„Alfa.lt“: kas nugalės – profesionalumas ar šou?

Mažiau nei du mėnesiai – tiek laiko liko iki naujojo LNK realybės šou „Alfa.lt“ starto. Betgi dar neprasidėjęs projektas sukėlė spėlionių, kaip realybės šou autoriams pavyks suderinti profesionalumą ir pramogą.

Idėja rengti realybės šou apie žurnalistus LNK kūrybos direktoriaus Lauryno Šeškaus galvoje sukosi dar kuriant pirmąjį „Barą“. „Manau, žmonėms įdomi ši „virtuvė“, mat žurnalisto profesija yra per daug mistifikuota. Žurnalistai įsivaizduojami tarsi mistiniai herojai, galintys iš medžio iškelti kačiuką ar nuversti ministrą. Reikia parodyti, kad jie kartu yra tik žmonės“, – pasakoja Šeškus.

„Alfa.lt“ kūrybinė grupė šiuo metu svarsto 18 žmonių, norinčių dalyvauti realybės šou, kandidatūras: nuo moksleivių iki profesionalių žurnalistų.

Norėdami dalyvauti atrankoje kandidatai turėjo užpildyti anketas bei parašyti maždaug puslapio ilgio rašinį viena iš 3 temų: „We are the winners of „Eurovision“, „Kodėl Lietuva neturi kosmonautų“, „Kodėl blondinėms (-iams) nepadeda Dievas“.

„Alfa.lt“ – žurnalistikos įžymybių konkurentas?

Patekusieji į realybės šou, gyvens ir kurs tikroje redakcijoje. Šou žiūrovai su projekto dalyvių darbų rezultatais galės susipažinti per internetą: vertinti rašinių kokybę, rašyti komentarus. Pora realybės šou atrankoje dalyvaujančių studentų LŽ teigė, esą Šeškus sakęs, kad Alfa.lt portalas turintis tapti konkurentu Lietuvos naujienų agentūroms bei vienam populiariausių internetinių portalų Delfi.lt. Pats Šeškus tokių žinių nepatvirtina, tik lakoniškai tarsteli: „Jei taip bus, labai gerai!“ Pasak prodiuserio, LNK portalą kuria todėl, kad tai lengviausiai prieinama vieta skelbti realybės šou dalyvių kūrinius.

Šiame internetiniame puslapyje bus įvairiausių temų, kurias siūlys kas savaitę renkamas naujas „Alfa.lt“ vyriausiasis redaktorius. Jis savaitės pabaigoje atleis 2 darbuotojus, iš kurių vieną žiūrovai savo balsais galės vėl sugrąžinti į šou.

Nuplagijuoti kriterijai?

Tačiau Šeškus teigia, kad skirtingai nei į kitus LNK organizuotus realybės šou, į „Alfa.lt“ atranką atėjo žmonės, tiksliai žinodami, ko siekia. „Šiaip nebuvo tokių, kurie į realybės šou eitų aklai: vieni projekte dalyvauja dėl profesinės karjeros, kiti – dėl geros nuotaikos“, – vardija prodiuseris.

Dalyviai turėtų turėti žurnalistinių gabumų: valdyti žodį, turėti greitą reakciją, bendrą išsilavinimą ar bent sugebėti prisitaikyti prie greitai kintančios situacijos. Kita vertus, LNK siekia sukurti žiūrovams patrauklų produktą, tad vien vertinimas „gerai rašo“ atrankos komisijos neįtikins – kandidatas, pasak Šeškaus, turi būti ir smagus TV auditorijai.

Internetiniame projekto puslapyje publikuojami atrankos į realybės šou rašinio reikalavimai. Kaip LŽ sakė Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto (ŽI) direktorė Audronė Nugaraitė, jie beveik žodis žodin nukopijuoti nuo stojamųjų į ŽI kūrybinio konkurso rašinio reikalavimų. „Suprantu, kad mes genialiai sugalvojome, bet egzistuoja autorių teisės ir kiti dalykai, ypač, kai prieš tai parašyta, kad nebus vertinami nuplagijuoti darbai!“ – juokiasi Nugaraitė.

Prieštaravimų realybės šou?

Kalbėdama apie dar neprasidėjusį LNK projektą, Nugaraitė mato ir prieštaravimų. ŽI direktorei įdomu, kaip „Alfa.lt“ dalyvius konsultuos buvęs BBC žurnalistas Nicholas Jonesas. „Pasižiūrėjau kolegos Joneso biografiją ir prisiminiau, kad pastaruosius savo gyvenimo metus jis paskyrė viešiesiems ryšiams. Jis – puikus šios srities specialistas, tačiau kartu ir geras žurnalistas. Iš tikro įdomu, ką jis pasakys „Alfa.lt“ auklėtiniams“, – kalbėjo Nugaraitė.

Šeškus LŽ prasitarė, kad šou dalyviai bus mokomi ne tik žurnalistinio darbo ypatumų, bet ir tinkamo elgesio su žiniasklaida: kaip pateiki medžiagą, ką daryti, kad nebūtum „prispaustas“ žurnalistų klausimų, kitų viešųjų ryšių subtilybių.

Realybės šou rengėjai norėtų, kad čia dalyvautų trims tikslinėms auditorijoms atstovaujantys žmonės: moksleiviai, žurnalistikos studentai bei dirbantys žurnalistai. „Jeigu organizatoriai galės šias auditorijas suvaldyti ir parodyti, kaip žurnalisto amatu verčiasi profesionalai, tie, kurie studijuoja, ir tie, kurie yra atėję iš gatvės, bus labai įdomu pažiūrėti ir palyginti. Kita vertus, kaip suderinti žurnalistikos pagrindus: profesionalams nebereikia žurnalistikos pagrindų, tiems, kurie mokosi, aktualesnė praktika ir žinių taikymas, o būsimiems studentams viską pasakoti reikia pradėti nuo Adomo ir Ievos, nes šiuo metu mokyklose nieko apie žurnalistiką nekalbama“, – svarsto ŽI direktorė.

Tuo tarpu „Alfa.lt“ prodiuseris teigia, kad antrą kartą išgirsta informacija dar niekam nepakenkė, o žinių bei patirties skirtumai išsilygins savaime, kaip ir kiekvienoje redakcijoje.

Greitas maistas, greitos žinios

Pasibaigus projektui, portalas Alfa.lt liks veikti ir toliau, jame turėtų darbuotis realybės šou dalyviai. Šeškus negalėjo atsakyti, ar 8 savaičių pakanka paruošti žmogų, kad jis galėtų profesionaliai rengti informaciją. „Gal ne – nežinau! Daug priklauso nuo žmogaus, be to, atrankoje dalyvauja ir jau dirbančių žmonių – tai nebus visiems pirmas kartas“, – tikina LNK kūrybos direktorius.

Nugaraitė, kalbėdama apie įvairius greituosius kursus, sako besilaikanti principo „greitas maistas – greiti pinigai – greitas išsilavinimas“. Pasak ŽI direktorės, tokiu principu šiandien pasaulyje rengiami įvairių profesijų atstovai, taip pat ir žurnalistai, tačiau ji įsitikinusi, kad per porą mėnesių išdėstyti žurnalistikos pagrindų neįmanoma. „Jeigu jie norės per 2 mėnesius išmokyti tik kaip rašyti konkretaus žanro rašinį – kodėl gi ne? Bet jeigu bus siekiama supažindinti su žurnalistikos vertybėmis, etika, kontekstu, žiniasklaidos misija, funkcijomis ir visu kitu, kas yra neatsiejama nuo rašymo, tada, manau, „Alfa.lt“ bus tik greitos, bet ne išsamios žinios“, – tvirtina žurnalistus rengiančios įstaigos vadovė.

Šeškus LŽ negalėjo nurodyti, kokių disciplinų paskaitų klausysis greitojo reagavimo žurnalistų būrio nariai, motyvuodamas, kad ne jis atsakingas už realybės šou dalyvių studijas. Tačiau paprašius nukreipti pas reikiamą asmenį, „Alfa.lt“ prodiuseris sakė: „Aš gal ignoruosiu šį klausimą, nes vedėjo neišduosime iki pirmojo eterio“ s

Žurnalistu gali būti bet kas?

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininko Dainiaus Radzevičiaus manymu, didžiausias „Alfa.lt“ projekto iššūkis yra atsakyti į klausimą, ar žurnalistu gali būti bet kas, ar norint verstis šia profesija užtenka pagrindinių įgūdžių, ar vis dėlto reikia mokėti daugiau, nei vien gražiai atrodyti, kalbėti ar rašyti. „Mano pozicija paprasta – bet kuriame darbe svarbiausia yra kvalifikacija ir kompetencija. Šie dalykai neįgyjami per dieną, savaitę ar mėnesį! Projektas parodys, jog greitai parašyti žinutę, kad ji būtų skaitoma, arba gražiai užrašyti antraštę, sukomponuoti straipsnį įmanoma. Betgi vargu ar per keletą savaičių galima žmogui duoti tokį išsilavinimą, kuris padėtų ne tik būti tarpininku pranešant visuomenei apie svarbiausius reiškinius ir įvykius, bet tai daryti kompetentingai ir atsakingai. Tam, mano galva, reikia daugiau negu vien techninių įgūdžių“, – LŽ sakė Radzevičius.

LŽS pirmininkas bei ŽI direktorė Nugaraitė tikisi, kad „Alfa.lt“ turės teigiamos įtakos ugdant visuomenės raštingumą bei kritiškumą žiniasklaidos atžvilgiu. „Norėčiau, kad šis projektas būtų glaudžiai susijęs su atsakomybe bei etiškumu, ko šiandien kartais stinga ir pačiai žiniasklaidai, nes laisvas žodis pirmiausia susijęs su atsakomybe! Tiesa, realybės šou žanras tarsi neįpareigoja justi atsakomybę, bet tai jau laidos kūrėjų reikalas“, – vylėsi Nugaraitė. Kolegei pritarė ir Radzevičius, tikėdamasis, kad šiuo projektu siekiama ne tik aukštesnių reitingų televizijai, bet ir supažindinti visuomenę su žurnalistikos virtuve.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Žiniasklaida su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.