Darbo partijoje trankomos durys ir byra ašaros

Sulaukę prokurorų įtarimų dėl neskaidrios finansinės veiklos ir netekę buvusio lyderio Viktoro Uspaskicho „darbiečiai“ pradeda krikti

Vakar Darbo partija (DP) oficialiai tapo įtariamąja baudžiamojoje byloje dėl galimos neskaidrios finansinės veiklos. Tačiau Generalinė prokuratūra uždraudė laikinajai partijos pirmininkei Loretai Graužinienei atstovauti DP ikiteisminiame tyrime, mat ji yra liudininkė šioje byloje.

Po pietų atmosfera gerokai įkaito ir Seimo DP frakcijoje. Su durų trankymais ir ašaromis mėginta Graužinienę atstatydinti iš frakcijos seniūnės pareigų. Sprendimo priėmimas atidėtas šiandienai. Tačiau dalis „darbiečių“ grasina, kad jeigu nebus imtasi radikalių permainų partijos vadovybėje, jie sustabdysią narystę arba visai paliksią DP.

Įtampa augo

Neramumai Seimo DP frakcijoje prasidėjo antradienį, kai Generalinė prokuratūra atsiuntė pranešimą apie DP pateikiamus įtarimus, o Rusijoje jau antrą mėnesį viešintis partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas atsiuntė atsistatydinimo pareiškimą.

Kai kuriuos „darbiečius“ supykdė seniūnės bandymas nuo jų nuslėpti prokurorų raštą. Apie jį DP frakcijos nariai sužinojo iš žurnalistų vakare, nors raštas gautas rytą. Antradienį skubiai sušauktame frakcijos posėdyje Graužinienė jau sulaukė kritikos.

Aistros dar labiau įsiplieskė užvakar. Aptariant DP vadovybės susitikimą su prezidentu Valdu Adamkumi laikinoji partijos vadovė, pasak kai kurių Seimo narių, jiems neatskleidė svarbiausių pokalbio detalių, vietoj to ragino susitelkti, neklausyti kitų partijų įkalbinėjimų pereiti pas juos. Bandęs pradėti atvirą diskusiją ir buvęs nutrauktas parlamentaras Skirmantas Pabedinskas išėjo iš frakcijos posėdžio.

LŽ šaltinių teigimu, kiti „darbiečiai“, nepatenkinti Graužinienės vadovavimu, buvo susirinkę Seimo nario Jono Pinskaus sodyboje ir svarstė įvairius permainų DP scenarijus.

Nesuvaldė bendražygių

Vakarykštis frakcijos posėdis iš viso virto santykių aiškinimusi. Nepatenkinti Graužinienės vadovavimu „darbiečiai“ nutarė pasitikrinti savo jėgas. Idėją į frakcijos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimą dėl pasitikėjimo seniūne pateikė Bronius Pauža. Sulaukęs vadovybės atkirčio, kad tai neįmanoma, parlamentaras susierzino, trenkė durimis ir paliko posėdį. Jį atsiviję bendražygiai – Pabedinskas ir Vilma Martinkaitienė įkalbėjo grįžti į posėdį ir kovoti – rinkti parašus.

Posėdžiui pirmininkaujančiai Graužinienei sunkiai sekėsi suvaldyti vieną per kitą kalbančius bendražygius. Moteris ragino elgtis protingai – partijai sudėtingu momentu neatskleisti vidaus vaidų, nesukurti įtampos prieš šiandien numatytą DP tarybos posėdį ir ateityje laukiantį suvažiavimą.

Atitolinti balsavimą Graužinienei pavyko tik nesuvaldžius emocijų. Seniūnė vos sulaikydama ašaras atsistojo, trenkė durimis ir išbėgo į balkoną parūkyti. Šią politikę itin retais atvejais galima pamatyti su cigarete. Toks protrūkis išprovokavo užuojautos bangą – pasigirdo siūlymų be reikalo nesipykti, atidėti balsavimą kitai dienai.

Gali išsibėgioti

Seniūnė žurnalistus bandė įteigti, kad nieko neįvyko. Tačiau iš posėdžio išėję „darbiečiai“ garsiai aptarinėjo įvykusius vaidus. Graužinienės nuvertimo iniciatorius Pauža atsisakė kalbėti su žurnalistais, siūlė palaukti šios dienos balsavimo rezultatų. Tačiau kolegoms jis garsiai, juokdamasis postringavo: „O kas man? Aš išeisiu pas socialdemokratus paskui Blinkevičiūtę (buvusią ministrę Viliją Blinkevičiūtę – aut.). Graži moteris, kodėl man neiti“.

LŽ šaltinių teigimu, jei šiandien Graužinienės nuvertimo scenarijus nepavyks, jau seniai kitų Seimo frakcijų viliojami „darbiečiai“ gali pradėti rimtai krikti. Kalbama, kad 10-15 parlamentarų gali palikti frakciją.

Įtariamųjų sąrašas

Vakar Generalinėje prokuratūroje apsilankiusi Graužinienė su advokatu Valdemaru Bužinsku sužinojo, kad DP įtariama neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ir turtą pateikimu, siekiant išvengti mokesčių, bei apgaulingu apskaitos tvarkymu.

Bužinskas LŽ sakė reikalausiąs kuo platesnės revizijos, nes tik turint jos rezultatus būtų galima vertinti įtarimus. Tačiau jis pripažino, kad tokio prašymo vykdymas gali užtrukti ilgai – apie metus.

Tačiau būtent kantrybės laukti tarp „darbiečių“ vis mąžta. Dalis partijos narių vis garsiau reikalauja, kad būtina kuo skubiau įvardyti įtariamus asmenis ir kaip nors nuo jų atsiriboti. Tarp frakcijos narių sklando žinios, kad įtariamųjų sąraše – apie 10 pavardžių. Kai kurių jau apklaustų partijos narių pareigūnai yra prašę pateikti parašo pavyzdžius.

Domėjosi dovana

Vakar Generalinėje prokuratūra dar kartą apklausta Graužinienė.

Ji sakė davusi tik pakartotinius liudijimus. Apie apklausos turinį ji kalbėjo nenoriai. „Tai yra ikiteisminio tyrimo medžiaga ir aš jos nekomentuosiu“, – pareiškė ji.

Graužinienė „atskleidė“ tik prokurorų reikalavimą pristatyti albumą apie Lietuvos bažnyčias. „Klausinėjo apie knygą, kurią gavau kaip dovaną iš partijos. Kažkodėl juos tai labai domina“, – juokdamasi sakė ji.

Advokatas Bužinskas LŽ paaiškino, kad kiek daugiau nei šimtą litų kainavusiai knygai skirtos lėšos buvo įrašytos prie Graužinienės pavardės, todėl ir užkliuvo teisėsaugininkams.

Advokatas ir politikė teigė nieko naujo nesužinoję, nes nėra susipažinę su byla. Jie to nė neprašė prokurorų, esą nujausdami, kad tai būtų bergždžias reikalas.

Jei DP būtų pripažinta kalta, jai gali būti skirta bauda, taikomas veiklos apribojimas arba sustabdymas. Sankcijos partijai gali būti taikomos bylai dar nepasiekus teismo. Tačiau Bužinskas LŽ tvirtino, kad prokurorai kol kas nežada apriboti DP veiklos – areštuoti sąskaitų ar kt.

LŽ žiniomis, DP frakcijos pastaruosiuose posėdžiuose nuolat raminama, kad teisėsaugininkai neparalyžiuos partijos veiklą. Skelbta, kad net sulaukus dalies partijos lėšų arešto, palaikyti politinės jėgos funkcionavimą pinigų vis tiek pakaks.

Tačiau dėl viso pikto partijos vadovybė rezervavo atsarginį partijos pavadinimą „Naujoji darbo partija“. Jei išsipildytų liūdniausios prognozės, DP galėtų veikti kaip naujas politinis darinys.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.