Vėliava virto tiesiog gėlių darželiu

Biržų rajono vadovai, greičiausiai išsigandę Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos protestų bei nepalankios visuomenės nuomonės dėl pataikavimo Rusijai, tyliai pakeitė savo poziciją.

Vytauto gatvėje esančiose Antrajame pasauliniame kare žuvusių sovietinių karių kapinėse Rusijos federacijos vėliavos spalvomis – balta, mėlyna ir raudona – žydėjęs gėlynas prieš kelias dienas tapo kitoks.

Rajono vadovams paliepus, gėlės priešais raudona žvaigžde pažymėtą paminklą buvo persodintos.

Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų rajono skyriaus pirmininkas Povilas Stakionis, vakar iš „Panevėžio ryto“ korespondentės sužinojęs, kad Rusijos vėliavos miesto centre nebėra, ji virto paprasta gėlių klomba, pareiškė manąs, jog pasiekta nedidelė moralinė pergalė.

Persodino per pačią kaitrą

Karių kapinėse esantį gėlyną „perdažė“ Biržų komunalinio ūkio darbuotojai. Jie rovė iš vietos vienos spalvos gėles ir jas perkėlę į kitą vietą sodino, vėliau laistė.

Darbininkai keiksnojo valdžią, kuri tokius darbus nurodė dirbti per pačią sausrą ir karštymetį. Jie baiminosi, kad persodintos gėlės nenuvystų, tačiau valdininkų pageidavimą įvykdė.

„Kaip čia atsitiko, kad rajono merui gėlės kapinėse nebėra šventos, jei taip staiga nutarė jas persodinti? O gal rinkimai artėja?“ – tai matydami svarstė praeiviai.

Kiti piktinosi, kad gėlės tapo politinių intrigų įkaitėmis.

„Reikėtų visų šalių, kurių kapinės yra mūsų rajone, ambasadoms taip dirbti, tai nereikės piktintis, kad kažkas kapines sutvarkė geriau ar gražiau. O rajono valdžiai aklai nevykdyti kitų pageidavimų, turėti savo galvą, tuomet ir nekils nereikalingų aistrų“, – kalbėjo biržiečiai.

Pareikalavo gėles pakeisti

„Panevėžio rytas“ prieš savaitę rašė, kad politiniai kaliniai ir tremtiniai pasipiktino išvydę, kad sovietinių karių kapinių centre įrengtoje klomboje susodintos gėlės atkartoja Rusijos federacijos vėliavos spalvas.

P.Stakionis tada tvirtino, kad tai pataikavimas Rusijai ir pasityčiojimas iš netoliese esančio Nepriklausomybės paminklo, kuriam niekaip nesurandama garbingesnės vietos.

Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų rajono skyrius iš karto sukvietė savo narių posėdį ir įteikė rajono merui Regimantui Ramonui raštišką reikalavimą gėles pakeisti.

Patenkino ambasadoriaus norą

Paaiškėjo, kad rajono vadovai, nurodę gėles susodinti būtent taip, patenkino Rusijos ambasadoriaus Lietuvoje pageidavimą. Praėjusiais metais šios kapinės buvo sutvarkytos ambasados skirtomis lėšomis. Aplinkos tvarkymui pinigų skiria rajono savivaldybė.

Dar rudenį klomba buvo apsodinta Rusijos vėliavos spalvų našlaitėmis, tačiau spalvos skyrėsi neryškiai, tad niekas neatkreipė dėmesio. Pavasarį klombą apsodinus ryškiomis sprigėmis, iškart paaiškėjo, kad tai – vėliava.

Komentuodamas Rusijos vėliavos atsiradimą miesto centre rajono meras R.Ramonas prieš savaitę „Panevėžio rytą“ tikino, kad kapinės, kaip ir gėlės jose, yra šventas dalykas, o jis nieko blogo nematąs, jog gėlės susodintos būtent taip.

Gerbti derėtų visas vietas

„Noriu pakritikuoti rajono merą, kuris aiškino, kad gėlės kapinėse šventos. O kur tos gėlės ar kapinės nešventos? Biržų girioje, kur apleisti sukilėlių paminklai, ar Gerkiškėse, kur nulaužyti ir išniekinti kryžiai?

Centrinėje miesto aikštėje, kur per Naujuosius puošiamos eglutės ir laistomas šampanas, eglės irgi šventos, krauju aplaistytos, nes čia juk sušaudytų partizanų lavonai gulėjo“, – vakar sakė P.Stakionis.

Jo manymu, jei jau gerbiame rusų karių palaidojimo vietas, tai turėtume gerbti ir kitas: vėliavos spalvomis apsodinti Medeikiuose esančias vokiečių karių kapines, Pakamponyse – žydų sušaudymo vietą, Vilniuje – prancūzų karių palaidojimo vietas.

Pagarba visiems mirusiesiems, pasak P.Stakionio, turėtų būti vienoda ir skoninga.

Gyvi žmonės – svarbesni

Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantienė neneigė, kad po to, kai pasirodė publikacijos spaudoje apie Rusijos vėliavos spalvomis pražydusią gėlių klombą ir politinių kalinių bei tremtinių protestus, buvo sušauktas pasitarimas. Spręsta, ką daryti.

„Gėlės gėlėmis, mirusiųjų atminimas yra svarbus, bet svarbiausia – gyvi žmonės. Jei kažkas blogai jaučiasi, reikia taisytis. Ypač, kai tai padaryti nesunku“, – sakė P.Prašmantienė.

Direktorė teigė, kad prieš sodinant gėles nebuvo pagalvota, jog kai kam tai sukels neigiamų asociacijų.

„Juk ir svastika turi ne tik Hitlerio partijos reikšmę, ir sovietų vėliavoje buvusi žvaigždė turi kitokią prasmę. Mes, sovietiniai žmonės, deja, tik tokias asociacijas įžvelgiame“, – svarstė pašnekovė.

Pasak P.Prašmantienės, visame pasaulyje gerbiami kapai. Kaip pavyzdį ji nurodė Šiaulių rajoną, kur tebestovi sovietų kareivio su vaiku skulptūra, ji perdažyta baltai, sutvarkyta aplinka.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.