Į kyšininkavimo skandalą įsivėlusio pareigūno likimą spręs teismas

Vakar Panevėžio apygardos prokuratūra atidavė teismui baudžiamąją bylą dėl policijos pareigūnų nusikaltimų valstybės tarnybai. Teisiamųjų suole atsidūrė ir piktnaudžiavimu tarnyba bei kyšininkavimu kaltinamas dabar jau buvęs Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Deimantas Simanavičius.

Ikiteisminį tyrimą šioje policijos korupcijos byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdyba. Ikiteisminį tyrimą organizavo, kontroliavo ir jam vadovavo apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Audrius Leonavičius.

Visą byloje surinktą medžiagą išnagrinėjęs prokuroras nusprendė, kad joje surinkta pakankamai įrodymų ir bylą jau galima perduoti teismui. Prokuroras džiaugėsi, kad STT pastangomis buvo atskleistos pareigūnų nusikalstamos veikos. „Lieka tikėtis, kad ir teismas šias veikas įvertins tinkamai ir skirs teisingą bei pelnytą bausmę. Šį byla bus gera pamoka kitiems pareigūnams ir skatins juos sąžiningai ir deramai atlikti savo pareigas. Nusikaltusiuosius būtina bausti“,- sakė A.Leonavičius.

Didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusioje piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšininkavimo byloje kaltinimai yra pareikšti net vienuolikai asmenų. Tarp jų ir buvusiam rajono Policijos komisariato Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkui 43 metų Deimantui Simanavičiui, pastaruoju metų dirbančiam darbų vykdytoju AB „Panevėžio gatvės“.

D.Simanavičius kaltinamas padaręs net 12 nusikalstamų veikų: kyšininkavimas, piktnaudžiavimas tarnyba, tarpininko kyšininkavimas. Kitiems asmenims pareikšti kaltinimai pagal LR BK 227 str. (papirkimas).

Papirkimu kaltinami dar du policijos pareigūnai: Panevėžio miesto ir rajono pataisos inspekcijos vyresnysis inspektorius Valentinas Kalpakovas ir Panevėžio rajono Policijos komisariato Viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus patrulis Albertas Tolušis.

Korupcija buvo gerai organizuota

PB jau rašė apie rajono Policijos komisariate klestėjusią korupcijos sistemą ir čia dirbusių pareigūnų sulaikymą.

Pirmąkart visuomenė apie tai buvo informuota dar rudenį, spalio mėnesį, kai per Policijos dieną buvo sulaikyti kyšio paprašę ir jį iš neblaivaus vairuotojo paėmę du rajono policijos komisariato patruliai. Jau tuomet šią bylą ėmusiems tirti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnams kilo įtarimų, kad komisariate gali veikti gerai organizuota korupcijos sistema.

STT vadovo Povilo Urbšio teigimu, įvairaus lygio korupcija policijoje suklestėjo valdžiai susirūpinus, kad per avarijas keliuose žūsta daug žmonių, o jų kaltininkai vis dažniau būna neblaivūs vairuotojai, bei sugriežtinus tokių asmenų kontrolę. Nesąžiningi pareigūnai iš karto pasinaudojo esama situacija. Vieni pinigus iš prasižengusių vairuotojų pradėjo imti tiesiog kelyje. Vairuotojai, savo ruožtu, nepavykus susitarti su policijos patruliais kelyje, ėmė ieškoti būdų palenkti savo pusėn pareigūnus, svarstančius jų bylas ir skiriančius baudas.

Pasak P.Urbšio, buvusio Viešosios tvarkos skyriaus viršininko D.Simanavičiaus ir kitų pareigūnų sulaikymas pernai spalį atskleidė, kokia iš tikrųjų situacija buvo susidariusi policijos komisariatuose.

Nusikalsti skatino ir pavaldinius

STT Panevėžio valdybos pareigūnai ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad, būdamas Viešosios tvarkos skyriaus viršininku, D.Simanavičius, siekdamas turtinės naudos ir priimdamas kyšius, kai kuriems vairuotojams, kurie vairavo transporto priemones būdami sunkaus ar vidutinio girtumo, skirdavo mažesnes nei įstatyme numatyta baudas, nors pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą privalėjo atimti teisę vairuoti.

Taip pat D.Simanavičius, kurio viena pagrindinių tarnybinių funkcijų buvo saugaus eismo priežiūra, darydavo jam pavaldiems pareigūnams įtaką, skatindamas juos paleisti nenubaustus kai kuriuos pažeidėjus, neužfiksuoti jų padarytų Kelių eismo taisyklių pažeidimų (transporto priemonės vairavimo esant lengvam girtumui, greičio viršijimo ir pan.).

Be to, įtariama, jog D.Simanavičius paėmė nedidelės vertės kyšius iš pareigūnų, žadėdamas jiems pasinaudoti savo pažintimis ir padėti tarnybiniais klausimais – pervesti tolesnei tarnybai iš Panevėžio miesto vyriausiojo policijos komisariato į rajono komisariatą ar gauti teisę vairuoti specialios paskirties transporto priemones.

Prieš suėmimą – septyni patikrinimai

Tokio aukšto pareigūno kaip D.Simanavičius sulaikymas, įtarus korupcija ir kyšininkavimu, sukrėtė daugelį jo buvusių bendradarbių. Po šių įvykių rajono policijos komisariate net teko atlikti psichologinio mikroklimato tyrimą.

Aštuoniolika metų ir keturis mėnesius Vidaus reikalų sistemoje dirbęs D.Simanavičius per tą laiką buvo gavęs keturias pražangas, tačiau jo darbo rezultatai taip pat buvo įvertinti pagyrimais, piniginėmis premijomis ir apdovanojimais net 36 kartus.

Komunikabilus, nuoširdžiai bendraujantis pareigūnas prabangoje neskendėjo – gyveno kukliai. Tuometinio jo viršininko Sergejaus Smirnovo teigimu, D.Simanavičius buvo toks kaip visi: turėjo ir pliusų, ir minusų. Jokios informacijos iš operatyvinių tarnybų, nei skundų ar anoniminių skambučių iš gyventojų nebuvo gauta.

Tiesa, S.Smirnovas pripažino, kad per dvejus metus iki D.Simanavičiaus sulaikymo buvo atlikti net septyni tarnybiniai patikrinimai dėl jo darbo. Ne kartą operatyviniuose susirinkimuose jis buvo svarstytas už netinkamą pavaldinių kontrolę. 2004-ųjų vasario mėnesį už jam pavaldžių pareigūnų blogą kontrolę D.Simanavičiui buvo pareikšta pastaba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.