Socialdemokratas Gediminas Kirkilas tikisi, kad atsisėsti į premjero kėdę jam padės seni politiniai priešininkai. Seime jau kuriamas sutarties su konservatoriais tekstas dėl mažumos Vyriausybės palaikymo.
Prezidentas Valdas Adamkus šiandien Seimui pateiks antrąjį socialdemokratų kandidatą į premjero postą – 54 metų laikinąjį krašto apsaugos ministrą Gediminą Kirkilą.
Prezidentūroje neslepiama, kad valstybės vadovas tai darys be didelio optimizmo, tačiau pabrėžiama, jog Adamkus tiesiog neturėjo kitos išeities. Tėvynės sąjungos (TS, konservatorių) atstovai nepanoro formuoti ministrų kabineto. Socialdemokratai su jais jau rengia susitarimą dėl centro kairės mažumos Vyriausybės palaikymo.
Skambino Kubiliui
Prieš susitikdamas su socialdemokratų pasiūlytu kandidatu Adamkus vakar skambino TS lyderiui Andriui Kubiliui ir teiravosi, ar nepasikeitė jo nuomonė dėl valdančiosios koalicijos formavimo, ar konservatoriai palaikytų centro kairės mažumos Vyriausybę.
TS pirmininkas pranešė, kad jų pozicija liko nepakitusi – dešinieji nemato galimybės sudaryti valdančiąją daugumą. Tačiau Kubilius neatmetė galimybės tam tikromis sąlygomis paremti centro kairės mažumos ministrų kabinetą.
Po pietų priėmęs Kirkilą prezidentas jam surengė egzaminą svarbiausiais klausimais ir įteikė būtiniausių keturioliktojo ministrų kabineto darbų sąrašą.
Nors pagal Konstituciją prezidentas dar turi laiko rinkti kandidatą į Vyriausybės vadovus, jis nutarė nedelsti. „Turime pagaliau stabilizuoti padėtį valstybėje. Esu apsisprendęs rytoj (ketvirtadienį – aut.) tą klausimą užbaigti”, – vakar žurnalistams tvirtino Adamkus.
Praėjusį antradienį Seimas atmetė prezidento teiktą socialdemokrato Zigmanto Balčyčio kandidatūrą į premjero postą.
Susitarimas jau rašomas
Pasak Kirkilo, valdančiąją koaliciją Seime ir Vyriausybėje bandys sudaryti socdemai, valstiečiai liaudininkai, Pilietinės demokratijos frakcijos atstovai ir liberalcentristai. Šis blokas Seime turi 53 mandatus.
Partneriai vakar nutarė dėl mažumos Vyriausybės palaikymo derėtis su TS. Seime jau pradėtas rašyti susitarimo tarp frakcijų projektas. Vakar grįžęs iš Prezidentūros Kirkilas nedelsdamas pakvietė pasikalbėti TS lyderį Kubilių. Jie apsikeitė iš anksto parengtais savo sutarties projektų tekstais.
„Tikimės, kad ir prezidentas, ir Kirkilas ras būdų, kaip išeiti iš politinės krizės. Iš nominuoto premjero išgirdome prašymą opozicijai, mūsų partijai ar gal visam Proveržio blokui padėti mažumos Vyriausybės formavimui”, – po susitikimo su socdemų derybininkais sakė Kubilius.
Konservatoriai sieks, kad būsimoji Vyriausybė savo programoje numatytų ryžtingesnę kovą su korupcija, skaidrias Europos Sąjungos pinigų dalybas, prioritetą teiktų šeimos politikai. Opozicija įsipareigotų neskelbti nepasitikėjimo premjeru ir Vyriausybe, bet dėl atskirų ministrų atstatydinimo jie tokio pažado neduoda. TS keliama sąlyga – būsimoje valdančiojoje koalicijoje negali būti Darbo partijos (DP) ar liberaldemokratų atstovų. „Toks susitarimas galiotų iki 2007 metų biudžeto patvirtinimo, – svarstė Kubilius. – Po to jis galėtų būti peržiūrėtas ar net nutrauktas”.
Kairieji reikalauja, kad didžiausia opozicinė frakcija Seime jiems netrukdytų patvirtinti premjerą, Vyriausybės programą ir kitų metų biudžetą. Pasak Kirkilo, pakaktų, jeigu 26 vietas parlamente turintys konservatoriai nedalyvautų balsuojant minėtais klausimais.
Dairosi ir į „darbiečius”
Tačiau konservatorių paramos centro kairės blokui gali nepakakti. Jeigu likusių politinių jėgų atstovai balsuotų prieš Kirkilo kandidatūrą arba susilaikytų, susidarę 60 balsų nusvertų 53 centro kairės bloko balsus. Todėl Kirkilas vakar kalbėjo apie derybas dėl mažumos Vyriausybės palaikymo su kitomis parlamento frakcijomis – pirmiausia Naująja sąjunga. Jis taip pat neatmetė galimybės pasirašyti susitarimą su Seimo „darbiečiais”, jeigu šie sutiktų savo balsais paremti Kirkilo kabinetą. Mainais jiems galėtų būti siūloma išsaugoti kai kuriuos parlamentinių komitetų, apskričių vadovus. Prezidentas Adamkus DP atžvilgiu laikosi kitokios nuomonės. „Valdančiojoje Vyriausybėje Darbo partijai būtų neetiška dalyvauti. Seime jie yra, žmonės juos išrinko, ir nėra jokio mechanizmo juos eliminuoti”, – sakė valstybės vadovas.
Galvose – postai
Nors centro kairės bloko atstovai teigia, kad šiuo metu jiems svarbiausia užsitikrinti paramą kandidatui į premjerus ir Vyriausybės programai, tyliai jau reiškiami norai dėl postų dalybų.
LŽ šaltinių Socialdemokratų partijoje teigimu, jie norėtų ne tik išsaugoti jau turimus ministrų portfelius, bet taip pat vadovauti Ūkio bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms. Pastaroji ministerija jiems reikalinga, kad būtų atiduota „skola” Vilijai Blinkevičiūtei, dėl šio posto net perėjusiai iš Naujosios sąjungos pas socialdemokratus. Ūkio ministerija – strategiškai svarbi. Mainais socdemai sutiktų atiduoti partneriams Krašto apsaugos ministeriją.
„Pilietininkai” sieks išsaugoti Seimo pirmininko postą.
Negaliu isivaizduoti, kaip ir kokiais metodais gali vadovauti ir dirbti pr.ministru zmogus, kuris baiges tik politinius mokslus.Dovanokit, tik durniai tai supranta.Nejaugi ir Prezidenta visai nuseno.