Menų spaustuvės „Atviros erdvės” programa nusitaikė į jaunus, kūrybingus ir nesibijančius laužyti tradicijas scenos profesionalus, kuriems pasiūlė finansinę paramą bei techninę bazę mainais į originalias, aktualias ir provokuojančias idėjas.
28 menininkai ir organizacijos šiemet pateikė paraiškas „Atvirai erdvei”. Atrankoje dalyvavusių projektų spektras platus – nuo tradicinių dramos ir šiuolaikinio šokio spektaklių, miuziklų, pastatymų vaikams iki tarpdisciplininių projektų, sujungiančių įvairius menus. Kai kurių projektų autoriai – veržliomis idėjomis besiskinantys sau kelią jauni menininkai, tuo tarpu kiti – brandūs ir daug pasiekę savo srities profesionalai, kuruojantys kylančius menininkus arba buriantys jaunus talentus į savo komandą.
Įvertinus visus projektus pagal „Atviros erdvės” atrankos kriterijus (idėjų originalumas, sceninis aktualumas ir naujos raiškos formos), atrinkti septyni projektai. Tai Gabrielės Labanauskaitės audiovizualinės poezijos projektas „Tarp…”, Gintaro Liutkevičiaus spektaklis Franco Kafkos apysakos „Metamorfozė” motyvais, Sakalo Uždavinio spektaklis pagal Rolando Schimmelpfennigo pjesę „Moteris iš praeities”, Jono Versecko šokio spektaklis „Srūva. Neliesk”, Loretos Juodkaitės šokio diptichas „Salamandra” (rež. Valentinas Masalskis), Balio Latėno spektaklis pagal Konstantino Stešiko pjesę „M.m. Scenos iš gyvenimo” ir Dalios Jokubauskaitės spektaklis pagal Bernard‘o-Marie Kolteso pjesę „Medvilnės laukų vienatvėje”.
Visus projektus jungiantis elementas – emocinis dinamitas, sukrečiantis ir jaudinantis žiūrovą, kuris scenoje atpažįsta save ir savo laikmetį. Nors projektų autoriai – skirtingų krypčių, patirčių ir net kartų menininkai, „Atviros erdvės” konkursas šiemet subūrė įdomias ir stiprias kūrėjų komandas. Štai Balys Latėnas savo idėjomis užkrėtė talentingą trijulę – vienus įdomiausių jaunųjų aktorių Ramūną Cicėną ir Iloną Kvietkutę ir Giedrių Savicką. Gintaro Liutkevičiaus šiuolaikinėje F. Kafkos „Metamorfozės” interpretacijoje pagrindinį vaidmenį atliks Aleksas Kazanavičius, o šokėjai Loretai Juodkaitei ruošiant netradicinį šiuolaikinio šokio diptichą režisūriniais sprendimais talkins teatro metras Valentinas Masalskis. Dalios Jokubauskaitės B.M. Kolteso pastatyme dalyvaus talentingi jaunosios kartos aktoriai Arnoldas Jalianiauskas ir Sergejus Ivanovas.
Projektų kūrėjai nevengs provokuoti ir eksperimentuoti ieškodami netradicinių teatrinių mechanizmų bei meno formų. Įdomus režisieriaus Sakalo Uždavinio sprendimas – aktorių komandą formuoti atviros konkurso (angl. casting – aktorių parinkimas ir vaidmenų paskirstymas) principu, kuris, kaip tikisi režisierius, padės atskleisti naujų aktorinių talentų ir taps tramplinu saviraiškos ieškantiems jauniems aktoriams.
Kita įdomi „Atviroje erdvėje” dalyvaujančių projektų tendencija – integruoti skirtingų krypčių šiuolaikinius menus. LMTA III kurso studentas šokėjas Jonas Verseckas eksperimentuoja kurdamas šokio, teksto ir muzikos sintezę. Jo projekte „Srūva. Neliesk” pasitelkiant improvizaciją ir menų samplaiką interpretuojama jaunų žmonių meilės tema. Dramaturgė ir poetė Gabrielė Labanauskaitė audiovizualinės poezijos projektui subūrė trijų meno krypčių atstovus: poetus, kompozitorius, vaizdo kūrėjus. Kaip sako projekto autorė, jos komanda stengiasi „išlaisvinti poeziją iš puslapio rėmų ir įlieti ją į naują medios jūrą”.
Menų spaustuvė ir projekte dalyvaujantys skirtingų kartų menininkai pripažįsta nuolat teatro kritikų kartojamą paralelę – šiandieninis Lietuvos teatras gyvena savotiškuose Eurovizijos standartų rėmuose. Todėl kaip atsvarą šiam status quo, „Atvira erdvė” sieks įšvirkšti šviežio, kokybiško ir provokatyvaus meno injekciją į rudenį atsveriantį naująjį teatro sezoną. „Atvirą erdvę” šiemet remia Kultūros ir sporto rėmimo fondas ir LR Kultūros ministerija. Menų spaustuvės nuolatiniai mecenatai – Vilniaus miesto savivaldybė ir bendrovė „Vilniaus energija”.