Madingos užuolaidos iš senolės spintos

Skandinavai ir olandai nemėgsta langų puošti užuolaidomis, o lietuviai be jų dar sunkiai įsivaizduoja namus, – tad užuolaidų verslas klesti. Siūlomas vis didesnis audinių asortimentas, įmantresni modeliai, o mados idėjos dažniausiai atkeliauja iš Vakarų.

Palyginti su kitomis Europos šalimis, užuolaidų mada į Lietuvą ateina daug vėliau. Tai, kas užsienyje nebepopuliaru, pas mus – naujovė arba plačiai vartojamas produktas. Šiais ir kitais metais vyraus dvi pagrindinės mados kryptys – iš prabangių modernių audinių siūtos ir rankų darbo detalėmis dekoruotos užuolaidos.

Naujausios mados tendencijos

Kaip sako bendrovės „Užuolaidų studija“ dizainerė Miglė Glebuvienė, pirmajai krypčiai priskiriami įvairių faktūrų sintetiniai glamžyti, gofruoti, plėšyti, deginti, karpyti ar metalizuoti audiniai, pagaminti naudojant sudėtingas technologijas.

Pasak jos, antrajai priklauso į madą sugrįžtantys jau pamiršti ir mūsų senelių kartos dievinti siuvinėjimai ant šilko, drobės, aksomo, tiulio ar organzos, įvairiausi rankų darbo nėriniai, pynimai, mezginiai. „Viena karščiausių naujienų – lygus ar įvairiais raštais margintas pliušas“, – pasakoja dizainerė.

Tačiau Kauno užuolaidų salono „Mijola“ vadovė tvirtina, jog pliušinis audinys visiškai nepopuliarus. Pasak jos, žmonės audinius ir užuolaidas dažniausiai renkasi atsižvelgdami ne į madas, o pagal piniginės storį.

Šiuo metu populiariausi audiniai yra tafta, šilkas ir organza. Pernai labai madingu buvęs linas šiemet ir toliau puikuojasi ant lietuvaičių langų. Vis dažniau žmonės pageidauja plonus organzos ir brangiai kainuojančio aksomo audinius puošti Swarovski kristalais. Tai dar viena naujovė.

Madingiausia – mėlyna spalva

Šiemet itin madingi didelėmis arba mažomis gėlėmis, įvairiomis geometrinėmis figūromis, spiralių motyvais marginti užuolaidiniai audiniai. Taip tarsi įkūnijama romantika ir atkartojama praėjusio šimtmečio mada. Kaip visada, madingi ir populiarūs rytietiškais motyvais marginti audiniai.

Be to, pasak Glebuvienės, užuolaidinių audinių raštų įvairovėje pirmauja eglutės formas primenantys motyvai. Jie dažniausiai siuvinėjami ant storesnių audinių.

Prie formų ir raštų įvairovės specialistai pataria derinti ir šį sezoną madingiausias mėlyną ir žalią spalvas. Vis dėlto lydere tapo mėlyna spalva bei jos atspalviai – nuo dangaus žydrumo iki šaltos smaragdo ar jūros. Antroje pozicijoje įsitvirtina žalia – tai žolės, įvairiausių lapų, alyvuogių atspalviai. Ir toliau madinga išlieka ruda bei įvairiausi žemės tonai – nuo smėlio iki chaki atspalvių.

Nesensta ir klasikiniai raudoni, rožiniai, pilki bei juodi spalviniai tonai, jie visada madingi ir populiarūs.

Galima eksperimentuoti

Tačiau aklai vaikytis užuolaidų madų nereikėtų. Net ir madingiausia užuolaida, jei ji bus neskoningai suderinta su namų aplinka ir joje vyraujančiomis spalvomis, gali tapti įkyria, dėmesį blaškančia ar net erzinančia detale. Svarbiausia nepamiršti, kad jūsų pasirinktas audinys, užuolaidų modelis, spalvos turi derėti prie interjero.

„Užuolaidų studijos“ dizainerė Glebuvienė tvirtina, kad audinių spalvos, jų faktūra, drapiruotė bei dekoravimo detalės turi stilistiškai derėti tarpusavyje ir bendrai patalpoje. Jas reikia derinti prie sienų, baldų ir prie detalių, kurių kambaryje daugiausia. „Žinoma, galima daryti ir spalvinį kontrastą kambaryje, tačiau į šį darbą reikia žiūrėti atsakingai. Jei vyrauja juoda spalva ir norite pakabinti baltas užuolaidas, to per mažai. Kambaryje turi būti ir keletas kitų baltų detalių, pavyzdžiui, baltas kilimas“, – pataria dizainerė.

Derinti prie stiliaus

Prie klasikinio stiliaus interjero dera tiek prabangaus audinio, tiek rankų darbo dirbiniais puoštos užuolaidos. Paprastai žmonės renkasi gėlėtas, dryžuotas šilkines užuolaidas, jas paįvairina parišimais, raukiniais. Papildomai dedami ritinėliai, petnešėlės, labai populiarūs dekoratyviniai žiedai.

Rytietišku stiliumi dvelkiančiuose namuose labiausiai dera rytų motyvais dekoruotos, masyvios užuolaidos. Ypač populiaru kabinti japoniškas širmas ir jų sistemas, kurios siuvamos iš didelių audinio gabalų. Jos valdomos panašiai kaip žaliuzės – traukiant virvelę audinys slankioja į abi puses.

Modernistiniam minimalistiniam stiliui tinkamiausios jau minėtos širmos ir romanetės, jos itin dera prie stiliui būdingų plokštumų, jų neardo, priešingai – pratęsia. Kabinamos ir glamžyto ar metalizuoto audinio užuolaidos.

Oranžinė trukdo miegoti

Renkantis užuolaidas reikia apsispręsti, kokią funkciją kambaryje jos atliks. Vaikų kambariui ieškokite spalvingo ir sintetinio audinio užuolaidų, kai kurie vaikai natūralaus pluošto gaminiams alergiški. Jei norite suteikti žaismingumo, naudokite įvairių detalių – prisiūkite kišenę, raištelių. Paauglio kambaryje drąsiai galite kabinti romanetę, ji neužima daug vietos, vizualiai didina langą.

Romanetes galite kabinti ir svetainėje, taip pat širmas ir tradicinius dieninių, naktinių ir tarpinių užuolaidų derinius.

Daugiausia dėmesio patariama skirti renkantis užuolaidas miegamojo kambariui. Dizaineriai rekomenduoja kabinti ryškias raudonas arba kitokios spalvos, prie pagalvių ir lovatiesės priderintas užuolaidas. Jei kambarys šviesus, tinka šviesių spalvų tonai. Tik nereikėtų piktnaudžiauti oranžine spalva, nes ji blaško dėmesį, trukdo miegoti.

Kainuoja brangiai

Madingos ir šiuo metu populiarios bei prestižiniuose salonuose pagal individualius užsakymus siuvamos užuolaidos kainuoja brangiai. Jų kainos vienam 2 metrų pločio ir ilgio langui gali svyruoti nuo 1000 iki 10 tūkst. litų, nelygu pasirinktas audinys, jo kiekis, užuolaidos modelis, pakabinimo konstrukcija bei langų dydis.

Tada, jei turite dviejų aukštų namą ir norite visus langus papuošti užuolaidomis, šis malonumas kišenę gali paploninti 20 ir daugiau tūkst. litų, jei dviejų ar trijų kambarių butą – 15 tūkst. litų ir daugiau.

Žinoma, galima rasti ir pigesnių. Mažesniuose ar mažiau žinomuose salonuose pigiausios užuolaidos gali kainuoti nuo 200 litų, o jei siūsite pas siuvėją, galbūt pavyks sutaupyti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

One Response to Madingos užuolaidos iš senolės spintos

  1. Aironas

    Modernistiniam stiliui romanetės idealus variantas, ypač svetainėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.