Nūdien vyresnio amžiaus padavėjų retai kur galima pamatyti, šias aptarnavimo pozicijas yra užėmęs jaunimas. Restoranų atstovai teigia iš vyresniųjų nesulaukiantys pageidavimų dirbti padavėjo darbą.
„Pizza Jazz” prie savo kolektyvo kviečia prisidėti jaunus ir entuziastingus žmones”. Tokio turinio skelbimas mirga šio picerijų tinklo interneto svetainėje.
„Šis pranešimas pažeidžia lygių galimybių nuostatas”, – konstatuoja Lygių galimybių plėtros centro projetų koordinatorė Vilana Pilinkaitė-Sotirovič, mat potencialus darbuotojas diskriminuojamas dėl amžiaus – jei šis nejaunas, jo niekas ir nekviečia.
Neatitinka poreikių
Visų viešojo maitinimo tinklų atstovai tvirtina, kad į juos vyresni žmonės dėl padavėjo darbo tiesiog nesikreipia. Restoranų grupės „Fortas” rinkodaros vadybininkas Kęstutis Markevičius mano, kad vyresni žmonės padavėjo darbą laiko neprestižiniu, todėl į jį ir nesiveržia. „Pas mus daugiausia dirba jaunimėlis, todėl vyresni žmonės nelabai jaukiai jaučiasi. Padavėjo darbas jaunatviškas, o vyresnieji labiau žiūri tokio, kuris jam labiau tiktų”, – išvedžioja Markevičius. Jis teigia, kad „Fortas” ieškojęs brandesnių žmonių, tačiau liko it musę kandęs. „Per visą laiką tik keletas jų kreipėsi dėl darbo”, – teigia Markevičius.
Nesulaukiančios vyresnių žmonių pageidavimo dirbti padavėjais teigė ir „Pizza Jazz” direktorė Eglė Šimoniūtienė bei „Čilijos” personalo vadovė Aušrinė Arcišauskaitė.
„Vyresni žmonės siekia daugiau nei padavėjo vietos, jų poreikiai kitokie. O jaunimas gyvena šia diena”, – priduria tinklo „Mama pica” vadovė Aušra Saikavičienė.
Jauni traukia klientus
Vis dėlto LŽ pašnekovai pripažįsta, kad padavėju labiau įprasta matyti jauną žmogų. „Ko gero, pačiam klientui maloniau, kad jį aptarnauja išvaizdi jaunesnė mergina”, – sako Saikavičienė. Jaunos laibakojės atrodo rimtas argumentas ir Eglei Dilkienei, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdomajai direktorei. „Tačiau taip netūrėtų būti. Tarkim, Italijoje klientus aptarnauja ir senstelėję žmonės, net patys savininkai. Ten atėjęs į restoraną jautiesi it užsukęs į svečius”, – pasakoja Dilkienė.
Pilinkaitei-Sotirovič tokia padėtis aptarnavimo sferoje kelia įtarimų, ar nediskriminuojami žmonės dėl amžiaus. „Juk vyrauja stereotipas, kad padavėja būtų jauna ir pritrauktų daugiau klientų”, – sako Pilinkaitė-Sotirovič.
Jeigu tai, kad padavėjas turi būti jaunas, laikytume taisykle, būtinai rasime ir išimčių. Antai 12 metų veikiančio Vilniaus restorano „Markus ir Ko” klientus aptarnauja ir jauni, ir vyresni žmonės. Kolektyve yra net per penkiasdešimt metų perkopęs barmenas-padavėjas. „Mes vertiname patirtį ir įgūdžius, – sako restorano direktorė Snieguolė Buinevičienė. – O teiginys, kad padavėjo profesija neprestižinė, nepagrįstas”.