Vis daugiau ne tik individualių valdų savininkų, bet ir daugiabučių gyventojų savo aplinką gražina gėlynais ir dekoratyviniais augalais
Grožį prie namų kuriantys žmonės – individualių namų savininkai ar bendrijų gyventojai – tai daro su meile, savaip puoselėdami jaukumą, savo susikurtose erdvėse „apgyvendindami” dekoratyvinius augalus, gėlynus, įvairius meninius akcentus.
Vietoje lysvių – gėlynai
„Savo namų sklypelyje viską padarėme patys, – sako Kovo 11-osios gatvėje gyvenanti Regina Jurgelionienė. – Kai daugiau kaip prieš keturiasdešimt metų įsigijome žemės sklypą, kartu su vyru nusprendėme: jame nebus daržo lysvių, o augs tik dekoratyviniai augalai ir gėlės. Taip ir gyvenome apsupti žalumos, savomis rankomis puoselėjome kiekvieną žemės lopinėlį”.
Svogūnų, krapų ar burokėlių, pasakoja namo šeimininkė, šeima nusiperka turguje ar parduotuvėje, užtai visiems malonu paganyti akį į daugybę dekoratyvinių krūmų, medžių, gėlių. Gera pasėdėti tarp jų pasislėpus nuo saulės kaitros, ištiesti kojas pievelėje, kurioje baltuoja dobiliukai, mėlynuoja čiobreliai, dūzgia bitės.
Ponia Regina jau šešeri metai našlė, kartu su vyru kurtą grožį dabar ji puoselėja su sūnumi Ričardu, marčia Ramute ir vaikaičiais. Vyras Pranas, sako moteris, buvo didelis gamtos entuziastas, visuose sklypo kampeliuose likę jo rankų pėdsakai. Mėgo su augalais eksperimentuoti: juos skiepydavo, kryžmindavo, originaliai komponuodavo. Šeimininkė atkreipia dėmesį į sodą puošiančią didžiulę sidabrinę eglę, kuri, įskiepyta į paprastąją, atrodo lyg tikra viso sklypo karalienė. Sklype puikuojasi ir ant stiebų neįprastai suformuoti kadagiai, kanadinės eglaitės, rutulinės ir geltonosios tujos, puskiparisiai, kukmedžiai. Tai – tik dalis Jurgelionių sodyboje augančių medžių ir krūmų, kurių šeimininkė galėtų išvardyti per šimtą. „Pažiūrėkite, šiemet pirmą kartą žydės juka, – nedažnai žiedus sukraunančiu augalu džiaugiasi ponia Regina. – O po žiemos patyriau nuostolių – iššalo mėlynasis puskiparisis”.
Žiedų gausa nuo pavasario iki rudens
Ekonomistės, dabar pensininkės, R.Jurgelionienės sodyba miesto konkurse ne kartą yra buvusi tarp lyderių, ji viena gražiausiai tvarkomų Gričiupio seniūnijoje. „Mano sodelis – mieliausias kampelis, kurį turiu, – sako R.Jurgelionienė. – Atsikėlusi rytą apeinu visas valdas, paraviu, palaistau, pakalbinu augalėlius. Vakare vėl tęsiu savo darbus”. Moteris sako beveik visą sezoną nepaleidžianti iš rankų žirklių – augalus, pasak jos, reikia nuolat karpyti, formuoti, tada jie bus gražūs ir vešlūs. Ponios Reginos sode nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens žydi gėlės – vienmetės ir daugiametės, kurių daugumą daigų šeimininkė užsiaugina pati.
Septintokas Laurynas ir trečiaklasė Monika sakė, kad per atostogas, kai niekur neišvažiuoja, jiems smagiausia pasiausti močiutės puoselėjamame sode. „Vaikai netingi ir paravėti, ir palaistyti, jie – mano didžiausi pagalbininkai”, – sako nuo mažens vaikaičius prie darbo ir grožio pratinanti moteris.
Vienybės gatvės gyventojų Violetos ir Liubomiro Paulauskų nuosavo namo valdos – irgi ne mažiau tvarkingos ir estetiškos. Visame kieme aplink namą žydi daugybė įvairiaspalvių gėlių, žaliuoja vešlūs dekoratyviai krūmai, šakas svarina vaismedžiai. „Visą šį grožį su vyru puoselėjame daug metų, – sako ponia Violeta. – Vyras architektas yra visų idėjų „generatorius”, o aš padedu jas įgyvendinti”. Moteris sako, kad gražioje aplinkoje smagiau gyventi, galėdami abu su vyru padirbėti meniškai išpuoselėtoje sodyboje jie jaučiasi sveikesni. Paulauskų kieme ne tik daug žalumos, bet ir poilsio akcentų – šeimininkams patinka pailsėti tarp medžių ištiestame hamake, pasisūpuoti patogiuose krėsluose. „Dar šią vasarą esame numatę įsirengti nedidelį baseinėlį, apsodinti jį gėlėmis”, – pasakoja V.Paulauskienė.
Jauku gali būti ir prie daugiabučio
Gražioje aplinkoje smagu gyventi ne tik privačių valdų savininkams, bet ir gyvenantiesiems daugiabučiuose. Tvirtovės al. 2 įsikūrusios namų bendrijos „Žiburėlis” gyventojai tai ypač gerai supranta. Ant jų namo kabanti lenta liudija, kad šios bendrijos aplinka – viena pavyzdingiausiai tvarkomų visame mieste.
„Pripratome prie grožio ir jau atrodo, kad kitaip gyventi negalėtume”, – sako bendrijos pirmininkė Aldona Juodelienė. Penkiaaukščio namo teritoriją juosia spalvingi gėlynai, daugybė spygliuočių, lapuočių, kitokių krūmų. Jų, sako bendrijos pirmininkė, priskaičiuotum ne mažiau kaip šimtą rūšių. Daugumos butų balkonus puošia svyrančių pelargonijų, surfinijų, lobelijų ir kitokių gėlių loveliai.
Lauko gėlynuose labiausiai mėgsta darbuotis pensininkė Nastutė Jungėlaitė, dėl kurios darbštumo gėlės žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Mokytoja pensininkė Anelė Sargūnienė sako, kad pavasarį lauke gera pasėdėti po žydinčiomis vyšniomis, alyvomis, pasigėrėti bijūnais, jazminais ir kitokiais dekoratyviniais krūmais. Ponios Anelės kaimynė Genovaitė Jakutienė irgi mano panašiai: „Neįsivaizduoju, kad būtų galima gyventi kitaip. Išeini į lauką ir pasijunti lyg vaikščiotum po parką”.
Namo gyventojai mėgsta pasėdėti tarp krūmų įrengtoje pavėsinėje, čia išgerti arbatos ar paprasčiausiai pasikalbėti. Janinos Rakauskienės atėjusi aplankyti dukra Rasa su vaikais sakė, kad kitose bendrijose, kad ir toje, kurioje gyvena ji, tokios gražiai sutvarkytos aplinkos nepamatysi – nėra tuo besirūpinančių entuziastų.
„Žiburėlio” bendrijos narės neslepia: vieniems daugiabučio gyventojams reikia grožio, kitiems jis nerūpi. Kai prieš kelis dešimtmečius kūrėsi pedagogų gyvenamųjų namų bendrija, naujakuriai su entuziazmu ėmėsi tvarkyti aplinką, ją išgražino, apsodino medžiais ir krūmais. Iki šiol namo senbuviai tebesaugo išpuoselėtą aplinkos jaukumą, tačiau naujieji gyventojai paprašyti patalkinti, pavyzdžiui, pavasario darbuose, dažnai numoja ranka.