Pilies festivalio šauklys Vilniaus senamiestyje paskelbs šūkį „Žemutinėj pily šiandien šventė!”, kviečiantį miesto gyventojus ir svečius burtis į renginio atidarymo šventę.
Pirmą kartą Vilniuje Lietuvos valstybingumo (Mindaugo karūnavimo) dienos proga vyksta naujas renginys – Pilies festivalis, nukeliantis mus į renesanso epochą, kuomet sostinėje klestėjo amatai, mecenuojami didžiojo Lietuvos kunigaikščio; jo dvare skambėjo linksma muzika, sukosi šokėjų rateliai, balso stygas virpino pirmųjų operų solistai, puotų dalyvius stebino akrobatai ir žonglieriai.
Norėdami kuo plačiau supažindinti su valdovo dvaro kultūra, organizatoriai į festivalį įtraukė plačiausiai tą laikotarpį atspindinčius muzikinius ir kultūrinius renginius bei amatų mugę. Šie renginiai nemokami.
Pirmoji festivalio dalis – muzikinė koncertinė, pristatanti renesanso ir ankstyvojo baroko muzikinę kultūrą: rūmuose gyvavusių senosios muzikos kapelų instrumentinę muziką, šokius, operą, vokalinės ir instrumentinės muzikos solo atlikėjus, vėliavininkų, karių pasirodymus, rūmų ceremonialą. Muzikinę kultūrą pristato Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos senosios muzikos ansambliai.
Antroji dalis – amatų mugė, eksponuojanti renesanso ir baroko laikų dvaro materialinę kultūrą, atkuriamą šiuolaikinių meistrų: kalvių, juvelyrų, puodžių, stiklių, audėjų, siuvėjų, odininkų, batsiuvių, knygrišių ir kt. Renesanso laikais Vilnius buvo vienas iš svarbiausių ne tik LDK, bet ir Europos šalių amatų centras, aukšto lygio meistrų miestas.
Trečioji dalis – dvaro kultūros autentikos demonstravimas atnaujintoje Lietuvos valdovų rūmų archeologinių radinių ekspozicijoje. Paroda organizuojama Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3 a), minint dLk Aleksandro Jogailaičio 500-ąsias mirimo metines.
Festivalio organizatorius – Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija – siekia supažindinti visuomenę su pagrindiniu Lietuvos valstybės istoriniu centru – Vilniaus pilimis ir Lietuvos valdovo dvaro materialinės ir dvasinės kultūros paveldu bei jo atkūrimo galimybėmis.
” Tikimės, kad informatyvus ir atraktyvus festivalis, tapęs kasmetiniu renginiu, pritrauks ne tik vilniečius, bet ir sostinės svečius. Ateityje jis apjungs jau turinčius tradiciją edukacinius kultūrinius renginius ir taps trijų sostinių – Kernavės, atkuriančios akmens a. epochos – XIV a. paveldą, Trakų, visuomenei pristatančių XIV – XV a. paveldo atkūrimą, ir Vilniaus, kuriančio XVI – XVII a. Lietuvos valdovo dvaro kultūros įvaizdį – festivaliu, ” – žadėjo Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos vadovė Audronė Kasperavičienė ir festivalio koordinatorė Daiva Steponavičienė.