Moterys į savo sveikatą kreipia per mažai dėmesio ir neateina laiku pasitikrinti, tvirtina gydytojai. Tačiau, kaip išsiaiškino vienos vilnietės skundą tyręs Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius, dėl to kaltę turėtų prisiimti ir patys Sveikatos apsaugos sistemos organizatoriai.
Į Seimo kontrolierių kreipėsi vilnietė, profilaktiniam krūtų patikrinimui Pylimo poliklinikoje turėjusi siuntimą. Telefonu jai buvo paaiškinta, kad už šią paslaugą teks sumokėti 18 litų, tačiau atvykusi sužinojo, kad siuntimas pasenęs, o už procedūrą pareikalauta virš 80 litų.
Tuo pasipiktinusi moteris prašė Seimo kontrolierių išsiaiškinti dabar egzistuojančią prieštaringą tvarką, kai net rizikos grupėje esančios moterys yra siuntinėjamos nuo vieno gydytojo pas kitą, priverstos gaišti eilėse. Taip joms sudaromi dirbtiniai sunkumai, nors visur moterys agituojamos rūpintis savo sveikata. Pareiškėjos nuomone, pigiau būtų pacientėms, turinčioms socialinį draudimą, nemokamai atlikti patikrinimo procedūrą, nei paskui iš tų pačių draudimo įmokų ilgai gydytis ligoninėje.
Vilniaus teritorinės ligonių kasos specialistai aiškinosi minimo skundo aplinkybes. Anot jų, konsultacija pacientei nebuvo suteikta, kadangi ji pateikė prieš dvejus metus nekokybiškai užpildytą siuntimą, todėl jai ir buvo pasiūlyta gauti naują siuntimą arba susimokėti už paslaugą.
Savo atsakyme Seimo kontrolieriui Sveikatos apsaugos ministerijos laikinoji valstybės sekretorė R.Vaitkienė paaiškino, kad šiuo metu siuntimo galiojimo laikas juridiškai nėra reglamentuotas, tačiau, vadovaujantis protingumo principu, gydytojo specialisto konsultacija turėtų būti teikiama po vizito pas gydytoją, kuris pagal kompetenciją ištiria ligonį bei sprendžia dėl konsultacijos poreikio. Anot valdininkės, per dvejus metus galėjo pasikeisti pacientės sveikatos būklė ir siuntimas pas gydytoją specialistą tapti netikslingu.
„Tokį R.Vaitkienės teiginį tegaliu pavadinti cinišku. Žinoma, per dvejus metus metus ligonis gali ir numirti, tad ir problemos neliks. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad dėl kažkokių priežasčių sveikatos apsaugos sistemoje nunyko praktika kviesti rizikos grupėje esančius piliečius privalomam patikrinimui. Man pareigūnė nurodė nemažai parengtų ir finansuojamų programų dėl krūties vėžio profilaktikos Lietuvoje, tačiau jos gali ir likti tik gražiomis iniciatyvomis, jei, kaip nurodo patys medikai bei pacientai, patekti pas gydytoją gana sunku, didelės eilės, specialisto konsultacijos tenka laukti 3-4 mėnesius. Noriu priminti, kad Europos socialinė chartija nurodo, jog kiekvienas žmogus turi teisę naudotis visomis priemonėmis, sudarančiomis galimybę pasiekti aukščiausią, kokį tik galima sveikatingumo lygį”, – nurodo Seimo kontrolierius.
Onkologai teigia, kad vien anksti diagnozuoti ligą nepakanka – turi būti suderinti ir visi tolesni veiksmai: vien Vilniaus universiteto Onkologijos institute, kaip žiniasklaidai teigia jo atstovai, ligoniams onkologo konsultacijos dabar reikia laukti apie 3 mėnesius, tad jei radiologas mamografinio tyrimo metu įtaria naviko užuomazgas, moteris tolesnio tyrimo ir gydymo laukia mažiausiai kelis mėnesius, o per tą laiką iš užuomazgų gali užaugti jau daug didesnis navikas.
Gydytojai nurodo, kad dabar egzistuojančios kvotos jų veiksmus riboja, o dėl to kenčia pacientai. Toms moterims, kurioms įtariama onkologinė liga, turėtų būti laisvas kelias tolesnei diagnostikai ir gydymui, tačiau realiai to nėra.
Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, Seimo kontrolierius R.Valentukevičius vilnietės skundą pripažino pagrįstu ir kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą prašydamas imtis skubių priemonių susidariusiai situacijai ištaisyti.
Deja, siandien ne viena moteris susiduria su panasia problema…musu gydytojai skelbia, kad galima pasitiktinti, privaloma profilaktiskai, bet kiek atveju, kai moterys nueina pasitikrinti ir is ju pasijuokiama ko cia atejo be reikalo, kokias eiles tenka islaukti…kam graziai sneket???bent patyletu tada…