėjimo ir avarijų. Dujos išjungiamos už 60 litų ir už tiek pat vėl pradedamos tiekti”, – paaiškino viršininkas.

Anot jo, išjungus dujas nebereikia mokėti „pastovios kainos”, tai yra trijų litų kiekvieną mėnesį. Šį mokestį moka tie, kurie per metus sunaudoja per 90 kubinių metrų dujų.

Pasak viršininko, jei dujos nebus išjungtos, „pastovią kainą” teks mokėti iki kitų metų vasario, kol dujininkai perskaičiuos mokesčius pagal suvartotą kiekį per praėjusius metus.

Avansas už elektrą

Jei klientas, išvykdamas svetur, pageidauja, elektros energijos tiekėjai gali išjungti elektrą.

Akcinės bendrovės Vakarų skirstomųjų tinklų (VST) ryšių su visuomene atstovė Renata Saulytė sakė, kad ilgam laikui išvykus į užsienį bute ar name galima laikinai išjungti elektros energiją. „Akcinės bendrovės VST buitiniai klientai turėtų kreiptis į juos aptarnaujantį miesto bendrovės skyrių, ten užpildyti prašymą, nurodant tikslią datą, nuo kada elektros energijos tiekimas turėtų būti nutrauktas ir kada vėl sugrąžintas”, – paaiškino atstovė spaudai.

Pasak jos, kliento prašymu, laikinai nutraukiant elektros energijos tiekimą, mokėti šią paslaugą teikiančiai VST bendrovei nereikia. Prašyme nurodytą dieną įjungiant elektros energijos tiekimą, už šią paslaugą bendrovei reikia sumokėti 23,6 lito.

R.Saulytė paaiškino, kad išvykstantys, tačiau nenorintys namų palikti be elektros energijos, pavyzdžiui, dėl signalizacijos už elektrą, gali susimokėti avansu.

„Mokant avansu, galima preliminariai suskaičiuoti, kokie elektros energiją naudojantys prietaisai veiks išvykus, kiek elektros energijos jie sunaudos. Tada bus aišku, kiek mokėti avansu. Jei klientas permokėjo, jo pinigai niekur nedings – bus apmokamos būsimos sąskaitos už sunaudotą elektros energiją.

Šildymo neišvengs

„Klaipėdos energijos” Šilumos perdavimo ir rinkodaros departamento direktorius Virginijus Zutkis sakė, kad nėra galimybės išjungti buto šildymą ar neskaičiuoti mokesčių už temperatūros palaikymą. „Vandens šildymo kaina yra dvinarė. Vieną dalį klientai moka už šilumos energiją, sunaudotą karštam vandeniui paruošti name, o kitą – už temperatūros palaikymą – vadinamąjį gyvatuko mokestį”, – paaiškino V.Zutkis.

Departamento direktorius patarė naudotis elektronine bankininkyste. Jis prognozavo, kad nuo liepos bus galima sudaryti tiesioginio debeto sutartį atsiskaitymui už karštą vandenį bei buto šildymą aštuoniuose Lietuvos bankuose. Nuo rugpjūčio bus galima „Klaipėdos energijos” sąskaitas rasti internete.

V.Zutkis sakė, kad būsto savininkai gali atsiskaityti už bendrovės paslaugas avansu. „Vienas klientas, išvykęs į užsienį, yra sumokėjęs iš anksto. „Klaipėdos energijos” specialistai daro užskaitas pagal faktiškai sunaudotą šilumos kiekį”, – paaiškino direktorius.

Vigantas Danilavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.