Šiemet prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsikūrė departamentas, koordinuosiantis ne tik visuomenės sveikatos centrų (VSC) darbą, bet ir kuruosiantis specialistus, dirbsiančius nuo kitų metų prie savivaldybių administracijų planuojamuose steigti biuruose.
Taip norima sumažinti didėjantį traumatizmą ir augantį gyventojų sergamumą lėtinėmis bei onkologinėmis ligomis. Skelbiama, jog išskirtinis dėmesys bus skiriamas vaikų sveikatinimui ugdymo įstaigose.
Valdininkų nepadaugėjo
„Įsteigus Visuomenės sveikatos departamentą (VSD) nepagausėjo valdininkų gretos, kaip kad buvo skelbta, nes jis suformuotas iš SAM darbuotojų, – „Vakarų ekspresui” situaciją komentavo jo vadovas Audrius Ščeponavičius. – Departamentui tiesiog buvo priskirtas ministerijai priklausęs Visuomenės sveikatos priežiūros skyrius.”
Kam reikalingi visuomenės sveikatos biurai, kai yra VSC? „Šalies gyventojų sergamumas nemažėja, gyvenimo trukmė neilgėja, neįgalumas lieka neįveikiamas, – dėstė VSD vadovas. – Naudojamės pažangiausiomis technologijomis ir pasiekimais medicinos srityje, o gyventojų sveikata nestiprėja. Tai – esminės priežastys, kodėl pradėta reformuoti visuomenės sveikatos priežiūros sritis; įsteigtas departamentas, o netrukus ims kurtis ir biurai.”
Tikslai
Pasak A. Ščeponavičiaus, pradedamų įgyvendinti pasikeitimų tikslai – išanalizuoti, kodėl šalies gyventojai linkę sirgti vienomis ar kitomis ligomis. Kad žmonės būtų sveikesni, planuojama įgyvendinti ilgalaikes prevencines programas, rengti akcijas. Šį darbą atliks prie savivaldybių administracijų įkurti visuomenės sveikatos biurai.
Beje, biuruose dirbsiantys specialistai gyventojus konsultuos jiems rūpimais sveikatos klausimais.
Nuo kitų metų viešojo maitinimo įstaigose bus uždrausta rūkyti. Tačiau, anot A. Ščeponavičiaus, vien draudimais nieko nepasieksime. „Rūkaliams reikia padėti atsikratyti šio žalingo įpročio, – pažymi jis. – Biuruose dirbantys specialistai ne tik patars, kur kreiptis, bet ir pasirūpins, jog žmogui būtų suteikta pagalba. Tokiu pat principu būtų sprendžiamos ir alkoholizmo bei narkomanijos problemos.”
Praėjusį ketvirtadienį Vyriausybė pritarė visuomenės sveikatos strategijai, kurioje numatyta per 2007-2008 metus šalyje įsteigti 10 visuomenės sveikatos biurų. Jų veikla būtų priartinta prie vietos bendruomenės.
Parlamentarai pritarė tam, jo vietinė valdžia turi žinoti, kokiomis ligomis dažniausiai serga jų žmonės, kur reikia dėti daugiau pastangų, siekiant išvengti, tarkim, užkrečiamųjų ligų protrūkio.
Pasak VSD vadovo, tokius duomenis galima gauti tik nuolat ir pagal nustatytus rodiklius stebint savo aplinką bei analizuojant gyventojų susirgimų priežastis.
Lygiuojamės į Europą
Reforma palies ir apskrityse veikiančius VSC. Iš keliolikos Lietuvoje veikiančių laboratorijų ketinama palikti keturias – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Šis sprendimas motyvuojamas laboratorinių tyrimų kokybės gerinimu.
„Tai, jog sustiprėjo valdžios dėmesys visuomenės sveikatos išsaugojimui – sveikintinas dalygas, – sako Klaipėdos VSC direktorius Rimantas Pilipavičius. – Svarbiausia, kad sveikatinimo ir prevencinėms programoms įgyvendinti miesto biudžete atsirastų finansinė eilutė.”
Klaipėdos savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė dienraščiui sakė, kad šiuo metu aktyviai diskutuojama dėl ketinamų steigti biurų modelio bei jų veikimo principo. Aišku viena, jog jie perims dalį VSC funkcijų. „Apskrityse esantys VSC dabar yra pavaldūs SAM ir atlieka kontroliuojančias bei vykdomąsias funkcijas, – komentavo J. Asadauskienė. – Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, visuomenės sveikata turi būti rūpinamasi ir savivaldos lygmenyje. Todėl dalis VSC atliekamo darbo bus perduota prie merijų įsikursiančioms tarnyboms.”