Padidinusi motinystės/tėvystės socialinio draudimo pašalpas valdžia tikisi, kad šeimos puls gimdyti, tačiau panašu, kad politikų dedamos pastangos kol kas yra per menkos demografinei padėčiai išgelbėti.
Jauna mama Laura Žilevičienė, auginanti beveik dvejų metukų dukrelę Nedą, tvirtina, kad antro vaiko jie su vyru neplanuoja, nes turimų pajamų vos pakanka vienam išlaikyti. „Reikia džiaugtis, kad nors vieną turi”, – teigia moteris, kuri politikams norėtų patarti didinti pašalpas už vaiką nuo vienerių iki trejų metų, nes dabar mokami 93 litai, anot jos, yra juokinga suma.
Mėnuo atostogų – tik tėvui
Žinia, Seimui priėmus Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei dar kelių lydinčių įstatymų pataisas, nuo 2007-ųjų sausio 1 d. motinystės/tėvystės pašalpos, mokamos iki vaikui sukaks vieneri metai, padidės nuo 70 iki 85 proc. kompensuojamojo uždarbio.
Nuo 2007 m. liepos 1 d., kol vaikui sukaks 6 mėnesiai, ši pašalpa bus jau 100 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o nuo 6 mėnesių iki 1 metų – 85 proc.
Dalis šeimų maksimalią 100 proc. uždarbio dydžio pašalpą gaus jau nuo šių metų liepos 1 d. – tuo atveju jei šeimoje vienu metu gims du arba daugiau vaikų. Tokiu būdu siekiama, kad dirbantys asmenys apsispręstų gimdyti ir auginti daugiau vaikų.
Be to, nuo šių metų liepos 1-osios gimus kūdikiui tėvai galės pasiimti tėvystės atostogas, iki vaikui sukaks vienas mėnuo, ir gauti 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio pašalpą, tiesa, ne didesnę kaip 5,5 tūkst. Lt „ant popieriaus” ir tik su sąlyga, kad vyras ir vaiko motina yra susituokę. Tokia galimybė bus suteikiama tik tėvui, ja nepasinaudojus mėnuo atostogų pradingsta.
Tačiau Lauros ir Artūro Žilevičių, mažos dukrelės tėvų, pamąstyti apie dar vieną gyvybę tai nepaskatino. Anot L. Žilevičienės, kad ir kaip jie norėtų padovanoti Nedai broliuką ar sesutę, suvokia, jog išlaikyti dar vieną vaiką jau nepajėgtų.
Vaikui – 400 Lt
„Kol Nedai sukako vieneri metai, vertėmės visai normaliai: išėjusi motinystės atostogų už vaiką kas mėnesį gaudavau beveik 700 litų, be to, vyras dar gauna atlyginimą. Tad pinigų užteko. Tačiau kol vaikas mažas, jam mažai ir reikia. Na ir kas, kad dabar padidės pašalpa iki vienerių metų? Visos šeimos pagalvoja: o ką reikės daryti vėliau? Štai Nedai jau beveik dveji metai ir mes gauname jau tik 93 Lt. Šitų pinigų nė iš tolo nepakanka”, – konstatuoja jauna mama.
Anot Lauros, vien sauskelnėms reikia apie 100 Lt. Sauskelnių dar reikia vedant mažylę į lauką bei nakčiai. Galima būtų pirkti ir pigesnes, bet nuo jų, pasak mamos, vaiko odelę beria. O kur dar maistas, drabužėliai, batai, vaistai…
„Vaikiški drabužėliai labai brangūs. Paprasti marškinėliai – 30 litų. Tyrelėms, sūreliams, sultims irgi daug išleidžiame. Galima būtų to nepirkti, tačiau bet ko jai neįbruksi – nevalgo, ir viskas. Visa laimė, kad aš iki šiol maitinu krūtimi – net nežinau, kiek tie mišinukai kainuoja, turbūt irgi nemažai. Be to, nuolat tenka pirkti vaistus, nes dukrelė dažnai serga. 20 litų už vaistus nuo kosulio, dar 20 litų už kitus, ir taip pasaka be galo. O kur dar žaislai – juk ir jų reikia…” – skaičiavo mama.
Moteris apibendrino, kad vienam vaikui išlaikyti per mėnesį reikia apie 400 Lt. Išlaidos būtų dar didesnės, jei šeima samdytų auklę. Tačiau auklės paslaugomis Žilevičiai nusprendė nesinaudoti. „Kol kas su dukrele būnu aš, o kai rudenį grįšiu į darbą, vesime ją į darželį, – sakė automobilių laidų rinkinius gaminančioje įmonėje formuotoja dirbanti L. Žilevičienė. – Tokį sprendimą priėmėme ne tik dėl pinigų – kiek žinau, auklei reikėtų skirti apie 600 Lt per mėnesį. Neda net su tėčiu nepasilieka, visada nori būti tik su manimi.”
Ponios Lauros vyras dirba suvirintoju. Kol moteris dar negrįžo į darbą, visos Žilevičių pajamos su pašalpa siekia apie 1500 Lt. Kas mėnesį vidutiniškai 600 Lt atsieina buto nuoma ir komunalinės paslaugos, tad trijų asmenų šeimai lieka apie 900 Lt.
„Norėtume pasiimti paskolą būstui, tačiau kol kas nematome galimybių. Jei atvirai, aš norėčiau turėti du tris vaikus, bet kai tokia finansinė padėtis… Neseniai apie pašalpas kalbėjomės su drauge, kurios dukrelei yra dešimt metų: jau tada, kai ji gimdė, pašalpa nuo vienerių iki trejų metų buvo 93 litai. Nors viskas brango, pašalpa nepasikeitė. Mano nuomone, ji turėtų būti padidinta bent jau dvigubai”, – įsitikinusi L. Žilevičienė.
Pretekstas bylinėtis
Tuo tarpu Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas tvirtina iš šeimų girdėjęs vien teigiamus atsiliepimus. Todėl politikas daro išvadą, kad vaikų Lietuvoje turėtų padaugėti.
A. Sysas kaip pavyzdį paminėjo mūsų kaimynų estų patirtį. Prieš keletą metų Estijoje motinystės/tėvystės pašalpos, iki vaikui sukaks vieneri metai, buvo padidintos iki 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Ir ką gi: gimstamumo statistika išsyk šoktelėjo į viršų.
Paklaustas, kodėl nedidėja pašalpos nuo vienerių iki trejų metų, A. Sysas sakė: „Tai skatintų tėvus ilgiau būti namuose su vaiku. Blogai, kad taip prarandama kvalifikacija ir po to jau gali būti nelengva rasti savo vietą darbo rinkoje. Manome, kad po metų tėvai jau turėtų grįžti į darbus”.
Naujovėmis labai džiaugiasi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: tikimasi, kad vyrai aktyviau naudosis tėvystės atostogomis.
Anot tarnybos patarėjo Valdo Dambravos, Lietuva pralenkė net Islandiją, kuri gimstamumo ir tėvystės atostogų skatinimo požiūriu visiems galėtų pavyzdys: ten pašalpa, iki vaikui sukaks vieneri metai, siekia 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.
Dabar, anot statistikos, Lietuvoje tėvystės atostogų teise naudojasi tik apie 1,3 proc. vyrų. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodra”) Klaipėdos skyriaus duomenimis, pernai mieste per vienuolika metų mėnesių tėvystės atostogų teise pasinaudojo apie 20 tėvų. Klaipėdos rajone per tą patį laikotarpį – tik du. Tačiau V. Dambrava mano, kad įstatymu įteisinus „tėvo mėnesį” situacija keisis. Tiesa, patarėjas stebisi, kodėl tokia galimybė numatyta tik susituokusioms poroms. Anot V. Dambravos, kai kurios nevyriausybinės organizacijos tokį Seimo žingsnį griežtai sukritikavo.
A. Sysas teigia siūlęs, kad mėnesis atostogų gimus kūdikiui būtų suteikiamas visiems tėvystę pripažįstantiems tėvams, o ne tik gyvenantiems santuokoje su vaiko motina, nes Lietuva yra įteisinusi ne tik civilines santuokas, bet ir partnerystės sutartis. Vis dėlto politiko siūlymas didesnio parlamentarų pritarimo nesulaukė. A. Sysas mano, kad tokiu būdu nesusituokusioms poroms atsirado pretekstas dėl diskriminacijos skųstis lygių galimybių kontrolieriams arba teismams.
Vaikų kasmet sumažėja vidutiniškai po 3 tūkstančius
– Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, 2006 m. pradžioje Klaipėdos apskrityje gyveno 81,1 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus – vaikai sudarė penktadalį visų gyventojų.
– 2005 m. Klaipėdos apskrityje gimė 3456 vaikai – 49 kūdikiais mažiau negu 2004 m. ir 430 kūdikių mažiau negu 2000 m.
– 2005 m. 1000-iui gyventojų teko 9,1 gimusiojo, o 2000 m. – 10 vaikų.
– Per 2005 m. vaikų Klaipėdos apskrityje sumažėjo 3,2 tūkst., arba beveik 4 proc. Vidutiniškai po 3 tūkst. kasmet vaikų mažėja jau pastaruosius penkerius metus. Vaikų skaičiaus ir jų dalies, palyginti su bendru gyventojų skaičiumi, kitimą lemia gimstamumo lygis ir jo pokyčiai.
– Daugiausia vaikų, palyginti su bendru gyventojų skaičiumi, yra Šilutės (25,3 proc.) ir Skuodo (25,2 proc.) rajonų savivaldybėse, mažiausia – Neringoje (18,7 proc.) ir Klaipėdoje (18,8 proc.).
žinoma,džiugu, kad padidės šeimų pajamos. Bet tai patrauklu neblogai uždirbančioms šeimoms.Mažesnes pajamas uždirbančioms šeimoms aktualiau, ką daryti po metų. Vaikas metų laiko yra per mažas leisti į darželį, jis pradeda vaikščioti, reikalauja daugiau priežiūros, o auklei mokėti neapsimoka.Turėtų būti didesnės vėlesnės pašalpos, kad mama pati galėtų vaiką prižiūrėti 😐
TAI TEGU SYSAS IR EINA TEVYSTES ATOSTOGU, KAD JIS TOKS PROTO BOKSTAS, IKI 3 METU LAI AUGINASI SAVO ATZALELE UZ 93,74, O ZMONELE LAI PARNESA JAM 700LT PER MENESI, PAZIURESIM, KAIP TADA JAM KILS NORAS DAR BENT 2-3 VAIKUS TURETI.
KA IR BEKALBETI, SOTUS ALKANO NEUZJAUS…
Aš tik už tai, kad būtų didinamos pašalpos. šiuo metu turiu du vaikučius, bet tikrai negaliu pasalyti, kad labai lengva auginti už tuos kelis litus. mano mantras vaikutis gimė ankščiau laiko ir po šiai dienai mes turime bėdų, taip, kad tie keli litai tik lašas jūroj. 😐 Kažkada pradžioj galvojom su vyru kad norėtume trijų vaikučių, bet dabar net minties tokios neliko, jau ir taip galą su galu vos duriam, o kur dar vienas žmogutis 🙁 lengva šnekėti tiem seimūnams, kai jie gauna po kelis tūkstančius algos, negyvena nuo algos iki algos.