Rusija mažina naftos tiekimą į Lenkijos bendrovės „PKN Orlen” perkamą „Mažeikių naftą”, o Rusijos naftininkai prakalbo apie tai, kad tiekti naftą į Mažeikius yra nenaudinga.
Jau kelerius metus į Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą ir Būtingės terminalą nafta liejosi plačia srove – per parą buvo tiekiama net 50 tūkst. tonų naftos. Tuo tarpu prieš savaitę šie srautai ėmė mažėti. Dabar tiekimas Lietuvai sumažėjo iki 38 tūkst. tonų per parą, rašo dienraštis „Lietuvos rytas „.
„Skaičiai apie gaunamą naftos kiekį gali būti ir teisingi, bet kartu ir klaidingi, darant galutines išvadas”, – sakė vienas iš „Mažeikių naftos” direktorių Redas Kristanavičius.
Pasak jo, jei Rusijos politikai nesukliudys, Mažeikių gamykla liepą gaus per 800 tūkst. tonų žaliavos, kaip ir planuota. Šį mėnesį naftos tiekimo apimtis taip pat turi siekti per 0,8 mln. tonų.
Trečiadienį Rusijos naftos tiekėjo koncerno „LUKoil” viceprezidentas Leonidas Fedunas prakalbo apie tai, kad neva tiekti žaliavą Mažeikių naftos perdirbimo gamyklai šiuo metu yra nenaudinga.
„Žaliavos tiekimas „Mažeikių naftos” perdirbimo gamyklai mums neįdomus. Manau, panašią nuomonę išsakys ir dauguma kitų Rusijos naftos bendrovių”, – sakė L. Fedunas.
Anot jo, dabar yra efektyvesnių naftos tiekimo krypčių, nes žaliavos tiekimo kaina Mažeikiams labai maža ir tiekimo sąlygos blogesnės nei gamykloms Vokietijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje.
Pasak R.Kristanavičiaus, L.Feduno kalbos skiriasi nuo „LUKoil” veiksmų. „Rusijos vamzdynų bendrovės „Transneft” trečiąjį šių metų ketvirtį „LUKoil” prašė leisti
tiekti „Mažeikių naftai” daugiau naftos nei „Transneft” leido”, – sakė „Mažeikių naftos” atstovas.
Nuolatinis pretendentas valdyti „Mažeikių naftą” – koncernas „LUKoil” – tiekia naftą Lietuvai nuo pat 1990 metų. Tiekimo pertrūkių būta tik kai „Mažeikių naftą” valdė su „LUKoil” bendros kalbos neradusi JAV bendrovė „Williams International”. Tada gamyklai teko visai stovėti be darbo.
Lietuvos Vyriausybė „PKN Orlen” naudai trečiadienį turėjo atsisakyti pirmumo teisės išpirkti 53,7 proc. „Mažeikių naftos” akcijų iš Rusijos koncerno „Jukos”. Tačiau sprendimas laikinai atidėtas.