Darbo partijai jau skamba laidotuvių maršas

Darbo partija, likusi be Rusijoje besislapstančio vedlio Viktoro Uspaskicho, įtariama apgaulingu apskaitos tvarkymu ir neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu.

Sužinojęs, kad taip pakrypo tyrimas, V.Uspaskichas vakar į Vilnių atsiuntė žinią, jog atsisako partijos vadovo posto. Jam laisvė Rusijoje yra mielesnė nei galima nelaisvė Lietuvoje.

Generalinės prokuratūros vadovas Algimantas Valantinas vakar „Lietuvos rytui“ patvirtino – ketvirtadienį Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, bus pareikšti įtarimai.

Apie galimus tokius prokurorų veiksmus „Lietuvos rytas“ pranešė jau birželio viduryje.

Dabar pareigūnai nuo žodžių pereina prie konkrečių veiksmų.

Prokuratūros atstovai pranešimą apie ketinimus Darbo partijai pareikšti įtarimus vakar įteikė jos laikinajai vadovei Loretai Graužinienei. Ši apie tai plačiau kalbėti nepanoro.

L.Graužinienė tik abejojo, ar pareigūnai nepažeidžia Baudžiamojo proceso kodekso, taip pat ikiteisminį tyrimą atliekančius prokurorus kaltino politikavimu.

Politikė įsitikinusi, kad Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, negali būti pareikšta įtarimų dėl apgaulingos buhalterijos, kol nėra atlikta revizija.

Į politikus nesidairo

A.Valantinas nekomentavo vakarykščių L.Graužinienės samprotavimų apie bylos politizavimą: „Aš kategoriškai galiu pasakyti – mes tikrai nesiruošiame ir nepolitikuosime šiais klausimais“.

Tačiau prokuratūros vadovas įžvelgė, kad politikai siekia kiekvieną bylą paversti politine.

„Bet yra duomenys ir priimami atitinkami sprendimai. Mes šioje byloje planuojame visus veiksmus ir nežiūrime į nieką.

Laiko jau praėjo nemažai, tad turi būti tam tikri mūsų sprendimai“, – kalbėjo A.Valantinas.

Generalinis prokuroras nekomentavo, ar Darbo partijai gali būti taikomos kokios nors sankcijos. Jis taip pat neatskleidė, kaip prokurorams sekasi į apklausas prisivilioti V.Uspaskichą, tepasakęs, jog tai – ateities dalykai.

Yra numatyta atsakomybė

Už apgaulingą apskaitos tvarkymą, taip pat už neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą Baudžiamajame kodekse yra numatyta ir juridinio asmens atsakomybė.

Bet partijai, kaip juridiniam asmeniui, be abejo, nėra galimybių taikyti arešto ar laisvės atėmimo.

Prokuratūros atstovų teigimu, surinkus pakankamai partijos kaltės įrodymų, jai gali būti siūlomos kitos sankcijos. Pavyzdžiui, likvidavimas, veiklos apribojimas arba piniginė bauda.

Bylų, kai įtarimai pareiškiami juridiniam asmeniui, jau yra išnagrinėta ne viena.

Kelioms bendrovėms buvo pareikšti kaltinimai dėl nusikalstamos veikos prieš intelektinę nuosavybę, taip pat pridėtinės vertės mokesčio grobstymo.

Veikla gali būti apribota

Kol kas prokurorai nekomentavo, ar pareiškus įtarimus Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, gali būti taikomos kokios nors laikinos procesinės prievartos priemonės.

Pagal Baudžiamojo proceso kodeksą, prokuroro prašymu ikiteisminio tyrimo teisėjas ar teismas gali laikinai sustabdyti juridinio asmens veiklą ar laikinai ją apriboti.

Taip yra elgiamasi, jei trauktino baudžiamojon atsakomybėn juridinio asmens veikla gali sukliudyti netrukdomą bylos procesą, taip pat gali pažeisti ūkininkavimo tvarką, padaryti žalos finansams, gamtai, visuomenės saugumui ir intelektinei nuosavybei.

Į Lietuvą grįžti neketina

Šiuo metu Rusijoje besislapstantis V.Uspaskichas, jo aplinkos teigimu, artimiausiu metu neketina grįžti į Lietuvą.

Politiką yra pasiekusi informacija, kad čia jis bus tuojau pat sulaikytas ir uždarytas į areštinę 48 valandoms.

L.Graužinienė yra užsiminusi, kad partijos vadovas Vilniuje turėtų pasirodyti liepą. Tačiau gerai informuoti šaltiniai tuo abejoja.

Per pastarąjį mėnesį, kai V.Uspaskichas gyvena Rusijoje, ten kelis kartus vyko jo draugė, Ūkio ministerijos darbuotoja Anželika Filipovič.

Jau svarstoma galimybė skelbti V.Uspaskicho paiešką Rusijoje, bet prisiminus, kaip buvo blokuojamos Lietuvos pastangos išsiaiškinti istoriją su jo diplomu, mažai tikėtina, kad Maskva sutiks šį politiką išduoti mūsų šaliai.

Laukia ir nauji įtarimai

Neabejojama, kad Vilniuje prokurorai V.Uspaskichą apkaltintų dėl neteisingų duomenų apie pajamas pateikimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Pati griežčiausia bausmė už tokius nusikaltimus – laisvės atėmimas iki 4 metų. Tačiau Baudžiamasis kodeksas numato ir kitas bausmės rūšis – piniginę baudą, laisvės apribojimą arba draudimą eiti tam tikras pareigas.

Neoficialiomis žiniomis, įžūliu elgesiu garsėjusio politiko lauktų ir rimtesni įtarimai.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, Valstybės saugumo departamento ir prokurorų surinktų duomenų turėtų užtekti per akis, kad V.Uspaskichas būtų įtartas kyšio paėmimu, papirkimu ir pinigų plovimu.

Už tokius nusikaltimus Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę iki 8 metų.

Įrodymai – daugybė įrašų

Saugumo pareigūnai yra įrašę daugybę pokalbių telefonu. Juose aptarinėjami įvairiausi finansiniai reikalai.

Teisėsaugininkus kol kas domina ne tiek Darbo partijos juodoji buhalterija, kiek vadinamojo „otkato“ rinkimas.

Įtariama, kad daugybė bendrovių, gavusių Europos Sąjungos paramą, buvo priverstos mokėti duoklę paramos skirstytojams, susijusiems su Darbo partija.

Slapta įrašytuose pokalbiuose telefonu minima ir visas būrys politikų – ne vien tik Darbo partijos atstovų.

Kai kurie jų jau buvo apklausti Generalinėje prokuratūroje ir Specialiųjų tyrimų tarnyboje.

Šiuo metu įtarimai dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo vadinamojoje Darbo partijos byloje yra pareikšti trims finansininkėms.

Kai kurios įtariamosios jau yra sutikusios bendradarbiauti su teisėsaugininkais ir duoda parodymus apie sudėtingas pinigų judėjimo schemas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.