Italai jautėsi nusipelnę pergalės, prancūzai – neverti pralaimėjimo

Italijos rinktinės pergalė pasaulio futbolo čempionate Vokietijoje į Romos gatves išvedė šimtus tūkstančių džiūgaujančių žmonių. Prancūzų nesėkmė finale taip pat išginė šios šalies futbolininkų gerbėjus į Paryžiaus Eliziejaus laukus, tačiau jų įsiūčiui malšinti prireikė policijos pajėgų.

Vakar Prancūzijos futbolo aistruolius pasiekė ir gera žinia – jų numylėtinis Zinedinas Zidanas paskelbtas geriausiu pasaulio čempionato žaidėju ir jam įteiktas „Auksinis kamuolys“. 34 metų futbolininkas geriausiu pasaulio čempionato futbolininku pripažintas pirmą kartą ir, ko gero, paskutinį – jis paskelbė apie karjeros pabaigą.

Auksinė 18 karatų 36,6 cm aukščio pasaulio čempionų taurė po įteikimo Italijos futbolininkams buvo grąžinta į FIFA seifą Ciuriche, kur lauks kito čempionato. Italai namo išsivežė taurės kopiją.

Pavadino teroristu?

Vakar jau rašyta, kad pasaulio čempionais tapę Italijos futbolininkai Prancūziją nugalėjo po 11 m baudinių serijos 5:3. Normalus rungtynių laikas ir pratęsimas baigėsi 1:1.

110-ąją minutę už smūgį galva Markui Materaciui į krūtinę iš aikštės buvo pašalintas prancūzų lyderis Zinedinas Zidanas. Šis saugo poelgis buvo pagrindinė pokalbių tema ir prancūzų spaudoje, ir po finalo mačo spaudos konferencijoje.

Beveik visuose prancūzų žiniasklaidos rašiniuose buvo užduodamas tas pats klausimas: „Kodėl tu taip pasielgei, Zizu?“ Tiesaus atsakymo į šį klausimą vakar dar nebuvo. Aišku tik tai, kad Z.Zidaną iš pusiausvyros išvedė jam iš paskos ėjęs ir kažką ilgokai kalbėjęs M.Materacis.

Vakar pasirodė pranešimų, kad Z.Zidanas nesusitvardė po to, kai italas jį pavadino teroristu ir prakalbo apie iš Alžyro kilusio jo tėvo priklausomybę kabilams. Įžeidimas nacionaliniu pagrindu ir Alžyre, ir Prancūzijoje yra laikomas itin rimtu, todėl, kai kurių prancūzų televizijų teigimu, Z.Zidano reakcija nereikėtų stebėtis.

Komandos draugai gynė kapitoną

„Manau, vienintelis žodis, kurį vertėtų pasakyti dabar Zizu, yra „ačiū“. Tikiuosi, su manimi sutiks ne tik prancūzai, bet ir viso pasaulio futbolo gerbėjai“, – sakė Tjeris Anri.

„Prasibrauti iki pasaulio čempionato finalo – didelis pasiekimas. Todėl padėkokime Zidanui, kad jis sugrįžo į rinktinę. Be jo mes nebūtume atėję iki šio mačo“, – antrino ir Vilis Sanjolis.

Z.Zidaną gynė ir ne vienas futbolo specialistas. Garsus olandų treneris Dikas Advokatas „Sport-express“ dienraščiui teigė, kad jeigu Materacis blogai atsilieptų apie jo tėvą ar motiną, ir jis nedvejodamas italui trenktų.

Treneris buvo nusivylęs

„Zidano pašalinimas tapo siaubinga akimirka. Iki to momento žaidėjai jau buvo atidavę visas jėgas ir tiesiog negalėjo atakuoti. Buvo nemalonu stebėti, kai P.Zizu palieka aikštę. Šventai tikėjau, kad jis turėtų iškelti virš galvos pasaulio čempionų taurę, – emocingai kalbėjo Prancūzijos rinktinės treneris Raimonas Domenekas. – Kodėl Zizu taip pasielgė, reikia klausti jo paties. Aš nenoriu nei jo teisti, nei ginti. Bet, patikėkite, labai sunku susivaldyti, kai dvi valandas kažkas tau nuolat daužo kojas. Iš dalies Zidaną aš galiu suprasti“.

„Futbole būna, kad atakuoji 80 minučių, bet pralaimi rungtynes. Nesiteisinu, nes viską suprantu. Paskutinėmis pratęsimo minutėmis mums labai trūko Zidano, jo netektis labai atsiliepė komandos žaidimui. Galima sakyti, kad jo pašalinimas sudaužė mūsų viltis, nes italai akivaizdžiai laukė baudinių serijos“, – tęsė R.Domenekas.

Jis dar kartą pakartojo, kad jo komandai sėkmę reikštų tik pergalė finale: „Mes esame nusivylę, kad pralaimėjome. Pagal rungtynių eigą turėjome laimėti, nes žaidėme neblogai. Bet čempione tapo Italija“.

Italai jaučiasi atsiskaitę

Italijos rinktinės strategas Marčelas Lipis tvirtino, kad iškovota pasaulio čempionų taurė – pats svarbiausias jo gyvenimo įvykis.

„Pripažįstu, kad kai kuriais momentais varžovai žaidė geriau. Bet jie mus įveikė 2000 metų Europos finale, nors to nebuvo verti. Tad dabar mes atsiskaitę, – sakė M.Lipis. – Didžiuojuosi savo žaidėjais, kad anksti praleidę įvartį jie parodė charakterį ir išlygino rezultatą. Dėl traumų ir diskvalifikacijų aš neturėjau galimybių manipuliuoti sudėtimi, todėl baigiantis mačui mums buvo labai sunku. Nepaisant to ir sveikatos problemų, Fabijas Kanavaras pripažintas geriausiu čempionato gynėju, o Džanluka Bufonas tapo tikru finalo didvyriu“.

Jo įsitikinimu, italai laimėjo todėl, kad buvo šaltakraujiškesni: „Tokia įvykių eiga reikalauja didžiulės savitvardos. Sakoma, jog 11 m baudiniai – loterija. Mano manymu, yra ne taip. Jeigu tu žinai, ką ir kaip daryti, būtinai laimėsi. Mes ėjome mušti baudinių šaltomis galvomis ir už tai buvome apdovanoti“.

Po pergalės užmigo tik A.Pirlo

Geriausiuoju finalo rungtynių žaidėju pripažintas italų saugas Andrea Pirlo.

„Mes iki šiol nesuvokiame, ką padarėme čempionate, nenorime atsibusti. Mūsų komanda – labai vieninga ir labai norėjo parsivežti trofėjų namo, – kalbėjo futbolininkas. – Šįvakar mes tikėjomės viską išspręsti per pagrindinį laiką, bet kai nepasisekė, parodėme viską, ką galime, ir net daugiau. Nežinau, iš kur atsirado tiek energijos. Laimei, aš buvau vienas iš nedaugelio, kuriam pasisekė užmigti pergalės naktį“.

Vartininkas Dž.Bufonas sakė, kad išsipildė jo didžioji vaikystės svajonė – laimėti pasaulio taurę.

Italų kapitonas Fabijas Kanavaras labai džiaugėsi, kad pasaulio čempionatą jiems pavyko laimėti Vokietijoje: „1990 metais vokiečiai laimėjo Italijoje, o dabar mes atsirevanšavome, iškovoję taurę jų šalyje“.

Finalo dalyvių šalyse – skirtingos nuotaikos

Italijos sostinė Roma tarsi sprogo tik tada, kai F.Kanavaras iškėlė virš galvos pasaulio taurę. Griaudėjo petardos, žmonės klykė „mes – čempionai“ arba siuntė po velnių Zidaną. Antikinėje Romos dalyje finalą didžiuliuose ekranuose stebėjo maždaug pusė milijono žmonių.

Italų pergalė Romoje buvo švenčiama iki paryčių.

Prancūzų gerbėjai, nusivylę finalo baigtimi, Paryžiuje surengė masinius neramumus. Manoma, kad į Paryžiaus gatves išėjo maždaug 100 tūkstančių piktai nusiteikusių sirgalių. Didžiausi neramumai vyko pačioje Paryžiaus širdyje – Eliziejaus laukuose. Policijos pareigūnai, negalėdami sutramdyti chuliganų, buvo priversti panaudoti ašarines dujas.

Žurnalistai – už Z.Zidaną

Nepaisant to, kad už smūgį varžovui Z.Zidanas nebaigė svarbiausio mačo, jo žaidimas ir sugebėjimai buvo įvertinti – jis pripažintas geriausiu pasaulio čempionato futbolininku ir jam įteiktas „Auksinis kamuolys“.

Pasaulio čempionate akredituotų žurnalistų apklausoje Prancūzijos rinktinės kapitonas surinko 2012 balsų, aplenkęs Italijos rinktinės kapitoną Fabiją Kanavarą (1977) bei geriausiu finalinio mačo futbolininku pripažintą dar vieną italų žaidėją Andreą Pirlo (715).

Pasaulio čempionu tapęs Džanluidžis Bufonas buvo pripažintas geriausiu čempionato vartininku.

Rezultatyviausio futbolininko prizas „Auksinis batelis“, kaip jau skelbta, atiteko bronzos medalius pirmenybėse iškovojusios Vokietijos rinktinės puolėjui Miroslavui Klosei. Jis įmušė 5 įvarčius. Iš viso pasaulio čempionate per 64 rungtynes buvo pelnyti 147 įvarčiai – vidutiniškai po 2,29 per mačą.

„Garbingo žaidimo“ („Fair Play“) prizą pasidalijo Brazilijos bei Ispanijos vienuolikės. Brazilai tokį įvertinimą gavo jau ketvirtąjį kartą, ispanai – pirmąjį.

Per 64 čempionato rungtynes žaidėjams buvo parodytos 305 geltonos bei 28 raudonos kortelės.

Futbolo mačus stadionuose stebėjo 3 milijonai 367 tūkstančiai žiūrovų – vidutiniškai po 52 609 per rungtynes.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.